Ksiądz Jan Kaczkowski - wyróżniony | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 27.02.2016

Ksiądz Jan Kaczkowski – wyróżniony

Ksiądz Jan Kaczkowski wyróżniony „Za Zasługi dla Województwa Pomorskiego”. To  najważniejsze przyznawane przez samorząd województwa.

kaczkowski

Podczas najbliższej sesji Sejmiku Województwa Pomorskiego prezes puckiego hospicjum, ksiądz Jan Kaczkowski otrzyma Honorowe Wyróżnienie „Za Zasługi dla Województwa Pomorskiego” – najważniejsze przyznawane przez samorząd województwa.

Ksiądz Jan Kaczkowski ukończył filozoficzno-teologiczne w Gdańskim Seminarium Duchownym. 15 czerwca 2002 roku duchowny otrzymał święcenia prezbiteriatu. W 2007 roku na Uniwersytecie Kardynała Stefana Wyszyńskiego w Warszawie na podstawie pracy „Godność człowieka umierającego a pomoc osobom w stanie terminalnym – studium teologiczno – moralne” uzyskał doktorat nauk teologicznych. W 2008 roku ukończył studia podyplomowe z bioetyki na Uniwersytecie Papieskim Jana Pawła II w Krakowie. W 2004 roku był jednym z założycieli Puckiego Hospicjum Domowego.

W latach 2007 – 2009 koordynował prace budowy Puckiego Hospicjum pw. św. Ojca Pio, a w 2009 został jego dyrektorem i prezesem zarządu. Utworzył szkoleniowy w zakresie bioetyki chrześcijańskiej. Jest organizatorem warsztatów z komunikacji i etyki w medycynie dla studentów medycyny i prawa pod nazwą Areopag Etyczny.

Jego inicjatywa zaangażowania w wolontariat hospicyjny tzw. trudnej młodzieży i osób skazanych została uznana za najbardziej innowacyjny projekt resocjalizacyjny w Europie i nagrodzona przez Radę Europy Kryształową Wagą Wymiaru Sprawiedliwości.

We wrześniu 2012 roku ks. dr Jan Kaczkowski został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta. Ks. Jan otrzymał tytuł honorowego mieszkańca Pucka. Odznaczono go medalem „Curate Infirmos” przyznanym przez Papieską Radę ds. Duszpasterstwa Służby Zdrowia.

W 2014 roku został laureatem Nagrody Ślad im. Biskupa Jana Chrapka oraz nagrody Pontifici przyznawanej przez Warszawski Klub Integracji Katolickiej. W kwietniu 2015 roku założyciel hospicjum pw. św. Ojca Pio w Pucku odebrał w Krakowie Medal św. Jerzego „za walkę ze smokiem nieczułości” – honorową nagrodę „Tygodnika Powszechnego”, przyznawaną od 1993 r. za „zmagania ze złem i uparte budowanie dobra w życiu społecznym ludziom, którzy wykazują szczególną wrażliwość na biedę, krzywdę, niesprawiedliwość i wrażliwość tę wyrażają czynem”.

W roku 2015 Kapituła trzynastej edycji Róży Gali 2015, przyznała wyróżnienie księdzu Janowi Kaczkowskiemu. Nagroda została przyznana za całokształt działalności społecznej, m.in. za czynnie działanie i wielkie zaangażowanie akcji, np. Pola Nadziei, czy też Światełko dla hospicjum.

Ksiądz Kaczkowski jest ceniony za swój autentyzm, odwagę i szczerość. Podziwiany jest zarówno przez katolików, jak i niewierzących. Sam o sobie mówi, że jest onkocelebrytą, czyli człowiekiem znanym głównie z tego, że ma raka.

źródło: UMWP

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika