Szczury wyskakujące z sedesu? To się naprawdę zdarza! Mamy dowody | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 18.05.2012

Szczury wyskakujące z sedesu? To się naprawdę zdarza! Mamy dowody.

Mieszkańcy gdańskich dzielnic coraz częściej zwracają uwagę na niepokojące zjawisko – szczury.

Szczur wybiegł z klatki

– Wychodziłam z domu, otwarciu drzwi do klatki nagle zobaczyłam jak z klatki wybiega ogromny szczur – relacjonuje mieszkanka gdańskiej Oruni. – Byłam w szoku. Szczur był naprawdę duży, jasno-brudnego koloru.

Okazało się, że w piwnicy bloku, w którym mieszka nasza rozmówczyni, było jeszcze kilka szczurów, które tym jak nas zobaczyły, spokojnie schowały się między rury ciepłownicze i więcej ich nie zobaczyliśmy.

Problem także w nowym budownictwie

Przez wiele lat problem szczurów na gdańskich osiedlach dotyczył tylko starego budownictwa i był marginalny. Dziś staje się coraz większym kłopotem także w nowych blokach mieszkalnych praktycznie na każdym z gdańskich osiedli.

Gryzonie są bezkarne

– Zauważamy, że szczury znów się pojawiają – mówi pan Krzysztof Kozłowski, zawodowo zajmujący się deratyzacją. – Oczywiście szczury zawsze były i będą, ale to, że coraz częściej pojawiają się wśród ludzi, spowodowane jest głównie tym, że czują się bezkarne. W piwnicach nowych budynków już w zasadzie nie ma kotów. A to ma znaczenie. Szczury nie mają się kogo obawiać i robią co chcą.

Z sedesu do mieszkania

Okazuje się, że doniesienia o szczurach wyskakujących z sedesów wcale nie są wytworem wyobraźni.

– Owszem. Takie sytuacje się w Gdańsku zdarzają. I to coraz częściej – mówi pan Krzysztof. – Szczury to doskonali pływacy. Przemieszczają się rurami i szukają wyjścia. Jeśli dodatkowo poczują zapach jedzenia – są w stanie wyjść sedesem.

Lokatorzy w takich sytuacjach najczęściej są w szoku. otwarciu drzwi od łazienki gryzonie wybiegają do mieszkania, gdzieś się chowają. Następnie, gdy poczują się bezpieczniej, kierują się w stronę kuchni w poszukiwania pożywienia.

– W takich sytuacjach przyjeżdżamy na miejsce i musimy zrobić obławę na szczura, która nie zawsze się udaje – mówi specjalista. – To bardzo sprytne zwierzęta. Często jedyną możliwością pozbycia się niechcianego lokatora jest sprowokowanie go do ucieczki z mieszkania.

Jak się zabezpieczyć przed szczurem w mieszkaniu?

– Szczury wyskakujące z sedesów, to problem głównie mieszkań na niższych piętrach. No cóż, można położyć na pokrywie sedesowej coś ciężkiego, wówczas szczur nie powinien sobie z taką przeszkodą dać rady. Polecam także regularne wizyty specjalistów od deratyzacji, którzy zastosują chemiczne środki odstraszające. Ewentualnie można kupić coś we własnym zakresie.

Pamiętajmy, że szczury przenoszą bardzo wiele groźnych chorób, na które najbardziej narażone są małe dzieci i zwierzęta domowe – psy i koty.

Autor

- dziennikarz, fotoreporter, podróżnik.

Wyświetlono 3 komentarze
Napisano
  1. Magda M. pisze:

    Ja wlasnie mialam taką sytuację wczoraj – mąż nie zamknął klapy, zwiazalam wlosy zeby isc pod prysznic a gdy odwrocilam sie tylem do lustra (a przodem do klozetu) z jego srodka gapil sie na mnie wielki szczur. Wrzasnelam, szczur szybko sie zawinal z powrotem do rury, machnal paskudnym dlugim ogonem i tyle co go widzialam. Mąż jak wpadl do lazienki to juz tylko woda w klozecie sie poruszala a po szczurze ani śladu…. Szok…. Teraz sie boje na nim siadac

  2. johny pisze:

    ja tez zawsze zamykam klape bo mialem takie przypadki .Ale zawsze jak przyjezdza rodzinka ze slasa to sa problemy widocznie szczury to ich przysmak bo zaden z tych synkow nie opuszcza klapy . oj chyba musze im zafundowac moczenie cagana w sedesie

  3. deratyzacja pisze:

    Matko chyba bym zawału dostała jakby mi taki szczur wyskoczył z wc:o

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>