Urząd Miasta Gdyni pod lupą NIK | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 28.04.2015

Urząd Miasta Gdyni pod lupą NIK

Inwestycja Gdyni w Port Lotniczy Gdynia-Kosakowo znajdzie się pod lupą Najwyższej Izby Kontroli w drugiej połowie 205 roku.

gdynia-kosakowo

Gmina wydała 85 mln zł na flagową inwestycję prezydenta Gdyni Wojciecha Szczurka R1; port lotniczy, który został wybudowany wspólnie z gminą Kosakowo. Spółka Port Lotniczy Gdynia-Kosakowa ma w wysokości 9 mln zł, z tego 85 mln zł należy do Gdyni a 6 mln zł do Kosakowa. z tej kwoty (ok. 70 mln zł) przeznaczono na budowę infrastruktury lotniska.

Inwestycja ta od samego początku budziła bardzo duże wątpliwości. Jej przeciwnicy pytali m.in. o sens budowy drugiego lotniska w odległości 20 km od Portu Lotniczego im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Mimo przedstawianych przez Gdańsk argumentów o tym, że ta inwestycja jest nieopłacalna R1; władze Gdyni postanowiły zainwestować 85 mln zł.

W 204 roku Komisja Europejska stwierdziła, że środki publiczne przekazane przez gminę Gdynia i gminę Kosakowo na rzecz portu lotniczego, dają beneficjentowi nienależną mu przewagę konkurencyjną – w szczególności nad lotniskiem w Gdańsku – co stanowi naruszenie unijnych zasad pomocy państwa.

Jak informuje Michał Thomas, doradca ekonomiczny Delegatury Najwyższej Izby Kontroli w Gdańsku, gdyńska inwestycja będzie w zainteresowaniu w drugiej połowie bieżącego roku. NIK ma zamiar przeprowadzić kontrolę w gminie Gdynia pod kątem nieprawidłowości przy inwestycji w lotnisko i wydatkowaniu środków publicznych przez miasto.

Pytanie, czy kontrola zapowiedziana przez rozwiąże problem konieczności zwrotu środków finansowych pozyskanych z pomocy publicznej Komisji Europejskiej? Miejmy nadzieję, że władze Gdyni w najbliższym czasie podejmą skuteczne działania zmierzające do zagospodarowania terenu nieczynnego lotniska oraz znajdą środki finansowe na zaspokojenie żądań Komisji Europejskiej, niekoniecznie kosztem innych miejskich inwestycji.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Zbyszek pisze:

    A potem brakuje pieniędzy na kardiologię, hospicja. . 6

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>