Czeskie apteki sprzedadzą pigułki aborcyjne na receptę | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 15.06.2014

Czeskie apteki sprzedadzą pigułki aborcyjne na receptę

Od poniedziałku, 16 czerwca, kontrowersyjna pigułka aborcyjna będzie dostępna w czeskich aptekach na podstawie recepty, podały tamtejsze lokalne media.

PigułkaAborcyjna

Pigułka, która teraz umożliwi niechirurgiczną, farmakologiczną aborcję, została wymyślona przez francuską firmę farmaceutyczną Roussel Uclaf w 1980 roku. Od 1988 roku z kolei jest legalnie używana w krajach europejskich.

Czeski Państwowy Instytut Kontroli Leków zarejestrował pigułkę w 2013 roku z zastrzeżeniem, że może ona być stosowana tylko przez specjalne placówki służby zdrowia, takie jak szpitale i inne instytucje świadczące tego typu opiekę.

Kobiety muszą wziąć pigułkę w szpitalu i pozostać tam godzinę po jej zażyciu, jednak późniejsza hospitalizacja nie jest już konieczna, zgodnie z postanowieniami rządowymi.

Pigułka aborcyjna została zaakceptowana przez większość ginekologów.

„Rozumiem, że jest to delikatna sprawa ze względu na różne grupy lobbystów walczące przeciwko aborcji. Niemniej jednak było to legalne w naszym kraju od dziesięcioleci. Tak więc jeśli kobieta ma prawo, aby zakończyć swoją ciążę, lekarze mogą zrobić to w inny sposób, nie tylko metodą chirurgiczną” – powiedział dr Marek Lubusky ze Szpitala Klinicznego w Ołomuńcu w północnych Morawach.

Rejestracja tabletki aborcyjnej w Czechach spotkała się z protestami dziesiątek tysięcy ludzi w zeszłym roku. Ruch dla Życia zebrał ponad 70 000 podpisów na swojej petycji.

Mimo protestów pigułka została zalegalizowana i Czechy stały się jednym z 25 krajów europejskich, w których jest ona dostępna.

Źródło: Xinhua

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika