Putin chce przywrócić Wołgogradowi nazwę Stalingrad | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 8.06.2014

Putin chce przywrócić Wołgogradowi nazwę Stalingrad

Rosyjskie miasto Wołgograd być może ponownie nazwane zostanie Stalingradem. pozytywnie podszedł do tej propozycji. Decyzja zostanie podjęta w referendum.

putin

Według rosyjskich weteranów wojennych, reprezentowanych przez wicepremiera Dmitrija Rogozina, miasto Wołgograd może powrócić do symbolicznej nazwy Stalingrad. Nie będzie to nazwa na cześć Stalina, ale na cześć mieszkańców miasta – napisał w sobotę na twitterze Rogozin.

W piątek prezydent Władimir zareagował pozytywnie na prośby mieszkańców miasta, w którym Armia Czerwona pokonała w 1946 roku 6. Armię hitlerowską, aby ponownie przywrócić nazwę Stalingrad. Decyzja zależy od regionu i samego miasta oraz musi zostać potwierdzona w przez obywateli – powiedział na spotkaniu z rosyjskimi weteranami wojennymi w czasie obchodów D-Day w Normandii.

i kapitulacja 6.Armii pod dowództwem feldmarszałka Friedericha Paulusa 2 lutego 1943 roku była pierwszą poważną porażką Hitlera w czasie II wojny światowej. W Rosji jest obchodzona jako punkt zwrotny, który zapoczątkował zwycięstwo nad hitlerowskimi Niemcami.

Płonące ulice Stalingradu

Płonące ulice Stalingradu

Po wojnie miasto, zniszczone w dużej mierze przez Luftwaffe, zostało odbudowane i przemianowane w 1961 roku w ramach destalinizacji na Wołgograd. Przed rewolucją nazywało się Carycyn.

Już w ubiegłym roku Rada Miasta podjęła decyzję, żeby ponownie na „sześć dni pamięci” wydarzenia z 2 lutego 1943 roku nazwać miasto Stalingradem. Jednak projekt całkowitej zmiany jest kontrowersyjny. Przeciwnicy wskazują, że nazwa nadana była na cześć Stalina, a trzeba pamiętać o jego tyranii, której ofiarami padły miliony ludzi.

 

Źródło:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika