Ruszył elektroniczny system weryfikacji uprawnień do darmowego leczenia. Ile zyska na tym pacjent? Niewiele. | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.01.2013

Ruszył elektroniczny system weryfikacji uprawnień do darmowego leczenia. Ile zyska na tym pacjent? Niewiele.

Od 1 stycznia 2013 roku wprowadzony został w całym kraju elektroniczny system weryfikacji uprawnień pacjentów do świadczeń opieki zdrowotnej, w skrócie eWUŚ. Jednak ta nowość w żaden sposób nie eliminuje barier, które niewydolny system wciąż stawia przed pacjentami i powoduje, że na wizytę u specjalisty czeka się w najlepszym razie miesiącami, a często latami.

Jak informuje Ministerstwo Zdrowia, dzięki temu rozwiązaniu, żeby skorzystać z pomocy lekarza wystarczy okazanie w rejestracji jedynie numeru PESEL, który widnieje w naszych dowodach osobistych. – Jeśli będziemy znać na pamięć nasz PESEL pokazać będziemy mogli również inny dokument tożsamości, np. paszport lub jazdy – informuje dumnie NFZ.

Czy dzięki temu systemowi choć trochę zmniejszą się kolejki do lekarzy?

Czy pacjenci na wizytę do specjalisty nie będą zapisywani na 2014, 2015, albo i 2016 rok, jak wielokrotnie miało to już miejsce?

Z mozołem przygotowywana „wielka reforma służby zdrowia”, jak chcą to nazywać jej twórcy, w istocie nie jest żadną reformą. To jedynie drobna zmiana służąca przede wszystkim samym urzędnikom oraz budżetowi NFZ. Pacjent zyskuje naprawdę niewiele.

Kolejka przed jedną z gdańskich przychodni zdrowia. (Fot. Ewelina Ośmiałowska)

Owszem, biurokracja polegająca na konieczności przynoszenia sterty dokumentów podczas rejestracji w przychodni była dla chorych uciążliwa, ale nie była głównym problemem służby zdrowia.

Głównym problemem był i wciąż jest brak dostępu do bezpłatnych usług medycznych. System eWUŚ w żadnej mierze tego problemu nie rozwiązuje.

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika