W szpitalu na Zaspie odbył się 14. warsztat dotyczący karmienia piersią
Za nami kolejny, 14., bezpłatny warsztat dotyczący karmienia piersią, zrealizowany w ramach autorskiego programu szkoleń, stworzonego przez specjalistki z Oddziału Położniczo-Ginekologicznego w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Wojciecha w Gdańsku.
W warsztatach uczestniczyły położne, położne rodzinne, pielęgniarki, także lekarze neonatolodzy, położnicy, pediatrzy oraz lekarze rodzinni.
Mówi Joanna Żołnowska – współautorka programu, położna, konsultant laktacyjny IBCLC*/CDL*, na co dzień pracująca na Oddziale Położniczo-Ginekologicznym Szpitala Specjalistycznego im. św. Wojciecha w Gdańsku:
– Był to czternasty taki warsztat z kolei. Zaczęliśmy w 2011 roku. Każdy dotyczył innego zagadnienia. Tym razem mówiliśmy m.in. o sposobach oceny techniki karmienia piersią; o odżywianiu w czasie karmienia piersią, w tym o najnowszych zaleceniach żywieniowych; a także o innych problemach, z którymi spotyka się personel medyczny, sprawujący opiekę nad kobietami w okresie okołoporodowym.
Wybór metody karmienia jest ważny dla zdrowia mam, dla zdrowia dzieci, a w konsekwencji dla całego społeczeństwa. Istnieje dużo przeszkód, które utrudniają kobiecie rozpoczęcia karmienia piersią. A samo karmienie jest istotnym aspektem opieki nad najmłodszymi. Wpływa na zdrowie dziecka zarówno w trakcie karmienia, jak i wiele lat później oraz na stan zdrowia mamy w dalszym jej życiu.
Warto dodać, że program zdrowotny, w ramach którego w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Wojciecha w Gdańsku odbywa się szkolenie, uzyskał pozytywną ocenę Agencji Oceny Technologii Medycznych.
Mówi Agnieszka Pietkiewicz – współautorka programu, psycholog, konsultant laktacyjny IBCLC*/CDL*, autorka publikacji i programów szkoleniowych łączących tematykę laktacyjną i psychologiczną, będąca pracownikiem Szpitala Specjalistycznego im. św. Wojciecha w Gdańsku:– Program, który stworzyliśmy, jest w naszym kraju jedynym tego rodzaju programem finansowanym przez gminę. Jest zgodny z wytycznymi UE i z Narodowym Programem Zdrowia. Dzięki naszym działaniom w Gdańsku zwiększył się odsetek kobiet karmiących piersią w szóstym miesiącu życia dziecka. Pierwotnie wynosił 18 proc., w ciągu realizacji naszego programu wzrósł do 33 proc. Program jest odpowiedzią na konkurs ogłoszony przez Miasto Gdańsk i kierowany jest do jego mieszkańców i personelu opiekującego się pacjentkami zamieszkałymi na terenie Gdańska. W czasie naszej wieloletniej pracy tworzyliśmy filmy instruktażowe i materiały zdjęciowe, które teraz wykorzystujemy podczas prowadzonych szkoleń. W ich trakcie proponujemy także szereg ćwiczeń praktycznych, aktywizujących uczestników. Warsztaty zakładają także szereg dyskusji dotyczących omawianych zagadnień. Metody i wiedza, którą przekazujemy, są zgodne z najnowszymi wynikami badań naukowych.
Warsztaty prowadziły:
· Joanna Żołnowska – współautorka programu, położna, konsultant laktacyjny IBCLC*/CDL* ze Szpitala Specjalistycznego im. św. Wojciecha w Gdańsku
· Agnieszka Pietkiewicz – współautorka programu, psycholog, konsultant laktacyjny IBCLC*/CDL*, autorka publikacji i programów szkoleniowych łączących tematykę laktacyjną i psychologiczną. Pracuje w Szpitalu Specjalistycznym im. św. Wojciecha w Gdańsku
· Joanna Winiarska – położna, konsultant laktacyjny IBCLC*/CDL* ze Szpitala Specjalistycznego im. św. Wojciecha w Gdańsku
Program warsztatów (czerwiec 2014):
- „Sztuka oceny techniki karmienia – analiza efektywności ssania w praktyce”. (filmy) [Joanna Żołnowska]
- „Bezsilność położnej czyli dlaczego matki nie stosują się do zaleceń laktacyjnych”. [Agnieszka Pietkiewicz]
- „Fakty i mity na temat odżywiania matek karmiących piersią. Stanowisko Grupy Ekspertów w sprawie zaleceń żywieniowych dla kobiet w okresie laktacji”. [Joanna Winiarska]
Program zdrowotny w całości finansowany ze środków Miasta Gdańska.
* IBCLC – International Board Certified Lactation Consultant
* CDL – Certyfikowany Doradca Laktacyjny