PSL chciało prywatyzować Lasy Państwowe? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.04.2015

PSL chciało prywatyzować Lasy Państwowe?

Wraca temat prywatyzacji Lasów Państwowych. Okazuje się, że za głośno komentowaną próbą zmiany Konstytucji umożliwiającą prywatyzację Lasów Państwowych prawdopodobnie stało Polskie Stronnictwo Ludowe.

PSL chciało prywatyzować Lasy Państwowe?

PSL chciało wpisać do Konstytucji RP zapis o możliwości sprzedaży Lasów Państwowych – w szczególnych przypadkach i na mocy ustawy, co w praktyce mogłoby otworzyć drogę do sprzedaży majątku chronionego dziś Konstytucją.

Do tej pory wiadomo było, że za pomysłem zmiany Konstytucji w zakresie dotyczącym Lasów Państwowych stali posłowie koalicji PO-PSL. Formalnie tak było, ponieważ parlamentarzyści tych dwóch ugrupowań podpisali się pod projektem ustawy. Jednak w ostatnim programie „Młodzież kontra” jeden z młodych działaczy PSL stwierdził jednoznacznie, że za projektem stało Polskie Stronnictwo Ludowe, które miało być pomysłodawcą działań powszechnie nazywanych „nocnym zamachem na Konstytucję” – przypomnijmy, do głosowania nad zmianami w konstytucji doszło około godziny 1:00 w nocy. Nieoficjalne źródła zbliżone do ludowców również wskazują PSL jako pomysłodawcę projektu zmiany Konstytucji.

O próbach miany Konstytucji RP pisaliśmy kilkakrotnie. Te teksty w istotny sposób poruszyły i wzburzyły opinię publiczną:

Nocna próba zmiany Konstytucji Rzeczpospolitej Polskiej. PO, PSL, SLD i TR – głosowały „za”

Pod osłoną nocy próbowano otworzyć drogę do prywatyzacji Lasów Państwowych

O co chodzi?
Otóż umieszczenie w konstytucji zapisu umożliwiającego lasów zaledwie na mocy ustawy powoduje, że znacznie łatwiej niż dziś można by przeprowadzić przez Sejm tego typu ustawę, ponieważ o wiele łatwiej jest przegłosować akt niższej rangi, jaką jest ustawa, niż zmienić akt wyższej rangi, jaką jest konstytucja. Dziś chroni w pełni państwowe lasy, ale do jej zmiany zabrakło zaledwie 5 głosów.

Wszystko wskazuje jednak na to, że to nie koniec prób prywatyzacji polskich lasów. Najprawdopodobniej już wkrótce możemy się spodziewać kolejnych projektów ustaw w tej sprawie.

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Leśnik pisze:

    Mało im tego co mają to teraz lasów się złodziejom zachciało. Łapy precz od polskich lasów!!!!!!

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika