Paweł Graś, Adam Hofman, Dariusz Joński - ranking rzeczników prasowych miesięcznika Press | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.06.2012

Graś to adiutant, Joński erudyta, a Hofman to pudernik

Paweł Graś to „adiutant”, który nie rozumie mediów, a Dariusz Joński to „erudyta”. Poza tym „znudzony”, „milcząca”, „wirtualna”, „pudernik”. To antyrzecznicy prasowi.

Paweł Graś zyskał miano adiutanta. (Fot. Ryszard Hołubowicz)

stworzył antyrzeczników, czyli najgorszych rzeczników prasowych reprezentujących rząd i poszczególne ministerstwa.

Jak pisze Press, „adiutant”, „znudzony”, „milcząca”, „wirtualna”, „erudyta”, „pudernik” – takie przydomki uzyskali antyrzecznicy z rankingu miesięcznika Press.

Wśród nominowanych królują rzecznicy ministerstw, którzy „wolą być bodyguardami, politrukami i cenzorami, a najczęściej – pracownikami głuchej centrali telefonicznej”.

Wśród nominowanych po raz kolejny pojawił się Paweł Graś. Nazywany jest przez dziennikarzy adiutantem. Jest aktywny na portalach społecznościowych, zdecydowanie gorzej radzi sobie w kontaktach z dziennikarzami. Graś kontaktuje się jedynie z wybranymi dziennikarzami.

„Paweł Graś to rzecznik rządu odpowiedzialny za brak polityki informacyjnej w sprawie katastrofy smoleńskiej skutkujący dezinformacją i pełną swobodą dla paranoicznych teorii o spisku i zamachu. Razem z pułkownikiem Zbigniewem Rzepą, rzecznikiem Naczelnej Prokuratury Wojskowej, są symbolem klęski informacyjnej rządu. Zero polotu, inicjatywy i zrozumienia funkcji mediów oraz wagi badanej sprawy” – taką opinię wydał jeden z dziennikarzy.

Obok Grasia w rankingu znalazł się także Mikołaj Karpiński, rzecznik Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Wodnej, który najczęściej uchyla się komentarzy.

„Zawsze prosi o pytania w wersji elektronicznej, wyczekuje do ostatniego momentu i przesyła cytat z jakiegoś ogólnodostępnego dokumentu rządowego” – informuje dziennikarz prasowy.

Z odpowiadaniem na dziennikarzy duże problemy ma rzeczniczka Ministerstwa Zdrowia, Agnieszka Gołąbek. Dziennikarze skarżą się, że jest „niedoinformowana, niekompetentna. Nie ma dobrego kontaktu z ministrem Arłukowiczem. Nie odbiera telefonów, nie oddzwania.”

Miano „erudyty” zyskał, jak nietrudno się domyślić, Dariusz Joński, według którego powstanie warszawskie wybuchło w 1988, zaś stan wojenny wprowadzono w 1989.

, rzecznik PiS-u, został określony jako „jedyny mężczyzna w partii, który się regularnie maluje”. Poproszony o wypowiedź, zazwyczaj odpowiada: „Zaraz, zaraz muszę się upudrować/zjeść/przeczytać gazetę”.

W rankingu miesięcznika Press również pojawili się: Marcin Bosacki, rzecznik Ministerstwa Spraw Zagranicznych, Magdalena Kobos, rzeczniczka Ministerstwa Skarbu Państwa, Artur Koziołek, rzecznik Ministerstwa Administracji i Cyfryzacji oraz Małgorzata Brzoza, rzeczniczka resortu finansów.

Antyrzeczników wybierało 48 dziennikarzy z ogólnopolskich redakcji prasowych, telewizyjnych i radiowych.

Źródło: Press, antyrzeczników, Małgorzata Wyszyńska, 1.06. 2012

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika