Czy urzędnicy odpowiadają za osunięcie się ziemi w Gdyni? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 10.05.2017

Czy urzędnicy odpowiadają za osunięcie się ziemi w Gdyni?

Nowe fakty w sprawie osunięcia się ziemi na Kamiennej Górze w centrum w Gdyni, śledztwo w toku.

Strażacy ewakuowali 14 osób z domu wielorodzinnego na Kamiennej Górze w Gdyni wyniku osunięcia się ziemi. zdarzenie to miało miejsce pod koniec lutego br. O szczegóły śledztwa w tej sprawie pytamy Tatianę Paszkiewicz – Rzecznika Prasowego Prokuratury Okręgowej w Gdańsku.

Na jakim etapie jest śledztwo w sprawie ww. zdarzenia?

Okręgowa w Gdańsku nadzoruje śledztwo prowadzone w sprawie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych związanych z realizacją inwestycji budowlanych na terenie usytuowanej w Gdyni, co doprowadziło do zaistnienia w dniu 23.02.2017 r. zdarzenia, zagrażającego życiu i zdrowiu wielu ludzi albo mieniu w wielkich rozmiarach, mającego postać osunięcia się ziemi. Śledztwo prowadzone jest w kierunku czynu z art. 231 par.1 k.k. i art. 163 par. 2 k.k., oznacza to, że jest prowadzone jest w zakresie niedopełnienia obowiązków przez funkcjonariuszy publicznych w związku z realizacją inwestycji budowlanych i doprowadzenia do zaistnienia zdarzenia polegającego na obsunięciu się ziemi. Śledztwo prowadzone jest wielowątkowo. Przedmiotem postępowania jest wyjaśnianie przyczyn osunięcia się ziemi, a także badanie decyzji podejmowanych przez urzędników, jak również ewentualny brak stosownych działań, związanych z kwestionowaną inwestycją, realizowaną na nieruchomości położonej w Gdyni.

Kiedy planowane jest zakończenie śledztwa w tej sprawie?

– Na tym etapie postępowania, z uwagi na realizowane czynności, nie jest możliwe określenie terminu zakończenia postępowania.

Sprawa jest bardzo poważna, gdyż jeżeli stwierdziłaby niedopełnienie obowiązków przez urzędników odpowiedzialnych za bezpieczeństwo mieszkańców, istnieje ryzyko, że podobne zdarzenia mogą się powtarzać w innych częściach Gdyni.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Janusz pisze:

    Panie Bronku!

    Z całym szacunkiem – zaledwie Pan musnął temat. Zapewne wie Pan, kto łamiąc wiele przepisów budował sobie willę na Kamiennej Górze. I jak to urzędnicy UM na to pozwalali. To kolejny przykład na patologiczny układ istniejący w Gdyni.
    Proszę się nie bać i wyraźnie to powiedzieć.

    Pozdrawiam

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika