Studenckie przebudzenie na Politechnice Gdańskiej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.03.2015

Studenckie przebudzenie na Politechnice Gdańskiej

Niemal wszyscy pracodawcy, zatrudniający młodych absolwentów szkół wyższych, narzekają na brak doświadczenia początkujących pracowników. Studenci bronią się argumentami – w jaki sposób mamy je zdobyć, skoro nigdy nie byliśmy zatrudnieni? Domagają się od pracodawców szansy na zdobycie pierwszego wartościowego doświadczenia. Kto w tym „konflikcie” ma rację?

Studenckie przebudzenie na Politechnice Gdańskiej

Na zdjęciu od lewej: Magdalena Kwidzińska Menedżer ds. mediów społecznościowych, Karol Konop Menedżer ds. IT, Agata Dalach Grafik, Alicja Rusiecka Koordynator projektu, Olga Kurszewska Wsparcie, Michał Balkowski Menedżer ds. logistyki, PR, Alicja Matejuk Wsparcie PR, Hanna Kuczara Menedżer ds. FR, Magdalena Kowalczyk Menedżer ds. programowych, Katarzyna Połocka Menedżer ds. programowych, Katarzyna Garbulewska Menedżer ds. programowych, dr Jakub Miler Współorganizator (fot. Sebastian Mul). Osoby z zespołu nieobecne na zdjęciu: Rafał Kazubowski, wsparcie PR i logistyki.

Jak się okazuje, najbardziej ambitni studenci swoje pierwsze doświadczenie zdobywają już na uczelni, w ramach dodatkowej pracy na rzecz organizacji, stowarzyszenia lub koła naukowego. Takich grup w Trójmieście jest bardzo dużo, m.in. BEST Gdańsk, SFBCC, IAESTE Gdańsk, i każda z nich daje możliwość rozwoju osobistego już w trakcie studiów.

Przyjrzyjmy się bliżej jednej z nich – Kołu Naukowemu IT, które po zaledwie 4 latach działalności zrzesza obecnie aż 38 członków i ciągle się rozwija. Koło powstało pod skrzydłami Katedry Inżynierii Oprogramowania, na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki Politechniki Gdańskiej.

Czym zajmują się członkowie tego stowarzyszenia? Organizują spotkania dla studentów, propagujące różne ścieżki kariery w branży IT, wspólnie uczą się metodyk zarządzania projektami, pracują nad strukturą własnej organizacji i różnymi aspektami wiążącymi się z prowadzeniem zespołu. Dzięki temu poszerzają swoją wiedzę o nowoczesnych technikach zarządzania projektami i analizy w branży IT. Dodatkowo Ci młodzi ludzie już od początku kariery budują wartościowe sieci kontaktów – co dla wielu z nich zaowocowało możliwością odbycia pierwszego wymarzonego stażu w firmach informatycznych.

„Na kierunkach informatycznych skupia się na kształtowaniu kompetencji technicznych, często zapominając, że świat IT to nie tylko programowanie, ale także umiejętności współpracy z biznesem, któremu technologia ma służyć” – twierdził jeden z założycieli koła naukowego – Tomasz Tomaszewski (współzałożyciel firmy Rocket Studio). Katedra Inżynierii Oprogramowania bez cienia wątpliwości zaangażowała się w ideę studentów, wyrażając zgodę na utworzenie koła naukowego o profilu biznesowym. Znalazł się również Opiekun Koła – dr inż. Jakub Miler, który już od 4 lat aktywnie wspiera działalność koła. Jak się więc okazuje, jeżeli studenci wykazują inicjatywę, bardzo szybko adaptuje się do ich potrzeb i pomysłów. Przekonanie, że uczelnia nie przygotowuje studentów do pracy w otaczających realiach, powoli odchodzi więc w zapomnienie – właśnie dzięki aktywności studenckiej.

Czy pracodawcy doceniają doświadczenie zdobyte w ramach działalności na Uczelni? Zdecydowanie tak. W wielu ofertach pracy już teraz pojawiają się zapisy o dodatkowych atutach, wśród których znajduje się właśnie kwestia aktywności studenckiej.

Efektem pracy członków Koła Naukowego IT w ostatnich miesiącach jest Konferencja Inżynierii Oprogramowania beIT, na którą serdecznie zapraszamy. Odbędzie się ona na Wydziale Elektroniki, Telekomunikacji i Informatyki w dniach 27 – 29.03.2015 r. Pierwsza edycja konferencji zakłada dwie ścieżki tematyczne: beAGILE i beANALYST, w ramach których specjaliści z branży IT poprowadzą wykłady i spotkania warsztatowe. Uczestnicy przeniosą się więc na czas trwania konferencji do świata zarządzania i analizy w branży informatycznej. Dodatkowo wezmą udział w innowacyjnej formie wymiany wiedzy – round tables oraz w bankiecie, który umożliwi nawiązywanie kontaktów i wymianę doświadczeń.

“Wysoki poziom merytoryczny wydarzenia gwarantowany” – zapewniają koordynatorzy projektu: Alicja Rusiecka i dr inż. Jakub Miler. We wsparcie wydarzenia zaangażowały się bowiem branżowe organizacje i grupy społecznościowe takie jak: AgilePMO, Agile3M, ProductManager.pl, AnalizaIT, Stowarzyszenie Inżynierii Wymagań, Magazyn ReQ. Wystąpią również doświadczeni specjaliści – m.in. Marusz Chrapko, autor książki: “Scrum. O zwinnym zarządzaniu projektami.” Patronatem honorowym wydarzenie objął Prezydent Miasta Gdańsk Paweł Adamowicz oraz Rektor Politechniki Gdańskiej prof. dr hab. inż. Henryk Krawczyk.

Należy dodać, że projekt uzyskał wysokie wsparcie finansowe od władz uczelni. Co więcej, firmy informatyczne: Asseco Poland, Aiton Caldwell i Polska Press Internet doceniając pasję i zaangażowanie członków koła, zdecydowały się na objęcie roli Głównego Sponsora konferencji. Dzięki wsparciu uczelni i sponsorów koszt uczestnictwa w konferencji wynosi jedyne 25 zł. W sam raz jak na studencką kieszeń!

Podsumowując – studencie do dzieła! Bądź proaktywny, kreuj i angażuj się, tak jak robią to Członkowie Koła Naukowego IT. Weź udział w konferencji i przekonaj się, że jeszcze będąc na studiach można realizować wartościowe projekty. Nie masz nic do stracenia, możesz tylko zyskać.

Olga Kurszewska
Były Prezes Koła Naukowego IT

patronat_medialny

Zapraszamy do śledzenia działalności Koła:
zarzadzanieit.com
konferencjabeit.pl
facebook.com/zarzadzanieit
facebook.com/konferencjabeit

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika