Elewi zakończyli szkolenie i dołączą do Narodowych Sił Rezerwowych | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 30.04.2014
Nauka | Autor: Redakcja

Elewi zakończyli szkolenie i dołączą do Narodowych Sił Rezerwowych

We wtorek, 29 kwietnia na uroczystej zbiórce stanu osobowego komendant CSMW kmdr Robert Kozacki pożegnał pierwszy tegoroczny turnus służby przygotowawczej do NSR. Po czterech miesiącach szkolenia 201 marynarzy – elewów zdało pozytywnie egzaminy specjalistyczne, co umożliwiło im podpisanie kontraktów do Narodowych Sił Rezerwowych.

Elewi zakończyli szkolenie i dołączą do Narodowych Sił Rezerwowych

Podczas zbiórki kmdr Kozacki podziękował elewom za dotychczasową służbę i wysiłek włożony w szkolenia. Tych, którzy uzyskali najlepsze wyniki w szkoleniu wyróżnił listami gratulacyjnymi i nagrodami pieniężnymi. Jednocześnie komendant życzył wszystkim bezpiecznych powrotów do domu oraz sukcesów zarówno w życiu zawodowym, jak i osobistym.

Ochotnicy rozpoczęli służbę przygotowawczą na początku stycznia, jako kandydaci do Narodowych Sił Rezerwowych. Po miesiącu złożyli przysięgę wojskową, po czym przez kolejne dwa miesiące kontynuowali szkolenia podstawowego, aby dokładnie poznać podstawy wojskowego rzemiosła. Wszyscy, bez wyjątku, przeszli przez ćwiczenia ze szkolenia ogniowego i taktycznego, terenoznawstwa i łączności, wychowania fizycznego, szkolenia medycznego, regulaminów, szkolenia inżynieryjno-saperskiego i obrony przed bronią masowego rażenia. Ćwiczyli strzelanie z kbkAK w różnych warunkach, zakładanie odzieży ochronnej, składanie i rozkładanie broni na czas, pokonywanie taktycznego toru przeszkód, poznawali budowę i przeznaczenie min, posługiwanie się busolą i środkami łączności czy zakładanie opatrunków na rany postrzałowe. To tylko niektóre umiejętności, które nabyli podczas szkolenia, przez pierwsze 3 miesiące zakończone złożeniem praktycznego egzaminu.

Po egzaminie ze szkolenia podstawowego weszli w fazę szkolenia specjalistycznego, które obejmowało specjalności wojskowe z obsługi między innymi: armaty przeciwlotniczej, sprzętu do likwidacji skażeń, urządzeń sygnalizacyjnych, torped i okrętowych wyrzutni okrętowych, systemów wodno-paliwowych i powietrznych czy min, trałów i bomb głębinowych – w sumie 16 specjalności wojskowych.

(fot. Centrum Szkolenia Marynarki Wojennej)

Po zdaniu egzaminu końcowego w specjalności wojskowej elewi podpisali kontrakty oraz otrzymali przydziały kryzysowe w jednostkach wojskowych Marynarki Wojennej oraz Wojsk Lądowych.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>