Gdynia chce przyjąć uchodźców | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 9.09.2015

Gdynia chce przyjąć uchodźców

Już w początkach lipca w Gdyni zawiązany został zespół złożony z przedstawicieli instytucji publicznych, organizacji pozarządowych i biznesu, którego zadaniem będzie kompleksowego systemu wsparcia dla uchodźców.

– Od miesięcy obserwujemy tragiczne losy mieszkańców Wschodniej Ukrainy, Bliskiego Wschodu, Północnej Afryki – czytamy w oficjalnym komunikacie przedstawicieli miasta Gdyni. – Wojna i konflikty polityczne stały się przyczyną dramatu milionów ludzi; w tym rodzin z małymi dziećmi. Od ran, głodu i chorób codziennie umierają setki niewinnych cywilów a kolejne tysiące cierpią z powodu braku opieki medycznej, niedożywienia i niewoli.

Jak uzasadniają władze Gdyni, Polacy w przeszłości doświadczali dramatycznych losów, pożogi wojennej, okupacji, eksterminacji. Dziś ten sam los spotyka m. in. obywateli Ukrainy, Syrii, Libii, czy Erytrei. Naszą ludzką powinnością jest wyciągnąć pomocną dłoń do cierpiących. Powinność ta jest tym większa, że dobrze pamiętamy, jak w ciężkich czasach inne narody wspomagały Polaków.

„Gdynia jest gotowa do przyjęcia kilku rodzin uchodźców wojennych. We współpracy z lokalnymi organizacjami pozarządowymi, parafiami, osobami dobrej woli chcemy zapewnić im warunki do konstruktywnego uporania się z traumą wojenną. Udzielimy im wsparcia w adaptacji do nowych warunków kulturowych, w poszukiwaniu pracy i miejsca zamieszkania. Nie oferujemy jednorazowej jałmużny, lecz pomoc, która umożliwi rozpoczęcie nowego życia. Wierzymy że dzięki wspólnemu wysiłkowi będziemy mogli poczuć, że solidarności jest wciąż obecna wśród nas” – czytamy w komunikacie władz Gdyni.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. To ładnie ze strony Gdańska…miasta Solidarności przecież.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika