3 maja - Historyczna Zmiana Warty. Przysięga mieszczan gdańskich | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 29.04.2015

3 maja – Historyczna Zmiana Warty. Przysięga mieszczan gdańskich

W roku 1791 roku uchwalona została Konstytucja 3 maja („Ustawa rządowa z dnia 3 maja”). Pierwsza w Europie, druga na świecie po amerykańskiej z roku 1787. Do tych wydarzeń nawiążemy podczas kolejnej Historycznej Zmiany Warty.

zmiana_warty

O godzinie 15:00 na palcu pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą (Długouliczną) żołnierze gdańskiego garnizonu zaprezentują musztrę z XVIII wieku oraz wystawią wartę. Towarzyszyć im będą gdańszczanki i gdańszczanie w strojach z epoki. Zostanie odczytana pismo informujące o uchwaleniu konstytucji. Następnie żołnierze sformują kolumnę i przejdą ulicą Długą na Dług Targ. Na schodach przedproża Dworu Artusa zaprezentowany zostanie pokaz mody historycznej.

O godzinie 15: nastąpi odczytanie słów przysięgi mieszczan gdańskich (na podstawie oryginalnego tekstu z epoki). Wszyscy zebrani powtórzą słowa przysięgi potwierdzającej przywiązanie do i korony polskiej.

Wszystkich gości, widzów prosimy o zabranie chorągiewek, flag, kokard i opasek w barwach narodowych. Na koniec wykonamy wspólne zdjęcie. Świętujmy tego dnia razem!

  • 15:00 Plac pomiędzy Wieżą Więzienną a Złotą Bramą (Długouliczną)
  • 15:30 Przedproże Dworu Artusa
  • 16:00 Zakończenie, pamiątkowe fotografie przed Dworem Artusa

Organizatorzy:

  • Projekt Historyczny Garnizon Gdańsk
  • Muzeum Historyczne Gdańska
  • Gdański Kaper, Kaper Krzysztof z Gdańska

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika