Sopot Jazz Festival 2012 | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.09.2012

Sopot Jazz Festival 2012

Początek października zapowiada się w Sopocie wyjątkowo muzycznie, albowiem rusza dziesiąta już edycja Sopot Jazz Festival 2012, której inicjatorem jest Sopot.

W dniach 4-6 października na scenach dwóch sopockich klubów: Zatoka Sztuki i Spatif usłyszymy jazzowe znakomitości z całego świata.

Muzycznym przedsięwzięciem pokieruje Adam Pierończyk, jeden z najwybitniejszych i najbardziej kreatywnych europejskich saksofonistów jazzowych, który w roli dyrektora artystycznego festiwalu doskonale sprawdził się już w poprzedniej edycji, a który tak rekomenduje tegoroczny Sopot Jazz Festival:

„Chcę, aby myślą przewodnią festiwalu była przede wszystkim wysoka jakość prezentowanej muzyki, jej autentyczność i oryginalność. Zależy mi na tym, aby pokazać, że jazz i improwizacja, to w dzisiejszych czasach nie tylko Stany Zjednoczone, Polska i Europa, ale prawie wszystkie kontynenty i wiele przeplatających się nawzajem kultur. Na festiwalu będą pojawiać się artyści znani, ale zdecydowany nacisk chciałbym położyć na twórców bardziej niezależnych i udowodnić, że warto było ich odkryć dla publiczności sopockiego festiwalu. Czeka nas więc codziennie jedna do dwóch premier zespołów, które nie grały wcześniej w Polsce”.

Pierwszy dzień festiwalu będzie najbardziej eksperymentalny i jednocześnie kameralny, ponieważ odbędzie się w legendarnym klubie Spatif.

Wieloletni członek grup słynnego Anthony’ego Braxtona Amerykanin Chris Dahlgren oraz młody przedstawiciel polskiej sceny eksperymentalnej Wacław Zimpel, przedstawią tam własne spojrzenie na sztukę improwizacji. Dodatkowym wspólnym elementem tego wieczoru będą rzadko spotykane w tego typu muzyce instrumenty dawne: viola da gamba i lira korbowa.

Zatoka Sztuki to nowo powstałe centrum kultury, na ktòrego scenę główną przeniesiemy się drugiego dnia festiwalu. Ten piękny, nowoczesny ośrodek swym wyjątkowym położeniem, bezpośrednio na sopockiej plaży, inspiruje zarówno artystów jak i publiczność.

Usłyszymy tu najpierw trio Lage Lunda, Norwega mieszkającego od kilkunastu lat w Nowym Jorku i uważanego tam za jednego z najlepszych gitarzystów.

Drugim przedstawicielem tego instrumentu będzie paryżanin o wietnamskich korzeniach, Nguyen Le z zespołem Saiyuki. To z pewnością jeden z najciekawszych gitarzystów, a ten będzie przykładem intrygującego połączenia muzyki Dalekiego Wschodu z improwizacją w różnych barwach.

Wieczór zakończy jazz współczesny w klubowej wersji na parterze Zatoki Sztuki: trio z udziałem aktywnych polskich muzyków, Piotra Lemańczyka i Jacka Kochana, których wesprze czołowy, nowojorski saksofonista Seamus Blake.

Dzień finałowy zaczniemy znów piętro wyżej. Niemiecki puzonista Nils Wogram i rosyjski pianista Simon Nabatov to istniejący od lat, wręcz idealny duet wyjątkowych osobowości. W swojej muzyce łączą oni wirtuozerię, współczesną improwizację oraz rozbudowane formy kompozycji.

Główny i ostatni na dużej scenie to Enrico Rava ze swoim aktualnym kwintetem Tribe. Muzyk ten jest najbardziej znanym włoskim jazzmanem na świecie oraz jednym z głównych liderów i pionierów europejskiego jazzu. Ma on we Włoszech i poza granicami podobną renomę i pozycję, którą w naszym kraju cieszy się Tomasz Stańko.

Całość zamknie kultowy przedstawiciel inteligentnego polskiego hip-hopu, zespół Fisz Emade Tworzywo. Teksty Fisza są jak dobre felietony, a że muzyka jazzowa od dawna inspiruje braci Waglewskich i darzą ją oni ogromnym szacunkiem, wpadłem na pomysł połączenia ich talentu z energią i osobowością wirtuoza puzonu, Australijczyka Adriana Mearsa.

Program Sopot Jazz Festival 2012

04.10. 20:30
SPATIF, Boh. Monte Cassino 54 Sopot

  • Waclaw Zimpel/ Hera (Polska)
  • DLR chris dahlgren trio (USA/Niemcy)

05.10. 19:30
ZATOKA SZTUKI, Aleja F. Mamuszki 14 Sopot

  • Lage Lund Trio (Norwegia, Wlk. Brytania, USA)
  • Nguyen Le & Saiyuki (Wietnam, Japonia, Indie, Chiny)
  • Seamus Blake / Piotr Lemanczyk / Jacek Kochan (Polska, USA)

06.10. 20:00
ZATOKA SZTUKI, Aleja F. Mamuszki 14 Sopot

  • Nils Wogram & Simon Nabatov (Niemcy, Rosja)
  • Enrico Rava Quintet (Włochy)
  • Fisz Emade / Tworzywo feat. Adrian Mears (Polska, Australia)

Organizatorami imprezy są Sopot i Bałtycka Agencja Artystyczna BART, producent festiwalu.

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>