I edycja Festiwalu Jazz Wolności w Sopocie już 27 sierpnia! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 19.08.2016

I edycja Festiwalu Jazz Wolności w Sopocie już 27 sierpnia!

Festiwal Jazz Wolności powered by organizowany jest dla uczczenia 60-tej rocznicy I Ogólnopolskiego Festiwalu Muzyki Jazzowej w Sopocie, którego twórcami byli Walicki, Leopold Tyrmand i Jerzy Kosiński. Festiwal z 1956 roku był pierwszym w powojennej Polsce oficjalnym festiwalem jazzowym i jednocześnie największą, jak dotąd, imprezą jazzową w kraju, gdyż zgromadził ponad 30 tysięcy jazzowych fanów.

Jazz_Wolnosci

Pięć polskich zespołów jazzowych będzie rywalizować o Grand Prix Festiwalu Jazz Wolności 2016 powered by

Do udziału w konkursie zgłosiło się 36 zespołów z całej Polski. Zgodnie z oceną jurorów, zgłoszone zespoły prezentują wyrównany, wysoki poziom, co dobrze świadczy o młodej, polskiej muzyce jazzowej i dobrze wróży na przyszłość. Finaliści konkursu to: Paweł Wszołek Quintet, Zagórski/Kądziela Quartet, Maciej Wojcieszuk Quintet, Piotr Scholz Sextet i Ulyana Hedzik. Finałowy koncert już 27 sierpnia przy molo w Sopocie.

Główną atrakcją muzyczną Festiwalu Jazz Wolności będzie wieczorny koncert, w którym można będzie posłuchać Michała Urbaniaka z zespołem Young Lions. W koncercie gwiazd wystąpią też Eskaubei i Tomek Nowak Quartet oraz Łukasz Juźko Quartet.

Parada nowoorleańska w samych centrum Sopotu

Tegoroczny festiwal, podobnie jak ten sprzed sześćdziesięciu lat, rozpocznie się 27 sierpnia paradą nowoorleańską, która przemaszeruje ulicą Bohaterów Monte Cassino.” – mówi producent imprezy Paweł Sochacki. Podczas parady grać będą zespoły biorące udział w Festiwalu oraz zaproszeni specjalnie na przemarsz instrumentaliści. Parada Festiwalu Jazz Wolności nawiązywać będzie do mody bikiniarskiej z lat pięćdziesiątych. „Chcemy zaprosić zespoły i festiwalową publiczność do wspólnej zabawy. Przygotowujemy drobne elementy stroju, które każdy biorący udział w paradzie, będzie mógł wykorzystać by na ten jeden dzień stać się bikiniarzem. W przygotowaniu parady pomagają nam styliści, którzy specjalizują się w historii mody” – mówi producent festiwalu Violetta Lubacz. Pochód otworzy Młodzieżowa Orkiestra Dęta Gminy Sierakowice. Każdy może uczestniczyć w paradzie, więc czekamy na Was!

Kultura jazzowa w Sopocie

Jazz Wolności to nie tylko muzyka. W niedzielę 28 sierpnia, w Muzeum Sopotu, odbędzie się czytanie znanej powieści kryminalnej Leopolda Tyrmanda „Zły”, a także pokaz filmów, przybliżających sylwetkę pianisty i kompozytora, Krzysztofa Komedy Trzcińskiego, pochodzących z archiwum Telewizji Polskiej. Komeda debiutował na festiwalu sopockim w 1956 roku jako leader sekstetu. Festiwalowa publiczność będzie mogła obejrzeć: „Czas Komedy”, „Wybrańcy Bogów umierają młodo” oraz „Jazz w Filharmonii”.

Wszystkie festiwalowe atrakcje są niebiletowane.

Więcej informacji: www.jazzwolnosci.pl i www.facebook.com/jazzwolnosci/

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>