Dojazd na stadion w Gdańsku. Komunikacja miejska w czasie meczu Hiszpania-Włochy. Zmiany w ruchu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.06.2012

Duże zmiany w komunikacji miejskiej. W niedzielę w Gdańsku mecz Hiszpania-Włochy

W najbliższą niedzielę, 10.06.2012, w związku z meczem piłki nożnej odbywającym się o godz. 18:00 na stadionie Arena Gdańsk w Letnicy, już od samego rana tego dnia nastąpią zmiany w organizacji komunikacji miejskiej Gdańsk.

W najbliższą niedzielę reprezentacja Hiszpanii zagra w Gdańsku z Włochami. (Fot. Jerzy Pinkas / www.gdansk.pl)

UEFA EURO 2012 w Gdańsku

Co najmniej 111 samolotów, w tym 68 czarterowych samolotów specjalnych, wyląduje dziś w Porcie Lotniczym im. Lecha Wałęsy w Gdańsku. Na dworzec PKP wjadą 42 składy, którymi przyjechać do Gdańska ma nawet do 9000. osób. Około 1500 funkcjonariuszy policji, ok. 400 strażaków, ok. 150 strażników miejskich. Tak będzie w Gdańsku wyglądał dzień, w którym odbędzie się pierwszy mecz UEFA EURO 2012 na stadionie Arena Gdańsk. A na całym świecie dzisiejsze gdańskie spotkanie Hiszpania-Włochy obejrzy aż 250 milionów widzów przed telewizorami!

Gdańsk od rana wprowadza zmiany, które zorganizować mają życie mieszkańców i turystów podczas pierwszego rozgrywanego w mieście meczu UEFA EURO 2012.

Najwcześniej (ok 8.00) otwarto parkingi Park&Ride, na których przyjeżdżający do Gdańska kibice zostawiać mają swoje pojazdy i dojeżdżać mają do centrum miasta. O 10.00 wprowadzono znaczne zmiany w organizacji ruchu na głównej trasie prowadzącej z gdańskiego lotniska do stadionu Arena Gdansk.

Po południu (14.00) zmieniana będzie organizacja ruchu na kolejnych trasach oraz wprowadzane będą zmiany w kursowaniu komunikacji miejskiej.

W pocie Lotniczym im. Lecha Wałęsy powoli zwiększa się ruch. Dziś spodziewanych jest co najmniej 111 przylotów, w tym 68 czarterowych samolotów specjalnych EURO (wśród nich prawie połowa to samoloty duże). Ze względów bezpieczeństwa, po raz pierwszy uruchomiona zostanie obsługa części przylatujących przez lotniskowy hangar. Ok.23.05 z Gdańska odleci reprezentacja Włoch, ok. 01.30 spodziewana jest reprezentacja Irlandii.

Na dworzec PKP Gdańsk Główny wjadą dziś 42 składy (w tym 5 pociągów specjalnych EURO – 2 z Wrocławia, 1 z Poznania, 1 z Krakowa, 1 z Warszawy), w których do miasta przyjechać może do 9000 osób (wczoraj z 22 pociągów w Gdańsku Głównym wysiadło prawie 5300 osób). Od 9.00 stacja ruchu towarowego w pobliżu Gdansk Stadion Expo została oczyszczona z taboru kolejowego. Do czasu zakończenia kursowania pociągów SKM w relacji Gdańsk Główny – Gdańsk Stadion Expo obowiązuje zakaz ruchu pociągów towarowych do – i ze stacji Gdańsk Zaspa Towarowa. W pobliżu przystanku Expo dyżurują dwie lokomotywy – jedna z nich to lokomotywa do ewentualnego ściągania uszkodzonych składów SKM. Na posterunkach są też kolejowe pogotowia szybkiego usuwania usterek (tzw. drezyny awaryjne, pociągi sieciowe i pociągi ratownictwa technicznego).

Wszystkie siły policyjne, straży pożarnej i straży miejskiej postawione zostały w stan pełnej gotowości. Miasto oraz stadion patrolować dziś będzie ok 1500 funkcjonariuszy policji (blisko 650 w mieście, ok. 400 na stadionie, łącznie 120 antyterrorystów, 2 śmigłowce), ok. 400 strażaków i ok. 150 strażników miejskich.

Prawie wszystkie miejsca noclegowe w Gdańsku są zajęte. Na chwile obecną obłożenie hoteli wszystkich kategorii wraz z obiektami niekategoryzowanymi wynosi 95% z 30.000 miejsc. Cena noclegów waha się od 30-4200 złotych. Pojedyncze miejsca zostały tylko w najdroższych hotelach.

Ponieważ wielu kibiców (głównie narodowości Hiszpańskiej i Włoskiej) na Głównym Mieście w Gdańsku świętowało i bawiło się do wczesnych godzin porannych, zdecydowano o przedłużeniu pracy patroli medycznych na tym obszarze.

Ogólne zmiany w ruchu

Zmiany na ul. Słowackiego

Od godz. 10:00 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu, prawa jezdnia ul. „nowej” Słowackiego (patrząc w kierunku portu lotniczego) od ul. Obywatelskiej aż do ul. Cytrowej w Złotej Karczmie zostanie przeznaczona całkowicie dla ruchu (w obu kierunkach) autobusów komunikacji miejskiej i pojazdów UEFA.

Oznacza to, że wszystkie autobusy jadące od strony Złotej Karczmy w kierunku Potokowej i Galerii Bałtyciej, za przystankiem „Złota Karczma” wjadą na przeciwległą jezdnię ul. Słowackiego i tak dojadą aż do ul. Obywatelskiej (przy dawnych Koszarach).

Na tym odcinku, tymczasowe przystanki w kierunku Wrzeszcza zostaną zlokalizowane w pasie rozdziału ul. Słowackiego.

Zmiany tras linii 174, 207, 232 i 256

Z uwagi na bezpieczeństwo i potrzeby organizatorów Strefy Kibica, zostanie zamknięta dla ruchu ul. Kolejowa. Stąd, od około godz. 10:00 do końca dnia, trasy linii autobusowych 174, 207, 232 i 256 zostaną skrócone do przystanku Gdańsk-Dworzec Główny.

Zamknięcie dla ruchu ul. Jana z Kolna, Węzła Kliniczna i ul. Marynarki Polskiej

Od godz. 14:00 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców meczu cała ul. Jana z Kolna i ul. Marynarki Polskiej oraz Węzeł Kliniczna zostaną zamknięte dla ruchu ogólnego. Zmiany te będą miały na kursowanie tramwajów w tym rejonie. Wszystkie linie autobusowe bez zakłóceń dojadą do pętli „Jana z Kolna”.

W tym czasie:

 • Tramwaje linii 8 zostaną skierowane – w obu kierunkach – na trasę objazdową: Jelitkowo – Zaspa – Opera – Zwycięstwa – Dworzec Główny – Stogi Plaża.
 • Do godz. 14:00, linia tramwajowa 14 funkcjonuje na stałej trasie, natomiast między godz. 07:00 a 14:00 częstotliwość kursów tej linii zostanie zwiększona do co 10 minut. Od godz. 14:00 tramwaje linii 14 zakończą kursowanie, a rozpoczyna funkcjonowanie linia 10 na trasie zmienionej: Siedlce – Dworzec Główny – Zwycięstwa – Opera – Hallera – Brzeźno – Nowy Port Oliwska.
 • Z uwagi na rozkład świąteczny, linie 4 i 7 w tym dniu nie funkcjonują!

Od godz. 14:00 do godz. 19:00 ze zwiększoną częstotliwością będą kursowały tramwaje linii 5 (Strzyża – Hallera – Brzeźno – Nowy Port)

Warto wiedzieć, że już od dnia 07.06.2012 przez cały okres do nocy 01./02.07.2012 włącznie godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostały wydłużone do około godz. 02:30 w nocy. Kursy są realizowane z częstotliwością co 20 minut.

Dojazdy na stadion

SKM

Od godz. 13:10 do rozpoczęcia meczu, oraz po zakończeniu meczu do godz. 22:30 będą kursowały co 12 minut pociągi Szybkiej Kolei Miejskiej na trasie z Gdańska Głównego do przystanku Gdańsk Stadion Expo. Odjazdy na dworcu Gdańsk Główny będą się odbywać z peronu 3. Na trasie przejazdu, pociągi SKM nie będą się zatrzymywać na żadnym dodatkowym przystanku. Przejazdy tymi pociągi będą dla wszystkich (również dla pasażerów nie posiadających biletu wstępu na stadion) bezpłatne.

Specjalna linia tramwajowa 60

Od godz. 14:00 do godz. zakończenia akcji odwozowej kibiców ze stadionu, zostanie uruchomiona dedykowana linia tramwajowa na trasie: Centrum – Brama Wyżynna – Dworzec Główny – Jana z Kolna – Stadion (pętla Kliniczna). Od pętli Kliniczna do stadionu kibice dojdą na pieszo.

Tramwaje tej linii będą kursowały nawet co 3 minuty. Z uwagi na bezpieczeństwo ruchu, przystanki na trasie przejazdu tej linii w ciągu ul. Jana z Kolna/Marynarki Polskiej: „Stocznia SKM” (w obu kierunkach), „Stocznia Północna” (w obu kierunkach), „Twarda” (w obu kierunkach) nie będą obsługiwane!

Tymczasowa linia tramwajowa 94 dla mieszkańcow Letnicy

Z uwagi na zamknięcie dla zwykłego ruchu tramwajowego ul. Marynarki Polskiej, od godziny 14:00 do końca dnia zostanie uruchomiona tymczasowa linia 94 na trasie z Nowego Portu (pl. Wolności) do przystanku „PGE Arena Gdańsk” w Letnicy. Linia będzie funkcjonowała co 20 minut i będzie obsługiwana „wahadłowo” tramwajem dwukierunkowym po jednym torze (tor w kierunku Nowego Portu). Przystanek początkowo-końcowy w Nowym Porcie dla tej linii zostanie zlokalizowany na Placu Wolności, tuż przed skrzyżowaniem ul. Wolności/ Marynarki Polskiej. Na trasie przejazdu tramwaje tej linii będą się zatrzymywały na przystankach „Wyzwolenia”, i „Śnieżna”.

Mieszkańcy Letnicy mogą również skorzystać bezpłatnie z linii SKM na trasie Gdańsk Główny – Gdańsk Stadion Expo.

Linie ekspresowe C1, C2 i P+R

W dniu 10.06.2012 bezpłatna autobusowa linia ekspresowa C1 (Lotnisko/Airport – Dworzec Główny/City Centre) będzie funkcjonować ze zwiększona częstotliwością co około 8 minut. Dodatkowo, na trasie przejazdu zostanie uruchomiony przystanek „P+R Auchan” – zlokalizowany w zatoce przystankowej na parkingu CH Auchan.

Od godz. 14:00 do godz. rozpoczęcia meczu oraz w okresie po zakończeniu meczu zostanie uruchomiona bezpłatna linia ekspresowa C2 z portu lotniczego bezpośrednio do stadionu. Przystankiem początkowo-końcowym w rejonie stadionu jest nowa pętla autobusowa przy ul. Kochanowskiego (w rejonie czerwonego wiaduktu w ciągu ul. Uczniowskiej).

Po zakończeniu meczu, wg potrzeb będą uruchamiane autobusy specjalnej linii „P+R”, którą będzie można dojechać bezpośrednio (czyli bez żadnych dodatkowych przystanków po trasie przejazdu) ze stadionu do parkingów zlokalizowanych w ciągu al. Armii Krajowej („P+R Łostowicka/Armii Krajowej”) oraz na parkingu CH Auchan („P+R Auchan”).

Trasa linii nocnej N6

W nocy 10/11.06.2012, linia nocna N6 będzie funkcjonować na stałej trasie przez ul. Marynarki Polskiej. W przypadku wydłużenia godzin akcji rozprowadzania kibiców w ciągu ul. Marynarki Polskiej (czyli później niż godz. 23:30), autobusy linii N6 będą kierowane na trasę zastępczą przez al. Zwycięstwa – Hallera – Brzeźno (z zajazdem do Nowego Portu).

Strefa Kibica na Placu Zebrań Ludowych

Również w dniu 10.06.2012, w związku z imprezą masową w Strefie Kibica na Placu Zebrań Ludowych, organizowana przez Gdańsk zostanie zasilona dodatkowymi kursami:

Linie tramwajowe
Godziny funkcjonowania linii 2, 3 i 6 zostaną wydłużone do około godz. 02:30 w nocy. Kursy będą realizowane z częstotliwością co 20 minut. Po zakończeniu imprezy zostaną uruchomione z przystanku „Brama Oliwska” specjalne kursy na liniach:

 • 2 do Łostowic Świętokrzyskiej
 • 2 do Oliwy przez Zaspę
 • 3 do Brzeźna
 • 3 do Stogów przez Przeróbkę
 • 6 do Jelitkowa przez Wrzeszcz-Oliwę

Linie nocne
Ze zwiększoną częstotliwością będą funkcjonować linie nocne:

 • N3 w obu kierunkach z Wrzeszcza PKP do Dworca Głównego przez Port Lotniczy (przez całą noc wzrost częstotliwości do co około 40 minut)
 • N5 w obu kierunkach z Dworca Głównego do Pruszcza Gdańskiego przez Orunię (do godz. 02:45 wzrost częstotliwości do co około 40 minut)
 • N6 w obu kierunkach z Niedźwiednika do Żabianki SKM przez Piecki-Migowo, Letnicę, Nowy Port, Brzeźno, Przymorze (przez całą noc wzrost częstotliwości nawet do co 20 minut)

Na linii N9 (do Przegaliny przez Rudniki-Sobieszewo) zostanie uruchomiony dodatkowy kurs o godz. 01:25 z Dworca Głównego.

Mieszkańcy Oruni Górnej, Łostowic i innych osiedli południowych powinni skorzystać z linii tramwajowych 2 i 6 do pętli „Łostowice Świętokrzyska”, gdzie na pasażerów będą czekały dodatkowe autobusy linii nocnych:

 • N1 do Oruni Górnej
 • N4 do Jaworzniaków przez Zakoniczyn
 • N13 do Olimpijskiej.

Sprawdź bieżącą sytuację komunikacyjną na www..gda.pl

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika