Joanna Czajkowska - spektakl taneczny Rosso Relativo | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 30.10.2012

Joanna Czajkowska – spektakl taneczny Rosso Relativo

Joanna Czajkowska „Rosso Relativo” – spektakl taneczny i w wykonaniu założycielki Sopockiego Teatru Tańca.

Rosso Relativo – to solowy spektakl w choreografii i wykonaniu założycielki Sopockiego Teatru Tańca, Joanny Czajkowskiej. Spektakl zawiera refleksje na temat sztuki tańca: jej wymiaru intelektualnego, emocjonalnego i estetycznego, ale także relacji sztuka – życie. Choć tematyka jest poważna, Czajkowska mówi głosem niepozbawionym humoru i dystansu, bawi się materią choreograficzną, a mocną pomocą w jej wypowiedzi jest ścieżka dźwiękowa spektaklu i cytaty odnoszące się do historii tańca, pojawiające się na wizualizacjach.

Spotkanie dla wszystkich zainteresowanych teatrem tańca, chcących dowiedzieć się jakimi drogami może przebiegać proces twórczy oraz jakie są elementarne części kompozycji tańca.

Sopocki Teatr Tańsca, 30 października, godz. 18:00 – wstęp 5 zł

Joanna Czajkowska – tancerka, choreograf, pedagog tańca
Jest twórcą lub współtwórcą choreografii do około trzydziestu spektakli Sopockiego Teatru Tańca (dawniej Teatru Okazjonalnego), a także do wielu innych przedstawień i projektów, między innymi Fabryka Papieru (Międzynarodowy Festiwal Działań Teatralnych i Plastycznych Tczew – Europa, 2005), Solidarność ‘80, Goldwasser od Gdańszczan itp. W 2008 roku zrealizowała spektakl The Moment dla niemieckiego Goerlitz Tanz Theater, a w 2010 „Wojnę polsko – ruską pod flagą biało – czerwoną” dla NCK w Gdańsku. W 2006 roku była nominowana do nagrody „Artysta Roku 2005” w plebiscycie „Gazety Wyborczej – Trójmiasto”. We wrześniu 2006 r. na zaproszenie dyrektora programu dla profesjonalnych tancerzy Dance Advance była gościem Live Art Festival and Philly Fringe w Filadelfii (Stany Zjednoczone).

Zajmuje się tańcem również od strony teoretycznej: w semestrze 2007/2008 prowadziła cykl wykładów z historii i teorii tańca w gdańskim Klubie Żak, w 2008 roku wzięła udział w konferencji naukowej „Język Tańca” organizowanej przez Uniwersytet Gdański, w 2009 roku w Baltic Movement Conference. Joanna Czajkowska jest także autorem tekstu „Taniec Współczesny w Trójmieście – raport” przygotowanego dla MKiDN z okazji Kongresu Kultury Polskiej 2009 oraz tekstów z zakresu historii tańca przygotowanych na zlecenie Instytutu Muzyki i Tańca. W listopadzie 2010 poprowadziła cykl wykładów: „Teatr tańca. i twórcy” zorganizowany przez Teatr w Oknie i Wydział Wiedzy o Teatrze Uniwersytetu Gdańskiego. W roku 2010 roku wraz z Anną Haracz była gościem – ekspertem w cyklu audycji realizowanych na żywo w Radiu Gdańsk pod tytułem „Lekcje Tańca”. W kwietniu 2010 otrzymała od Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego odznakę honorową „Zasłużona dla kultury polskiej”.

Autor

- dziennikarka Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika