Palenie sprzyja procesowi głuchnięcia dowodzą brytyjskie badania | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.06.2014

Palenie sprzyja procesowi głuchnięcia dowodzą brytyjskie badania

Palacze doskonale wiedzą, czym jest zaciągnięcie się papierosowym dymkiem, a na pudełkach przeczytać mogą masę ostrzeżeń o komplikacjach zdrowotnych czy wręcz śmierci z powodu ich palenia. Wiadomo, że papieros osłabia zmysł smaku i węchu. Jak pokazują najnowsze badania, przyczynia się również do utraty słuchu. Niezależnie od tego, czy jesteś aktywnym, czy biernym palaczem, ryzyko utraty słuchu jest o 30 % wyższe niż u niepalących.

papieros-dym-tytoniowy-zdrowie (1)

Naukowcy przeprowadzili badania na grupie 165 tys. kobiet i mężczyzn w wieku od 40 do 69 lat reprezentatywnej dla populacji brytyjskiej. Wyniki zostały potwierdzone w znacznym stopniu, a badania pokazały, że ryzyko utraty słuchu jest o 30% wyższe u palaczy. Uczeni wykazali także bezpośredni związek między ryzykiem strat a ilością wypalonych papierosów.

Jednak bardziej niepokojący jest fakt, że naukowcy pokazali również, jak niebezpieczne jest także bycie biernym palaczem. Osoby przebywające w zadymionym pomieszczeniu od 2 do 8 godzin w tygodniu są narażone na utratę słuchu w 28 %, jeśli więcej niż 10 godzin w tygodniu, wówczas ryzyko wzrasta do 39 %.

Niebezpieczeństwo biernego palenia należy podkreślić w debacie na temat zakazu palenia w miejscach publicznych. Jeżeli ograniczymy je do minimum, zauważymy spadek utraty słuchu wśród ludności – powiedział dla francuskiej gazety Le Figaro prof. Piers Dawes z uniwersytetu w Manchesterze, główny autor badania.

Badania nie pozwalają na ustalenie przyczyny negatywnych skutków palenia tytoniu na słuch, ale autorzy podkreślają, że według wyników wydaje się, że produkty zawarte w papierosie mają bezpośrednie toksyczne działanie na słuch.  Tytoń wpływa nań pośrednio poprzez na układ naczyniowy. Nikotyna zawarta w papierosach powoduje skurcz naczyń krwionośnych, co utrudnia pracę tętnic i przepływ krwi do ucha wewnętrznego.

Nasze badanie pokazuje również, że ograniczenie palenia zmniejsza ryzyko utraty słuchu. Jeśli człowiek zaprzestanie palenia całkowicie, może nawet wyeliminować to ryzyko – dodaje Piers Dawes. Informacja ta może być zatem silną zachętą dla osób palących: nigdy nie jest za późno, aby rzucić!

Autor

- niezależny serwis informacyjno-publicystyczny.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika