Polityczni donosiciele na Polskę | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 26.01.2016

Polityczni donosiciele na Polskę

Donosicielstwo i szukanie wsparcia dla swoich interesów poza granicami kraju ma w Polsce – niestety – wielowiekową tradycję.

O Targowicy pewnie wszyscy słyszeli (no może poza Ryszardem Petru), ale już wiedza o masowym donosicielstwie rodaków w czasie II Wojny Światowej jest znacznie mniej powszechna. Zgodnie z szacunkami Armii Krajowej przekazywanymi do Londynu tylko do gestapo donosiło w czasie okupacji około 60 tysięcy Polaków, co należy uznać za liczbę zdecydowanie niedoszacowaną.

Wystarczy wspomnieć że profesor Andrzej Żbikowski z Żydowskiego Instytutu Historycznego oszacował odsetek kolaborantów w polskim społeczeństwie na więcej niż 5 %! Założywszy, że pan profesor jednak przesadził (jak uważa znacząca część badaczy) to nawet połowa podanej przez niego liczby musi budzić grozę i przerażenie.

Aby nie było nieporozumień: nie porównuję w NICZYM instytucji do których składano donosy naonczas i obecnie, pragnę jedynie zauważyć że „skarżypyctwo” i związane z nim szkodzenie własnemu krajowi ma u nas głęboko zakorzenioną tradycję. Nic dziwnego, że podobne postawy zamiast szokować postrzegane są jako… normalność!

Nie słyszałem jakoś głosów potępienia czy choćby krytyki (polskiej ?) Pani Komisarz – Elżbiety Bieńkowskiej – głosującej wraz z kolegami z innych krajów za postawieniem Polski pod unijnym pręgierzem ani też wobec głosujących za przyjęciem rezolucji w sprawie Polski polityków PO: A. Pomaski i A. Halickiego.

Ich koledzy z innych krajów wykazali się znacznie większą dozą rozsądku i przynajmniej do kwietnia europarlamentarzyści będą zajmowali się poważniejszymi sprawami. Bez echa przeszedł także „obywatelski donos” red. Jarosława Kurskiego z „Gazety Wyborczej” złożony publicznie na… rodzonego brata. Pan Redaktor na manifestacji tzw. raczył oświadczyć że „…nie wszyscy Kurscy są do niczego!”

Cóż Pawka Morozow byłby zapewne dumny…

Autor

- dziennikarz. Od 1976 roku jego publikacje ukazywały w Dzienniku Bałtyckim, Głosie Wybrzeża, Kurierze Gdyńskim, Gazecie Gdyńskiej. Ostatnio publikował w Dzienniku Trybuna oraz na portalu Głos Gdyni. Jest autorem przeszło pięćdziesięciu autorskich programów telewizyjnych "Weekendowy magazyn szachowy " zrealizowanych w TV Szelsat w latach 1999 - 2000 oraz programów publicystycznych "Krótko i na temat" w TV Gdynia w 2001 roku.

Wyświetlono 3 komentarze
Napisano
  1. groth pisze:

    no tak ale gdy przez 8 lat i politycy z Pis donosili to było już prawie i sprawiedliwie

  2. Bogdan pisze:

    PiS nie donosił, tylko prosił o debaty Parlamentu Europejskiego w konkretnych przypadkach naruszania demokracji, a PO skarźy się do Komisji Europejskiej źądając sankcji wobec Polski bo im się rząd nie podoba.Parlament jest takźe nasz , polski, a Komisja to urzędasy nominowane przez Berlin i Paryź, więc to to są sprawy bez porównania.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika