Nie będzie gazoportu w Świnoujściu? Raport NIK o budowie terminalu LNG | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 2.03.2015

Nie będzie gazoportu w Świnoujściu? Raport NIK o budowie terminalu LNG

Polska w dalszym ciągu nie może uruchomić gazoportu w Świnoujściu, odbierać dostaw skroplonego gazu i przesyłać go do odbiorców – informuje Najwyższa Izba Kontroli. Według NIK spółki GAZ-SYSTEM oraz PLNG, odpowiedzialne za budowę gazoportu, nieprawidłowo realizowały część swoich zadań. Nieoficjalnie mówi się też o tym, że starało się utajnić raport NIK w tej sprawie.

gazociag

NIK ujawnia także, że nadzór nad procesem budowy terminalu LNG ze strony właściwych ministerstw okazał się niewystarczający, czego efektem jest fakt, iż gazoport w Świnoujściu nie został oddany do użytkowania ani na koniec czerwca 2014 r. (czyli w terminie przyjętym w umowie z głównym wykonawcą), ani też do końca 2014 r. (czyli w terminie wynikającym z aneksu do umowy).

Jak czytamy w komunikacie Najwyższej Izby Kontroli, opóźnienia w realizacji inwestycji terminalu w Świnoujściu przesuwają termin rozpoczęcia odbioru dostaw gazu LNG z Kataru oraz rodzą ryzyko utraty środków UE, wykorzystanych do współfinansowania inwestycji.

Przypomnijmy, że budowa terminalu w Świnoujściu została zainicjowana na podstawie uchwały Rady Ministrów w roku 2006. Jednak do roku 2009 nie podjęto prac legislacyjnych niezbędnych do usunięcia barier przeszkadzających w realizacji inwestycji. Była to jedna z szeregu przyczyn prowadzących do opóźnień w budowie gazoportu w Świnoujściu.

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika