Oni wspominają Edwarda Gierka | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 30.07.2016
Donosy | Autor: Redakcja

Oni wspominają Edwarda Gierka

W sobotnie południe (23.07.br.) na cmentarzu w Sosnowcu-Zagórzu, przy ul. Zuzanny, miały miejsce uroczyste obchody XV rocznicy śmierci byłego I sekretarza KC w latach 1970-1980, Edwarda Gierka.

gierek-1

Tegoroczne spotkanie odbyło się przy honorowej asyście reprezentantów Ludowego Wojska Polskiego, a uczestniczyli w nim przedstawiciele wielu organizacji, stowarzyszeń, ruchów i partii politycznych, a także ci, którzy doskonale pamiętają lata 70, kiedy to na czele PRL-u stał właśnie Edward Gierek.

gierek-2

– Spotykamy się tutaj, by oddać hołd synowi tej ziemi. Architektowi Polski lat 70. Wyjątkowej postaci, która zapisała się na kartach historii jako przywódca, jako polityk porozumienia i dialogu, pokoju i rozwoju.Czy te właśnie przymioty nie powinny przyświecać obecnej klasie politycznej. Czy nie powinny być drogowskazami we współczesnej złożoności problemów, jak terroryzm, problem uchodźców, wiele ognisk zapalnych na wielu kontynentach, fala zamachów, w tym i ten y w Monachium. To wszystko świadczy o niepokoju dnia codziennego, zagrożeniu dla Polski i obywateli naszego kraju – mówił Maciej Gadaczek, prezes Społecznego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. E. Gierka. potrafił iść drogą pokoju w skonfliktowanym świecie epoki zimnej wojny. Dążył do pokojowego współistnienia państw na naszym kontynencie. Wypracował nowy model polityki zagranicznej. Jego znaki rozpoznawcze to m.in. znacząca aktywność Polski na arenie międzynarodowej, wkład w proces bezpieczeństwa i współpracy w Europie, wzajemnych stosunków polityczno-gospodarczych, normalizacja stosunków z Kościołem. Dobrze obrazują to wizyty w Polsce m.in. prezydenta Stanów Zjednoczonych, Francji, kanclerza Niemiec czy papieża Jana Pawła II. A także rewizyty w USA, Francji, Niemczech, Włoszech czy Watykanie i wystąpienia na forum ONZ. Czyż nie można opierać się na doświadczeniach czasu minionego? Edward Gierek nie tylko określił wizję nowej, lepszej Polski dla wszystkich, ale też konsekwentnie dążył do tego celu, na drodze porozumienia i umacniania pokoju – dodał.

– Dorobek Edwarda Gierka jest powszechnie znany i doceniany. Na szczęście dziś nie musimy już udowadniać, że białe jest białe, a czarne jest czarne. Dziś wszyscy już wiedzą, że nie ma za co krytykować lat 70. nie chował się za plecami służb, tylko jeździł tam, gdzie wrzało najbardziej. Pojechał na spotkanie ze stoczniowcami i stanął z nimi twarzą w twarz. Wysłuchał najpierw tego, czego chcą, a potem powiedział, że nie obiecuje im gruszek na wierzbie, obiecuje to, co będzie realne. Ale już jak obiecał, to na pewno to zrealizuje. I tak się też stało. Edward Gierek był dzieckiem szczęścia, bo pierwsza połowa lat 70 to był okres w całej Europie bardzo optymistyczny. Wtedy nikt nie mówił o zamachach, o atakowaniu się wzajemnym, wszyscy mówili o współpracy. I Polska wykorzystała ten okres tak, jak powinna to zrobić. Edward Gierek wiedział co zrobić, żeby Polska mogła efekty tego porozumienia zdyskontować. Okres 1970 – 1976 to był okres stałego rozwoju gospodarczego Polski – podkreślił prof. Paweł Bożyk z Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka.

Adam Gierek – chciałem serdecznie podziękować wszystkim, którzy od lat uczestniczą w obchodach rocznicy śmierci ojca. Podziękować za to, że postanowiliście oddać hołd mojemu ojcu, moim rodzicom, tutaj przy tym skromnym grobie. Spytał mnie kiedyś dziennikarz, co byś powiedział ojcu, gdybyś miał możliwość jeszcze raz z nim porozmawiać. Odpowiedź jest prosta. Powiedziałbym mu – miałeś rację, tak czyniąc. To, co robiłeś, to była prawdziwa ucieczka do przodu, Polski, zapoczątkowany tym słynnym: „Pomożecie. reklama Tak, pomożemy”. Tylko nie do końca z tym „pomożemy” właśnie się zdarzyło. W 1980 roku rozwój został brutalnie zatrzymany z powodu różnego rodzaju interesów. To nie jest sprawa przypadku, że tak się stało. Różne ugrupowania w naszym kraju miały swój interes w tym, aby zatrzymać rozwój Polski. Obiecywano, że będzie pięknie, wspaniale, a nie było. Lata 70 przygotowywały grunt pod dobrą Polskę, pod silną Polskę, uprzemysłowioną Polskę. Wtedy Polska miała 2,5 PKB światowego, teraz to jest tylko jakieś 0,5 procenta. Najpierw była stagnacja, a potem totalna zapaść i wyprzedaż majątku. Na pewno nie działo się to w interesie Polski i Polaków – mówił eurodeputowany prof. Adam Gierek, syn Edwarda Gierka. Po uroczystości odbyło się spotkanie wraz z prezentacją książki prof. Adama Gierka pt. „Stan racji”. Spotkanie zaplanowane zostało w Centrum Sportów Letnich w Dąbrowie Górniczej w Parku Zielona przy ul. Letniej 9.

Lista przedstawicieli stowarzyszeń i organizacji na obchodach XV rocznicy śmierci Edwarda Gierka:

  1. Kierownictwo Ruchu Odrodzenia Gospodarczego z prof. Pawłem Bożykiem i sekretarzem generalnym Zbigniewem Sową oraz członkowie struktur Ruchu Odrodzenia Gospodarczego i Społecznego Ogólnopolskiego Stowarzyszenia im. E. Gierka z różnych regionów kraju: Dąbrowy Górniczej,Warszawy, Sosnowca, Będzina, Gdańska – 20 osób, Włocławka, Poznania, Koszalina.
  2. Kierownictwo zarządu wojewódzkiego stowarzyszenia „Pokolenia” w Katowicach z jej przewodniczącym Tadeuszem Regulskim i przedstawiciele struktur miejskich z: Będzina, Bytomia, Częstochowy, Dąbrowy Górniczej, Katowi , Rozbarku, Rudy Śląskiej, Sosnowca, Zabrza, Ustronia.
  3. Członkowie zarządu głównego Stowarzyszenia Tradycji Ludowego Wojska Polskiego im. gen. Zygmunta Berlinga Z Warszawy. Delegacja Warszawska 50 osób w tym członkowie ROG I SOS,
  4. Zarząd i członkowie Śląskiego Oddziału Wojewódzki Związku Weteranów i Rezerwistów Wojska Polskiego
  5. Członkowie Stowarzyszenia Inżynierów i Techników Przemysłu Hutniczego ArcelorMittall Oddział DG
  6. Przedstawiciele środowisk lewicowych z różnych regionów kraju z: DG, Piekar Śląskich Żywca, Zabrza, Katowic.
  7. Przedstawiciele Polskiego Związku Emerytów, Rencistów i Inwalidów Oddziału Okręgowego w Katowicach w osobie wiceprzewodniczącego Mariana Mucika i przewodniczącego oddziału rejonowego w DG Grzegorza Widery.
  8. Przedstawiciele przemysłu i środowisk górniczych i stowarzyszeń (weteran przemysłu węglowego, były minister górnictwa Franciszek Wszołek).
  9. Członkowie organizacji i stowarzyszeń z różnych regionów kraju
  10. Członkowie zespołu organizacyjnego uroczystości
  11. Członkowie Dąbrowskiej Miejskiej Komisji Historycznej Pokolenia i Międzyorganizacyjnego Zespołu Nowy Gołonóg.
  12. Bolesław Ciepiela i TWÓRCY Zagłębia
  13. Przezes Jacgueas Kmieciak z Francuskiego Towarzystwa Polonijnego im. Edwarda Gierka

tekst i zdjęcie: Zbigniew Sowa

Autor

- Gazeta Bałtycka

Wyświetlono 3 komentarze
Napisano
  1. Zbyszek Sowa pisze:

    Jestem pod wrażeniem. Już od kilku lat uczestniczę w kolejnych rocznicowych uroczystościach z okazji śmierci Edwarda Gierka. Z każdym rokiem uczestniczy coraz więcej osób, a w tym roku po raz pierwszy z udziałem Stowarzyszenia Tradycji Ludowego Wojska Polskiego ba czele z Sekretarzem Generalnym ppłk. dypl. Bogusławem Pokrowskim, który przewodził pocztowi sztandarowemu. Miałem ten zaszczyt odczytać list z upoważnienia prof. Joanny Senyszyn do uczestników uroczystości,która ze względów zdrowotnych nie mogła uczestniczyć oraz list od prof. Wojciecha Lamentowicza – Prezesa Klubu Współczesnej Myśli Politycznej w Gdańsku. Z przyjemnością mogę napisać, że jeżeli kilka lat wstecz sam uczestniczyłem w tych uroczystościach, to w tym roku, z naszego województwa uczestniczyli Członkowie i Sympatycy tworzącej się Pomorskiej struktury Ruchu Odrodzenia Gospodarczego im. Edwarda Gierka. Cześć Jego Pamięci.

  2. Imię... pisze:

    Bardzo dobrze ze wspominają. Przecież dzisiejsza Polska powstawała właśnie w tamtych czasach! Brawo organizatorzy!

  3. Sarusia pisze:

    a kim jest ta kobieta na zdjęciu? ma córeczkę może?

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika