Ukraina nazywa rosyjskie posunięcie deklaracją wypowiedzenia wojny | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.03.2014

Ukraina nazywa rosyjskie posunięcie deklaracją wypowiedzenia wojny

Jak donosi dzisiejszy „Die Welt”, Ukraina drży przed wojną z Rosją i prosi o pomoc. Tymczasem na  Półwyspie Krymskim Moskwa „napręża mięśnie”.

Ukraina nazywa rosyjskie posunięcie deklaracją  wypowiedzenia wojny

Tymczasowy premier Ukrainy, Arsenij Jaceniuk,  mówi  o wprowadzeniu w swoim kraju czerwonego alertu. Decyzja rosyjskiego parlamentu, który w sobotę zatwierdził wniosek prezydenta Władimira Putina dotyczący rozmieszczenia wojsk na Półwyspie Krymskim, to nie była decyzja spowodowana zagrożeniem obywateli rosyjskich, ale  deklaracja wojny przeciwko Ukrainie.

Dalej twierdzi Jaceniuk :  Jeśli Putin chce być prezydentem, który prowadzi wojnę z sąsiednim i przyjaznym krajem, pomiędzy Ukrainą a Rosją, to ona już rozpoczęła się, a do celu niedaleko. Prozachodni politycy zwracają się również do Zachodu i społeczności międzynarodowej, aby wykorzystali możliwe środki, żeby  zachować integralność terytorialną i jedność Ukrainy i wystąpili przeciwko” sprowokowaniu konfliktu zbrojnego przez Rosję.

Ukraina nazywa rosyjskie posunięcie deklaracją  wypowiedzenia wojny

Tymczasem według doniesień New York Daily News, w sobotę Obama rozmawiał z prezydentem Putinem 90 minut.  Prezydent Obama powiedział jasno, że naruszenie suwerenności Ukrainy i jej integralności terytorialnej będzie negatywnie wpływać na pozycję Rosji w społeczności międzynarodowej.  Putin powinien dążyć do deeskalacji napięcia poprzez wycofanie swoich wojsk z powrotem do baz na Krymie i do powstrzymania się od ingerencji w innym miejscu na Ukrainie.

Jednak rozmowa Obamy okazała się nieskuteczna, ponieważ już w sobotę siły rosyjskie przejęły kontrolę dwóch lotnisk i stacji Straży Przybrzeżnej na Krymie. Po południu żołnierze rosyjscy wyszli na ulice otaczające parlament regionalny na Krymie i przejęli kontrolę kluczowych budynków, na co tygodniowy rząd w Kijowie patrzył bezradnie.

Źródło: Die Welt, New York Daily News

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika