Automatyczna, czy manualna? Którą skrzynię biegów wybrać? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.06.2019

Automatyczna, czy manualna? Którą skrzynię biegów wybrać?

Najpopularniejszą skrzynią biegów w samochodach poruszających się polskich drogach jest w dalszym ciągu wersja manualna. Wynika to m.in. z przyzwyczajeń oraz niższej ceny zakupu w przypadku nowych pojazdów.

fot. Wikipedia

Od kilku lat rośnie jednak grupa kierowców, którzy wybierają wersję automatyczną, zapewniającą większy komfort jazdy, zwłaszcza w mieście. Jakie są najważniejsze zalety obu rozwiązań? Kiedy warto rozważyć zakup auta z manualną, a kiedy z automatyczną skrzynią biegów? Czy zakup pierwszego auta wyposażonego w automat jest dobrym pomysłem?

Dlaczego warto wybrać automatyczną skrzynię biegów?

Prowadzenie samochodu wymaga dużego skupienia. Kierowca musi nieustannie obserwować znaki drogowe oraz innych uczestników ruchu. Synchronizacja wielu czynności w tym samym czasie może być sporym kłopotem, zwłaszcza dla początkujących. Konieczność nieustannego zmieniania biegów, w połączeniu z płynnym operowaniem pedałem sprzęgła wymaga sporej praktyki. Aby dojść do wprawy i wykonywać tę czynność automatycznie, bez zastanawiania się, niekiedy należy przejechać nawet kilka tysięcy kilometrów. Z tego właśnie powodu automatyczna skrzynia biegów ma rosnącą grupę zwolenników, zarówno wśród kobiet, jak i mężczyzn.

Brak konieczności zmiany biegów umożliwia pełną koncentrację na sytuacji na drodze. Kierowca może całkowicie skupić się na bezpiecznej jeździe, nie musząc myśleć o aktualnej pozycji drążka zmiany biegów. Jest to główny argument posiadaczy automatów. Ponadto brak pedału sprzęgła pozwala na operowanie tylko jedną nogą, co w konsekwencji przekłada się na bardziej płynną jazdę, zarówno podczas ruszania, jak i przy późniejszej zmianie biegów. Co więcej, puszczając pedał hamulca auto będzie powoli toczyć się do przodu, dzięki czemu nie zgaśnie nawet ruszając pod górkę oraz nie stoczy się do tyłu. Jest to niezwykle istotne dla początkujących kierowców.

i jej zalety

Niestety w przypadku awarii koszty naprawy modeli automatycznych są znacznie wyższe niż modeli manualnych. Wynika to m.in. z bardziej skomplikowanej budowy i droższych części zamiennych. Dodatkowo nie tak łatwo znaleźć mechanika specjalizującego się w naprawie automatów.

Czytaj dalej…

Autor

- Gazeta BałtyckaMoto Replika