I edycja Festiwalu Jazz Wolności w Sopocie już 27 sierpnia!
Festiwal Jazz Wolności powered by LOTOS organizowany jest dla uczczenia 60-tej rocznicy I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie, którego twórcami byli Franciszek Walicki, Leopold Tyrmand i Jerzy Kosiński. Festiwal z 1956 roku był pierwszym w powojennej Polsce oficjalnym festiwalem jazzowym i jednocześnie największą, jak dotąd, imprezą jazzową w kraju, gdyż zgromadził ponad 30 tysięcy jazzowych fanów.
Pięć polskich zespołów jazzowych będzie rywalizować o Grand Prix Festiwalu Jazz Wolności 2016 powered by LOTOS
Do udziału w konkursie zgłosiło się 36 zespołów z całej Polski. Zgodnie z oceną jurorów, zgłoszone zespoły prezentują wyrównany, wysoki poziom, co dobrze świadczy o młodej, polskiej muzyce jazzowej i dobrze wróży na przyszłość. Finaliści konkursu to: Paweł Wszołek Quintet, Zagórski/Kądziela Quartet, Maciej Wojcieszuk Quintet, Piotr Scholz Sextet i Ulyana Hedzik. Finałowy koncert już 27 sierpnia przy molo w Sopocie.
Główną atrakcją muzyczną Festiwalu Jazz Wolności będzie wieczorny koncert, w którym można będzie posłuchać Michała Urbaniaka z zespołem Young Lions. W koncercie gwiazd wystąpią też Eskaubei i Tomek Nowak Quartet oraz Łukasz Juźko Quartet.
Parada nowoorleańska w samych centrum Sopotu
„Tegoroczny festiwal, podobnie jak ten sprzed sześćdziesięciu lat, rozpocznie się 27 sierpnia paradą nowoorleańską, która przemaszeruje ulicą Bohaterów Monte Cassino.” – mówi producent imprezy Paweł Sochacki. Podczas parady grać będą zespoły biorące udział w Festiwalu oraz zaproszeni specjalnie na przemarsz instrumentaliści. Parada Festiwalu Jazz Wolności nawiązywać będzie do mody bikiniarskiej z lat pięćdziesiątych. „Chcemy zaprosić zespoły i festiwalową publiczność do wspólnej zabawy. Przygotowujemy drobne elementy stroju, które każdy biorący udział w paradzie, będzie mógł wykorzystać by na ten jeden dzień stać się bikiniarzem. W przygotowaniu parady pomagają nam styliści, którzy specjalizują się w historii mody” – mówi producent festiwalu Violetta Lubacz. Pochód otworzy Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice. Każdy może uczestniczyć w paradzie, więc czekamy na Was!
Kultura jazzowa w Sopocie
Jazz Wolności to nie tylko muzyka. W niedzielę 28 sierpnia, w Muzeum Sopotu, odbędzie się czytanie znanej powieści kryminalnej Leopolda Tyrmanda „Zły”, a także pokaz filmów, przybliżających sylwetkę pianisty i kompozytora, Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, pochodzących z archiwum Telewizji Polskiej. Komeda debiutował na festiwalu sopockim w 1956 roku jako leader sekstetu. Festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć: „Czas Komedy”, „Wybrańcy Bogów umierają młodo” oraz „Jazz w Filharmonii”.
Wszystkie festiwalowe atrakcje są niebiletowane.
Więcej informacji: www.jazzwolnosci.pl i www.facebook.com/jazzwolnosci/