Gdyński lokal wyborczy. Wybory prezydenckie 24.05.2015 - to nasze prawo | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.05.2015

Gdyński lokal wyborczy. Wybory prezydenckie 24.05.2015 – to nasze prawo

W najbliższą niedzielę II tura wyborów prezydenckich. W Gdyni do dyspozycji głosujących będzie 117 lokali wyborczych. Do potrzeb osób niepełnosprawnych dostosowanych będzie 41 lokali. Jak wyjaśnia Mariusz Szpaczyński Pełnomocnik Prezydenta Gdyni ds. Wyborów, liczba ta wynika z przepisów Kodeksu Wyborczego.

NiepełnosprawnyJak tłumaczy, miasto podejmuje starania w celu powiększenia liczby lokali dostosowanych do potrzeb osób niepełnosprawnych, jednak są one podyktowane możliwościami ekonomicznymi. Pełnomocnik przypomina, że wyborca niepełnosprawny może skorzystać z uprawnień przysługujących każdemu wyborcy, które ułatwiają wzięcie udziału w głosowaniu, takich jak:

  1. głosowanie korespondencyjne;
  2. głosowanie w wybranym obwodzie głosowania (tj. dopisanie się do spisu wyborców), w tym obwodzie przystosowanym do potrzeb wyborców niepełnosprawnych;
  3. głosowanie na podstawie zaświadczenia o prawie do głosowania w dowolnym obwodzie.

Warto też wspomnieć, że zwyczajowo lokale wyborcze mieszczą się w: szkołach, przedszkolach i domach kultury. Dlatego też, mimo podejmowanych przez miasto wysiłków w celu przeprowadzania modernizacji tych lokali, nie wszystkie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych. Modernizacja tych miejsc jest uzależniona od możliwości finansowych administratorów tych lokali.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika