Gwiazda Józefa Gładysza | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.06.2017

Gwiazda Józefa Gładysza

Mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić na uroczystość odsłonięcia gwiazdy tablicy poświęconej Józefowi Gładyszowi, wieloletniemu piłkarzowi i trenerowi gdańskiej Lechii.

Uroczystość odbędzie się dnia 3 czerwca 2017 roku o godzinie 15:00 w Alei Gwiazd na koronie stadionu przy ul. Traugutta 29 w Gdańsku – Wrzeszczu.

Następnie o godzinie 16:00 na głównej płycie stadionu zostanie rozegrany mecz, w którym zmierzy się drużyna wychowanków Józefa Gładysza z rocznika 1991 z drużyną rocznika 1978 wzmocnioną zdobywcami Pucharu Polski z roku 1983 w barwach gdańskiej Lechii.

Udział w meczu potwierdzili Lech Kulwicki, Tomasz Dawidowski, Jarosław Bieniuk, Marek Zieńczuk Tomasz Unton, Sławomir Wojciechowski, Grzegorz Król, , Dawid Banaczek, Jacek Grembocki, Roman Józefowicz, Aleksander Cybulski.

Uroczystość wmurowania gwiazdy uświetnią przyjaciele Józefa Gładysza z trenerskiej ławki i boiska: Zdzisław Puszkarz, Roman i Tomasz Korynt, Wojciech Łazarek, Bogusław Kaczmarek, Jerzy Jastrzębowski, Michał Listkiewicz, Michał Globisz, Janusz Kupcewicz, Dariusz Michalczewski, , Marian Geszke, Andrzej Kowalczys i wielu innych.

Organizatorem imprezy i fundatorem gwiazdy jest Stowarzyszenie Akademia Sportowa Pomorze, skupiające wychowanków i przyjaciół Józefa Gładysza.

Idea wmurowania Gwiazdy zyskała akceptację i poparcie Stowarzyszenia Kibiców Lechii „Lwy Północy”, Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, Akademii Lechii Gdańsk oraz Lechii Gdańsk SA.

Józef Gładysz

Urodzony 22 sierpnia 1952 roku w Gdańsku. Piłkarz pierwszej drużyny Lechii w latach 1970-82. W przeprowadzonym w 2015 roku plebiscycie z okazji 70-lecia gdańskiego klubu zajął wysokie 10 miejsce. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem. Wychował wiele pokoleń zawodników Lechii, w tym reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych.

Józef Gładysz był asystentem Jerzego Jastrzębowskiego w I drużynie Lechii, z którą w 1983 zdobyli Puchar Polski, a następnie Superpuchar, odnosząc największe sukcesy w historii klubu. Potem były pamiętne mecze z Juventusem Turyn, ten w Gdańsku zamienił się w wielką niepodległościowo-solidarnościową manifestację.

W rundzie wiosennej sezonu 1996/97 prowadził pierwszą drużynę seniorów gdańskiego klubu, ale przede wszystkim pracował z młodzieżą. W 1995 roku doprowadził zespół juniorów młodszych do tytułu mistrza Polski, mając w składzie m.in.: Marka Zieńczuka, Jarosława Bieniuka, Grzegorza Króla, Tomasza Dawidowskiego czy Dawida Banaczka, który w tym samym roku był mistrzem Polski do lat 17 zarówno w piłce nożnej jak i w … rugby.

W 2008 roku Gładysz z Lechią zdobył tytuł wicemistrza Polski juniorów młodszych. Z tej ekipy w drużynie seniorów biało-zielonych grali Adam Duda i Maciej Kostrzewa.

W sezonie 2012/13 Gładysz był w Lechii trenerem Młodej Ekstraklasy. Wcześniej wraz z Michałem Globiszem prowadził juniorskie reprezentacje Polski.

Obecnie pracuje w Akademii Lechii Gdańsk oraz Akademii Sportowej Pomorze, kształcąc kolejne pokolenia młodych piłkarzy.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>