Przeciętny Amerykanin... | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.04.2015

Przeciętny Amerykanin…

sprawia wrażenie idioty. Gdy spróbujemy to wrażenie skonfrontować z rzeczywistym stanem umysłowym „naszego sojusznika”, z reguły okazuje się, że naprawdę jest on idiotą. Stąd też konieczne „instrukcje obsługi” kubka z kawą z konieczną informacją o tym, że gorący napój jest gorący i jakie może to nieść za sobą konsekwencje.

SzpiegostwoUSAwNiemczech

Przeciętny Amerykanin po prostu tego nie wie. Bo też skąd? Poziom edukacji w , czego symbolem są słynne, wymyślonych w latach 60-tych amerykańskie testy szkolne wypełniane koniecznie ołówkiem, jest znacznie niższy niż w Polsce, choć konsekwentnie staramy się ten dystans skracać, o czym świadczy wprowadzona do polskich szkół kilkanaście lat temu (właśnie na wzór amerykański) kultura rozwiązywania testów.

W USA funkcjonuje zaledwie kilka renomowanych uczelni wyższych, na których poziom nauczania jest całkiem przyzwoity. Większość z nich jest jednak płatna. Cała reszta amerykańskich szkół i uniwersytetów to miejsca, które poziomem przypominają raczej nasze prywatne wyższe szkoły promocji, zarządzania, reklamy i politologii – słowem edukacyjna głęboka depresja.

, choć nie edukuje, to wpaja młodym Amerykanom jasne przesłanie – jesteście najlepsi, najmądrzejsi, pochodzicie z najwspanialszego na świecie kraju. Wyposażeni w taką wiedzę nie są zainteresowani ani Europą, ani Polską, ani tym bardziej drugą wojną światową i jej skutkami. O holokauście nigdy nie słyszeli, bo też skąd?

Nie dziwmy się zatem „naszym przyjaciołom”, że odwiedzając Polskę, myślą, że to Holandia. Oni nawet nie wiedzą, że są „naszymi sojusznikami”.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dr n. hum., publicysta i komentator. Twórca niezależnych mediów. Autor analiz dotyczących PR, języka polityki i marketingu politycznego.Twitter: @MichalLange

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>