Becikowe - od nowego roku uzależnione od dochodu. Zmiany w świadczeniach rodzinnych | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.01.2013

Becikowe – od nowego roku uzależnione od dochodu. Zmiany w świadczeniach rodzinnych

Od stycznia 2013 roku „becikowe” przysługuje rodzinom, w których dochód na osobę nie przekracza 1922 zł. Nowe zasady dotyczą dzieci urodzonych w 2013 roku.

Jeśli dziecko urodziło się w grudniu 2012 roku a rodzice wystąpią o np. w styczniu 2013 roku, otrzymają jednorazową zapomogę z tytułu urodzenia dziecka na starych zasadach czyli bez kryterium dochodowego – podkreśla Katarzyna Jureko – kierownik Działu Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie.

W związku z obowiązującym od 2013 r. kryterium dochodowym do wniosku należy dołączyć oświadczenie o wysokości dochodów rodziny. Nie zmieniły się pozostałe zasady. Wysokość „becikowego” nadal wynosi 1000 zł.

Aby je otrzymać należy przedstawić zaświadczenie, że matka pozostawała co najmniej od 10.tygodnia ciąży pod opieką lekarza – przypomina Katarzyna Jureko.

Pisemny wniosek składa się w miejscu gdzie wypłacane są świadczenia rodzinne – w urzędzie gminy lub w ośrodku pomocy społecznej w terminie 12 miesięcy od dnia narodzin dziecka. Od nowego roku obowiązuje nowy wzór wniosku.

Dodatkowo rodzinom, o niskich dochodach, które mają ustalone prawo do zasiłku rodzinnego przysługuje dodatek do zasiłku rodzinnego z tytułu urodzenia dziecka, również w wysokości 1000 zł – mówi Katarzyna Jureko.

Od listopada ubiegłego roku zmieniło się kryterium dochodowe uprawniające do świadczeń rodzinnych i wynosi 539 zł na osobę w rodzinie oraz 623 zł jeśli w rodzinie jest dziecko niepełnosprawne. W ubiegłym roku wzrosły również kwoty zasiłków. Na dziecko do 5 lat wynosi 77 zł, 106 zł na dziecko w wieku 6-18 lat i 115 zł na dziecko w wieku 19-24 lata (w przypadku kontynuowania nauki).

Mieszkańcy Sopotu wniosek o przyznanie „becikowego” mogą składać w Dziale Świadczeń Rodzinnych i Funduszu Alimentacyjnego Miejskiego Ośrodka Pomocy Społecznej w Sopocie przy Al. Niepodległości 876 w godzinach przyjęć interesantów: poniedziałek 12.00-17.00, wtorek – piątek: 10.00-14.00, tel. 58 551-61-63.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika