Walentynkowe Trójmiasto. Jakie atrakcje szykuje Gdańsk, Sopot i Gdynia na Dzień Zakochanych? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 12.02.2013

Walentynkowe Trójmiasto. Jakie atrakcje szykuje Gdańsk, Sopot i Gdynia na Dzień Zakochanych?

Niedługo Święto Zakochanych – Walentynki. Jak za pewne wszyscy wiemy, nazwa tego święta pochodzi od Św. Walentego, który uważany jest powszechnie za patrona zakochanych, jednak jest on także patronem osób chorych na epilepsję (zwaną potocznie padaczką) i dlatego 14 lutego jest również Dniem Osób Chorych na Epilepsję.

walentynki

Walentynki obchodzone są w południowej oraz zachodniej Europie już od średniowiecza, nieco później do obchodów tego święta dołączyły północna i wschodnia Europa. Istnieją różne teorie odnoszące się do początków tego dnia. Pomimo, że święto posiada swojego katolickiego patrona, niektórzy uważają, że jest powiązane ze zwyczajem poszukiwania ukochanej, pochodzącym jeszcze z Cesarstwa Rzymskiego, inni upatrują się odniesienia tego święta do mitologii. Jedno jest pewne – Brytyjczycy twierdzą z uporem, że mają na Walentynki wyłączność, ponieważ rozsławił je na cały świat Walter Scott w XVIII wieku.

Jednak chyba nie do końca jest to święto tylko brytyjskie, skoro w Polsce, w Trójmieście czeka na zakochanych mnóstwo różnorodnych atrakcji.

Tradycjonalistom proponujemy walentynkową kolację. Tego dnia w wielu hotelach i restauracjach czeka na zakochanych mnóstwo ciekawych ofert. Nie tylko zwyczajna kolacja, ale także odpowiedni nastrój – świece, czerwone róże, kieliszek wina, dźwięki muzyki. Wszystko zaplanowane tak, aby było pięknie i romantycznie.

Tych, którzy lubią spędzać czas we dwoje przy dobrej muzyce, zapraszamy na koncert Anny Marii Jopek – 13 lutego w klubie Pokład w Gdyni lub na koncert walentynkowy w Filharmonii Bałtyckiej – 14 lutego.

Jeżeli chcecie spędzić ten dzień obcując z kulturą, trójmiejskie teatry stoją otworem i oferują ciekawe spektakle. Polecamy „Intymne lęki” na deskach Sceny Kameralnej w Sopocie, „Amatorki” oraz „Per procura” w Teatrze Wybrzeże, a także „Różowy Młynek” w Teatrze Muzycznym w Gdyni. Ponadto, w trójmiejskich kinach odbywać się będą filmowe maratony zakochanych.

Osoby pragnące spędzić ten dzień aktywnie zapraszamy na „Walentynkowy Zawrót Głowy” na Lodowisku Miejskim w Gdańsku, a także do klubu U7 oraz MK Bowling na walentynkowe potyczki bowlingowe. Wiele atrakcji proponują także trójmiejskie kluby i dyskoteki. Jeśli masz ochotę poruszać się ze swoją połówką na parkiecie, wybierzcie któryś z nich.

Jak widać przygotowało zakochanym szeroką gamę ofert walentynkowych. Mówiąc potocznie – dla każdego coś dobrego, a więc do dzieła, planujcie i miło spędzajcie czas. Szczęśliwych Walentynek!

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika