Kerry: Obama wkrótce podejmie decyzje | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.06.2014

Kerry: Obama wkrótce podejmie decyzje

Sekretarz Stanu Stanów Zjednoczonych John Kerry wyraził ostatnio „głębokie zaniepokojenie” pogorszeniem się sytuacji w Iraku i dodał, że prezydent Barack podejmie „kluczowe decyzje w krótkim czasie”.

„Jesteśmy głęboko zaniepokojeni tym, co się dzieje w Iraku, i czekamy na dalszy rozwój wydarzeń” – oznajmił reporterom amerykański wysłannik rządu przed spotkaniem z wizytą australijskiego premiera Tony’ego Abbotta w Departamencie Stanu.

Dżihadyści z Islamskiego Państwa Iraku i Lewantu (ISIL), powszechnie znani jako Al-Ka’ida w Iraku, przejęli główne miasta w północnym Iraku w ostatnich dniach, w tym Mosul (drugie co do wielkości w kraju) i Tikrit, rodzinną miejscowość byłego prezydenta irackiego, Saddama Husajna.

Grupa terrorystów obiecała atakować stolicę, tj. Bagdad, podczas gdy premier Iraku Nuri al-Maliki rzekomo poprosił administrację Obamy o uruchomienie nalotów przeciwko ekstremistom, którzy zajmują obszary jego kraju.

„Zapewniamy pomoc. Jesteśmy w bezpośrednim kontakcie z premierem al-Maliki” – zakomunikował Kerry, dodając: „Wiem, że prezydent Stanów Zjednoczonych jest gotów podejmować kluczowe decyzje w krótkim czasie”.

Obama, po spotkaniu z Abbottem na początku wczorajszego dnia, powiedział dziennikarzom, że nie będzie „wykluczał niczego” w kontekście poparcia rządu irackiego.

Rzecznik Białego Domu, Jay Carney, wykluczył z kolei wojsk na lądzie: „Nie rozważamy wojsk lądowych. Chcę, żeby to było jasne”.

nakazał wyprowadzenie wszystkich wojsk amerykańskich w grudniu 2011 roku w następstwie ośmioletniej wojny w Iraku, po tym jak arabski kraj odmówił przyznania immunitetu prawnego pozostałym żołnierzom amerykańskim.

Waszyngton przyspieszył dostarczanie broni i amunicji do Bagdadu, w tym helikoptery bojowe Apache, pociski Hellfire oraz myśliwce F-16. Poza tym zintensyfikował szkolenia dla irackich sił bezpieczeństwa na początku tego roku, po tym jak ISIL i inni rebelianci zajęli Al-Falludżę i część Ar-Ramadi, dużych miast w zachodniej prowincji Anbar.

Źródło: Xinhua

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika