Gdynia. Wraca problem ulicy Morskiej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 4.08.2018

Gdynia. Wraca problem ulicy Morskiej

Gdynia. Rozwiązanie problemu tak, ale nie wiadomo kiedy. To już druga petycja u Rzecznika Praw Obywatelskich z wnioskiem o interwencję. A chodzi o brak infrastruktury umożliwiającej przejazd ulicą Morską w Gdyni osobom niepełnosprawnym, starszym i matkom z dziećmi.

Sprawę opisaliśmy w artykule:

Czy władze Gdyni ignorują swobody obywatelskie?

Na pytania w tej sprawie odpowiada Agata Grzegorczyk – rzecznik prasowy gdyńskiego magistratu.

Jaki jest plan Urzędu Miasta w Gdyni rozwiązania problemu opisanego w artykule?

– Dostosowanie komunikacyjne okolic węzła 10 Lutego-Dworcowa-Podjazd, mam tu na myśli także przejście z ul. Śląskiej i Wolności przez ul. Morską i na drugą stronę torów dla osób niepełnosprawnych, rodziców z dziećmi w wózkach i rowerzystów to jeden z naszych priorytetów.

Czy będzie realizowana przebudowa śródmieścia Gdyni tj. ulic Morskiej , Śląskiej i 10 Lutego?

– Na tunel pieszo-rowerowy pod torami, który rozwiązałby problem od razu w całości, przypomnę, że taki był właśnie w pierwszym projekcie modernizacji, nie otrzymaliśmy zgody od kolei. W związku z tym poszukaliśmy innego rozwiązania, a właściwie rozwiązań, które realizujemy sukcesywnie. Mamy już praktycznie rozwiązany problem przejścia nad ul. Podjazd, kładka już jest gotowa, czeka na odbiór, przejście i przejazd dla rowerzystów dołem pod torami, z którego mogą korzystać także osoby na wózkach, podobnie. Z drugiej strony torów mamy starą kładkę, którą będziemy modernizować i podczas modernizacji przystosować do potrzeb osób niepełnosprawnych. Zostanie ona między innymi wyposażona w windę. Podczas przebudowy węzła przewidzieliśmy to rozwiązanie i zostawiliśmy miejsce, by inwestycję taką przeprowadzić.

Jak władze Gdyni planują rozwiązać problem opisany w artykule i kiedy?

– To jednak nadal nie rozwiązuje problemu komunikacyjnego osób niepełnosprawnych poruszających się na wózkach z rejonu ulic Wolności i Śląskiej przez ul Morską i na drugą stronę torów. Tu powstanie rampa i windy. Zaczynamy od rampy w tunelu prowadzącym z peronów do przystanków komunikacji miejskiej przy ul. Morskiej. Projekt już mamy gotowy i najpóźniej w przyszłym roku rampa będzie działać. Kolejne będą windy prowadzące do tunelu i z tunelu po obu stronach ul. Morskiej.

W opisanej sprawie miasto nic nie robiło, mimo tego, że zna problem nie tylko od mieszkańców ale i z interwencji Rzecznika Praw Obywatelskich, który już w 2016 roku podjął tę sprawę.

– Osoby z niepełnosprawnością, które mieszkają w rejonie ul. Śląskiej jak i osoby starsze naprawdę mają utrudniony dostęp do centrum Gdyni – mówi Marcin Strzelczyk, na prezydenta Gdyni. – To skandal, aby w centrum dużego europejskiego miasta nie było od 28 lat wybudowanej windy, pochylni dla osób, które mają trudności z poruszaniem się. Wychowałem się na pograniczu Grabówka i Działek Leśnych. Pamiętam, że na początku lat 90 tych ta część miasta wyglądała dokładnie tak jak dziś. Hasło „ bez barier” to pusty frazes.

Autor

- Zastępca Redaktora Naczelnego Gazety Bałtyckiej, dziennikarz śledczy. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Michał pisze:

    Ignorują ten problem bo ich nie dotyczy.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>