Praca w IT – błędy, których nie warto popełniać w CV | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.09.2014

Praca w IT – błędy, których nie warto popełniać w CV

Marzysz o pracy w branży IT? Przeczytaj nasz artykuł i sprawdź jak się zaprezentować, żeby zostać wymarzonym pracownikiem branży.

Praca w IT – błędy, których nie warto popełniać w CV

Konkurencja na rynku pracy wciąż jest duża, szczególnie w branży tak wymagającej jak IT. CV, które wysyłasz pracodawcy to Twoja najlepsza wizytówka i jedyna szansa by wyróżnić się z tłumu. Jeśli Twoje CV nie przykuje uwagi rekrutera lub zginie w tłumie innych aplikacji, na pewno wyląduje w koszu. Co zrobić by zostać zauważonym? Zacznij od nie popełniania kilku częstych błędów.

Uważaj na

Ważne, żebyś w dokumentach aplikacyjnych dobrze przedstawił swoje umiejętności i doświadczenie. Jednak nie przesadzaj z technicznym żargonem – wiele rekrutacji prowadzonych jest przez osoby z spoza branży (np. z zewnętrznych firm zajmujących się HR). Istnieje więc duże ryzyko, że Twoja aplikacja zostanie odrzucona ze względu na… brak zrozumienia jej treści. Pamiętaj też by dokładnie oddzielić umiejętności od doświadczenia – częstym błędem jest przedstawianie ich w zbyt spójny sposób. Mimo tego, że nie pragniesz zostać Copywriterem, najgorszym błędem jaki możesz popełnić są literówki i błędy ortograficzne. Przeczytaj swoje dokumenty kilkakrotnie przed ich wysyłką lub poproś kogoś znajomego o ich sprawdzenie.

Forma też się liczy

Twoje umiejętności nie odgrywają jedynej roli w projekcie „rekrutacja”. Jeśli CV zostanie przekazane pracodawcy w złej formie, również może zostać odrzucone. Plik obowiązkowo zapisz w formacie pdf, pamiętaj, żeby nie był zbyt długi (optymalna długość to od 1 do 3 stron). Rekruterzy zwracają też uwagę na nazwę samego pliku. Dokument „CV1” czy też „CV_wysyłka” może po prostu zgubić się w tłumie i być trudny do odnalezienia. Poprawnie sformułowana nazwa powinna zawierać Twoje nazwisko, najlepiej w formie „CV – Jan Kowalski”.

Zaprezentuj się!

Zarówno w dokumentach rekarutacyjnych jak i na samej rozmowie, pamiętaj aby nie być fałszywie skromnym. Poświęć określone miejsce na należyte zaprezentowanie swojego doświadczenia i umiejętności. – Nie jest łatwo znaleźć specjalistę z branży. Wielu aplikujących nie posiada doświadczenia lub też nie potrafi go i siebie zaprezentować. A naszej firmie, jako pracodawcy zależy na zatrudnianiu najlepszych – mówi Weronika Florkowska z PrimeSoft Polska, jednej z największych firm z branży IT w Poznaniu.

Szukając zatrudnienia w jakiejkolwiek branży powinieneś przyłożyć się do swoich dokumentów rekrutacyjnych. Pamiętaj, że to one są Twoją przepustką do dalszych etapów rekrutacji, a może nawet do wymarzonej pracy…

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika