Spotkania z historią | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.12.2013
Nauka | Autor: Redakcja

Spotkania z historią

Muzeum II Wojny Światowej zaprasza na promocję książki Jerzego Kochanowskiego „O jaką wojnę walczyliśmy? Teksty z lat 1984-2013”. Spotkanie odbędzie się 11 grudnia 2013 r. (środa), o godz. 17.00 w Hotelu Scandic w Gdańsku, ul. Podwale Grodzkie 9. Książka została wydana nakładem Muzeum II Wojny Światowej.

Spotkania z historiąJerzy Kochanowski – profesor w Instytucie Historycznym Uniwersytetu Warszawskiego. W latach 2000-2005 pracował w Niemieckim Instytucie Historycznym w Warszawie, 2011-2012 stypendysta Imre-Kertész-Kolleg w Jenie. Redaktor naczelny „Przeglądu Historycznego”. Autor, współautor i redaktor m.in. W polskiej niewoli. Niemieccy jeńcy wojenni w Polsce 1945-1950, Zanim powstała NRD. Polska wobec radzieckiej strefy okupacyjnej Niemiec 1945-1949, Polska-Niemcy. i pamięć.

Podczas spotkania będzie można nabyć książkę w promocyjnej cenie.
Wstęp wolny.

Spotkania z historią– Artykuły stanowią wybór moich tekstów w większym lub mniejszym stopniu dotyczących II wojny światowej: w najmniejszym – przyczyn, większym – przebiegu i największym – skutków – pisze we wstępie książki Jerzy Kochanowski – (…) Starałem się zaproponować artykuły z jednej strony (w miarę) aktualne, z drugiej ilustrujące drogę historyka przez metodologiczne i tematyczne przełomy ostatnich trzech dekad. Chciałem zaprezentować przykłady różnego rodzaju, mówiąc górnolotnie „twórczości” historycznej: zarówno teksty naukowe, edycje źródłowe, artykuły recenzyjne, popularnonaukowe i publicystykę.

Fragment recenzji książki:

Zasadniczo chodzi o uzmysłowienie czytelnikowi, że kombatanci stanowią – także w wypadku polskim – jedynie skromną część uczestników wojny, że „na tyłach” lub pod okupacją dzieją się rzeczy co najmniej równie ważne, a pamięć o procesach dotyczących milionów ludzi rządzi się własnymi prawami, które z realiami historycznymi często niewiele mają wspólnego. Autor nie ucieka przy tym w abstrakcyjne dywagacje wokół modnych dziś ‘memory studies’, lecz egzemplifikuje swoje argumenty bogatym materiałem źródłowym, sięgającym od klasycznych archiwaliów przez tzw. ego-dokumenty po literaturę piękną, architekturę i kształtowanie przestrzeni publicznej.
prof. dr hab. Włodzimierz Borodziej

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika