Ruszyła druga edycja programu „MultiSport”
Sukces programu „MultiSport” pokazuje, że zróżnicowane zajęcia w ciekawej formie przekonają do aktywności fizycznej nawet najbardziej opornych. Póki jest zapał – warto to wykorzystać. W województwie pomorskim II edycja programu realizowana jest w 42 gminach i w sumie weźmie w niej udział ok. 1500 dzieci. Warto dodać, że w naszym województwie program w całości realizowany jest przez kluby sportowe. Operatorem programu na terenie województwa jest Fundacja Rozwoju Kultury Fizycznej.
Dlaczego warto?
Z badań przeprowadzonych przez NIK w roku szkolnym 2012/2013 wynika, że aż 15 proc. uczniów klas IV–VI szkoły podstawowej w ogóle nie bierze udziału w zajęciach z wychowania fizycznego. Wśród starszych jest jeszcze gorzej – 23 proc. w gimnazjach i ponad 30 procent w szkołach ponadgimnazjalnych. Jednocześnie rośnie liczba otyłych dzieci. Ta statystyka alarmuje i zmusza do działania.
Najprostszym i najtańszym lekarstwem na przeciwdziałającym tym niepokojącym tendencjom jest regularna aktywność fizyczna dzieci i młodzieży. Poziom sprawności ruchowej wpływa także na jakość życia każdego człowieka. Z otyłego nastolatka wyrasta zazwyczaj otyły dorosły z problemami zdrowotnymi. Dalsze konsekwencje łatwo przewidzieć. Ciekawe zajęcia sportowe – lekcyjne i pozalekcyjne – proponowane przez program „Multisport” są w stanie oderwać najmłodszych od komputerów i telewizorów.
O programie
„MultiSport” to program systematycznej aktywności sportowej przeznaczony dla dzieci z klas IV–VI szkół podstawowych. Zainicjowany przez Ministerstwo Sportu i Turystyki, jest jednym z projektów realizowanych w ramach Programu „Sport Wszystkich Dzieci”. Model finansowania programu zakłada równy udział środków MSiT i samorządów województw, a obiekty infrastruktury sportowej udostępniane są przez samorządy szczebla gminnego.
W ramach przedsięwzięcia organizowane są bezpłatne zajęcia pozalekcyjne, prowadzone
w atrakcyjnych i nowoczesnych formach na różnych obiektach sportowych. Taka formuła programu umożliwia uczestnikom poznanie podstaw wielu sportów oraz zachęca do wyboru preferowanej dyscypliny – zgodnie z zainteresowaniami i indywidualnymi predyspozycjami.
Program ruszył w 2014 r. w czternastu województwach. Utworzonych zostało wówczas 858 grup,
w których trzy razy w tygodniu ćwiczyło w sumie ponad 17 000 dzieci. „MultiSport” spotkał się z olbrzymim zainteresowaniem zwłaszcza w mniejszych miejscowościach, istotnie wzbogacając dotychczasową ofertę bezpłatnych zajęć sportowych. Druga edycja cieszy się jeszcze większą popularnością; szacuje się, że będzie w niej uczestniczyło ponad 20 000 dzieci.
Każdy znajdzie coś dla siebie
Zajęcia prowadzone są w trzech blokach tematycznych. Pierwszy dotyczy aktywności zawierającej metodyczne podstawy lekkiej atletyki, gimnastyki i sportów walki. Druga kategoria to gry i zabawy ruchowe oraz gry zespołowe. Ostatni blok obejmuje natomiast sporty charakterystyczne dla danego regionu, zgodne z lokalnymi tradycjami oraz sporty sezonowe. W naszym województwie takimi sportami są: żeglarstwo, kajakarstwo, wioślarstwo i biegi na orientację. Nad prawidłowym przebiegiem zajęć czuwają nauczyciele i trenerzy posiadający odpowiednie kwalifikacje i uprawnienia.
Ważna rola Instytutu Sportu
Instytut Sportu specjalizuje się w prowadzeniu badań na rzecz sportu. Stale współpracuje z wieloma wybitnymi polskimi sportowcami, a w ramach projektu Klub Polska zapewnia najlepszym zawodnikom optymalne warunki przygotowań do igrzysk olimpijskich. Ponadto analizuje i monitoruje system sportu młodzieżowego, a prowadząc Akademię Trenerską, wspiera rozwój kadr szkoleniowych.
Od 2013 roku Instytut Sportu uczestniczy również w projektowaniu programów upowszechniających sport wśród dzieci i młodzieży. W tym roku ponownie został operatorem krajowym programu „MultiSport”.
Szczegółowe informacje o projekcie można znaleźć na stronie internetowej www.multi-sport.pl a także na profilu społecznościowym www.facebook.com/programmultisport