Warzywna Marzanna. Dziś Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa
20 marca to nie tylko Pierwszy Dzień Wiosny, ale także Międzynarodowy Dzień Bez Mięsa. Na całym świecie propagowany jest styl życia, polegający na spożywaniu jedynie produktów roślinnych. Okazja idealna,bo to w pierwszy dzień astronomicznej wiosny, która na powrót wnosi do naszych kuchni świeże warzywa i owoce.
Idea Dnia Bez Mięsa (ang: meatout) narodziła się w Ameryce w 1985 roku i ma na celu rozpowszechnienie diety wegetariańskiej. Inicjatorem Dnia Bez Mięsa była amerykańska, pozarządowa, ekologiczna fundacja non-profit FARM. Dzień Bez Mięsa popierany jest między innymi przez organizacje: National Cancer Institute, American Cancer Society, Johns Hopkins University, American Heart Association. Od początku inicjatywa miała na celu wskazywać na zalety wegetariańskiego stylu życia oraz istotną rolę warzyw, owoców i zbóż w naszej codziennej diecie. Obecnie w wielu stanach USA 20 marca organizuje się festiwale propagujące zdrowe odżywianie oraz pokazy i warsztaty uczące przyrządzania dań wegetariańskich. Obecnie Dzień bez Mięsa zyskał popularność także w Europie.
Nieprzypadkowa data pierwszego dnia kalendarzowej wiosny jest zachętą, by tego dnia zrezygnować z mięsa, stać się „świątecznymi wegetarianami” i na nowo odkryć cudowne zalety warzyw. Hasło „warzywa to witaminowa bomba” słyszał pewnie każdy nie raz. Ale nie ma się czemu dziwić, bo to po prostu prawda. Kapusta, szczypiorek, natka pietruszki oraz szpinak są bogate w witaminę C. Natomiast warzywa pomarańczowe i żółte, takie jak marchew, dynia, kabaczek, papryka, pomidory, oraz zielone, czyli sałata, brokuły, szpinak i szczypiorek to naturalne źródła prowitaminy A, inaczej beta-karotenu.
Witamy E powinniśmy szukać w papryce, a likopenu w pomidorach. Pamiętajmy jednak, że warzywa najlepiej spożywać na surowo, bo przy obróbce termicznej tracą wiele składników odżywczych, np. kapusta zawierająca dużo witaminy C, podczas ugotowania traci jej znaczną ilość. Jaki z tego wniosek? Powinniśmy jak najczęściej przyrządzać w kuchni surówki i sałatki. Bogactwo dostępnych w naszym kraju warzyw daje niemal nieograniczone możliwości tworzenia warzywnych kompozycji. Oprócz zasobności w witaminy oraz składniki odżywcze, do jedzenia warzyw powinny zachęcić nas także inne ich zalety. Warzywa charakteryzują się niską wartością kaloryczną i prawie w ogóle nie posiadają tłuszczów. Posiadając stosunkowo dużą objętość, potrafią zaspokoić apetyt na dłuższy czas. Dzięki temu sprzyjają zachowaniu szczupłej sylwetki.
Nie zapominajmy jednak, że mięso jest jednym z najstarszych i najbardziej znanych pokarmów człowieka. W Polskiej tradycji kulinarnej stanowi bardzo ważny produkt nie tylko na uwarunkowania klimatyczne czy upodobania Polaków, ale przede wszystkim na wartości odżywcze i smakowe. Dzięki spożywaniu mięsa dostarczamy organizmowi niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wartości odżywczych takich jak: białko, tłuszcz, żelazo, cynk i witaminy z grupy B i PP oraz węglowodany, w mięsie występujące w postaci niewielkiej ilości glikogenu. Wniosek z tego taki, że powinniśmy łączyć potrawy mięsne z warzywami.
Mimo wszystko uważam, że w ten jeden dzień 20 marca z naszej diety możemy wykluczyć produkty mięsne i sobie sprezentować warzywno-owocową bombę witaminową.