Pierwsza sekcja zwłok. Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków. | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 27.02.2013
Nauka | Autor: Redakcja

Zobacz jak wyglądała pierwsza w Polsce sekcja zwłok. To było 400 lat temu w Gdańsku

W 400–setną rocznicę wykonania przez Joachima Oelhafa pierwszej na ziemiach Rzeczypospolitej publicznej sekcji zwłok, Polska Akademia Nauk Biblioteka Gdańska przygotowała wystawę „Alchemicy, medycy, uczeni. Medycyna na przestrzeni wieków”.

gumed_zapowiedz_konferencji

Bogato ilustrowane eksponaty – rękopisy i stare druki, w tym inkunabuły, przybliżą dokonania antycznych medyków oraz ich średniowiecznych i nowożytnych następców, wśród których nie brak było propagatorów praktyk alchemicznych.

Przeprowadzona na początku XIV wieku we Włoszech pierwsza udokumentowana sekcja zwłok stała się impulsem do skupienia uwagi na ludzkiej anatomii oraz na takich dziedzinach medycyny jak chirurgia. Zaowocowało to wydaniem licznych atlasów anatomicznych, wśród których poczesne miejsce zajmuje „De humani corporis fabrica” Andreasa Vesaliusa z 1543 roku zawierająca sztychy ucznia Tycjana Jana van Calcara.

Zainteresowanie tematyką ludzkiego ciała zaobserwować można także w gdańskim środowisku naukowym. Na wystawie pokazane zostały materiały dotyczące anatomii, medycyny, wykonywania operacji R1; między innymi podręcznik do okulistyki ze zbiorów Jana Uphagena, „Anatomische Tabellen” Johanna Adama Kulmusa z roku 1741, prace z zakresu medycyny Wawrzyńca Eichstadta oraz Joachima Oelhafa, w tym sprawozdanie z przeprowadzonej przez niego sekcji zwłok.

Zobaczyć można także rękopisy medyczne jak „Mihi competit” Tomasza z Wrocławia spisany w 1467 r., czy inkunabuł dotyczący zarazy „Liber pestilentialis de venenis epidemiae” Hieronymusa Brunschwiga z 1500 roku.

Partnerem wydarzenia w PAN Bibliotece Gdańskiej jest Roman Liebrecht, Prezes Regionalnego Stowarzyszenia Naukowo-Edukacyjnego. Wystawa związana jest z organizowaną przez Gdański Uniwersytet Medyczny konferencją naukową „Joachim Oelhaf i jego następcy. W 400-lecie pierwszej publicznej sekcji zwłok w Polsce”, która odbyła się 27 lutego w Muzeum Narodowym w Gdańsku.

Wystawa znajduje się w budynku historycznym PAN Biblioteki Gdańskiej (ul. Wałowa 5). Ekspozycja będzie czynna do 0 kwietnia 2013 roku w godzinach otwarcia Biblioteki.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika