Gwiazda Józefa Gładysza | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 1.06.2017

Gwiazda Józefa Gładysza

Mamy zaszczyt i przyjemność zaprosić na uroczystość odsłonięcia gwiazdy tablicy poświęconej Józefowi Gładyszowi, wieloletniemu piłkarzowi i trenerowi gdańskiej Lechii.

Uroczystość odbędzie się dnia 3 czerwca 2017 roku o godzinie 15:00 w Alei Gwiazd na koronie stadionu przy ul. Traugutta 29 w Gdańsku – Wrzeszczu.

Następnie o godzinie 16:00 na głównej płycie stadionu zostanie rozegrany mecz, w którym zmierzy się drużyna wychowanków Józefa Gładysza z rocznika 1991 z drużyną rocznika 1978 wzmocnioną zdobywcami Pucharu Polski z roku 1983 w barwach gdańskiej Lechii.

Udział w meczu potwierdzili Lech Kulwicki, Tomasz Dawidowski, Jarosław Bieniuk, Marek Zieńczuk Tomasz Unton, Sławomir Wojciechowski, Grzegorz Król, Adam Duda, Dawid Banaczek, Jacek Grembocki, Roman Józefowicz, Aleksander Cybulski.

Uroczystość wmurowania gwiazdy uświetnią przyjaciele Józefa Gładysza z trenerskiej ławki i boiska: Zdzisław Puszkarz, Roman i Tomasz Korynt, Wojciech Łazarek, Bogusław Kaczmarek, Jerzy Jastrzębowski, Michał Listkiewicz, Michał Globisz, Janusz Kupcewicz, Dariusz Michalczewski, Tomasz Wołek, Marian Geszke, Andrzej Kowalczys i wielu innych.

Organizatorem imprezy i fundatorem gwiazdy jest Stowarzyszenie Akademia Sportowa Pomorze, skupiające wychowanków i przyjaciół Józefa Gładysza.

wmurowania Gwiazdy zyskała akceptację i poparcie Stowarzyszenia Kibiców Lechii Gdańsk „Lwy Północy”, Pomorskiego Związku Piłki Nożnej, Akademii Lechii Gdańsk oraz Lechii Gdańsk SA.

Urodzony 22 sierpnia 1952 roku w Gdańsku. pierwszej drużyny Lechii w latach 1970-82. W przeprowadzonym w 2015 roku plebiscycie z okazji 70-lecia gdańskiego klubu zajął wysokie 10 miejsce. Po zakończeniu kariery piłkarskiej został trenerem. Wychował wiele pokoleń zawodników Lechii, w tym reprezentantów Polski w różnych kategoriach wiekowych.

był asystentem Jerzego Jastrzębowskiego w I drużynie Lechii, z którą w 1983 zdobyli Puchar Polski, a następnie Superpuchar, odnosząc największe sukcesy w historii klubu. Potem były pamiętne mecze z Juventusem Turyn, ten w Gdańsku zamienił się w wielką niepodległościowo-solidarnościową manifestację.

W rundzie wiosennej sezonu 1996/97 prowadził pierwszą drużynę seniorów gdańskiego klubu, ale przede wszystkim pracował z młodzieżą. W 1995 roku doprowadził zespół juniorów młodszych do tytułu mistrza Polski, mając w składzie m.in.: Marka Zieńczuka, Jarosława Bieniuka, Grzegorza Króla, Tomasza Dawidowskiego czy Dawida Banaczka, który w tym samym roku był mistrzem Polski do lat 17 zarówno w piłce nożnej jak i w … rugby.

W 2008 roku Gładysz z Lechią zdobył tytuł wicemistrza Polski juniorów młodszych. Z tej ekipy w drużynie seniorów biało-zielonych grali Adam i Maciej Kostrzewa.

W sezonie 2012/13 Gładysz był w Lechii trenerem Młodej Ekstraklasy. Wcześniej wraz z Michałem Globiszem prowadził juniorskie reprezentacje Polski.

Obecnie pracuje w Akademii Lechii Gdańsk oraz Akademii Sportowej Pomorze, kształcąc kolejne pokolenia młodych piłkarzy.

Autor

- Gazeta Bałtycka