Kradli luksusowe auta metodą "na śpiocha" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 28.08.2013

Kradli luksusowe auta metodą „na śpiocha”

Od kilku miesięcy policjanci zwalczający przestępczość samochodową z komendy miejskiej pracowali nad ustaleniem sprawców włamań do domów jednorodzinnych w Gdańsku i okolicznych powiatach. Złodzieje wykorzystywali sen domowników.

wlamania_spioch_1

Ich łupem padały mercedesy średniej ok. 300 tys. zł. W ręce kryminalnych trafili w wyniku szeroko zakrojonej akcji poszukiwawczej. Sprawa ma charakter rozwojowy. Ich łupem mogły paść o łącznej wartości przeszło miliona zł.

wlamania_spioch_2

Gdańscy policjanci zwalczający przestępczość samochodową od pewnego czasu otrzymywali sygnały o włamaniach do domów jednorodzinnych metodą na tzw. śpiocha. Wykorzystując sen domowników, sprawcy włamywali się, przeszukiwali pomieszczenia pod kątem kluczyków i kradli luksusowe samochody. Z ustaleń policjantów wynikało, że członkowie tej grupy mogą działać nie tylko na terenie Gdańska, ale również na terenie sąsiednich powiatów. Do działań włączyli się policjanci z Komendy Wojewódzkiej w Gdańsku.

wlamania_spioch_3

Ostatnich kilka miesięcy to okres żmudnej i skrupulatnej pracy funkcjonariuszy. Niektóre ustalenia pozwoliły przypuszczać, że w ten przestępczy proceder zamieszanych jest dwóch gdańszczan wcześniej notowanych w policyjnych systemach. Z tygodnia na tydzień policjanci zbierali kolejne informacje i materiały dowodowe. Odzyskali mercedesa ML o wartości 250 tys. zł.

wlamania_spioch_4

W miniony poniedziałek ok. godz. 4.00 otrzymali kolejne zgłoszenie o włamaniu do domu i kradzieży mercedesa o wartości 360 tys. zł.

Kryminalni z Komendy Miejskiej Policji w Gdańsku rozpoczęli działania poszukiwawcze. Jeszcze tego samego dnia, na terenie Gdańska namierzyli garaż, do którego sprawcy wstawili skradzione auto. Na miejscu zastali też poszukiwanych mężczyzn. Na widok policjantów, sprawcy zaczęli uciekać. Po krótkim pościgu, jeden z nich – 58-latek został zatrzymany. Kilkanaście godzin później zatrzymali drugiego ze sprawców 27-letniego mieszkańca Gdańska. Obaj trafili do policyjnego aresztu.

wlamania_spioch_5

W trakcie przeszukań ich mieszkań i samochodów funkcjonariusze znaleźli i zabezpieczyli urządzenia elektroniczne służące do niefabrycznego uruchamiania pojazdów, zagłuszarki sygnału GPS, skanery służące do nasłuchu częstotliwości policyjnych, wiertarki, narzędzia do otwierania okien przez wykonany nawiert oraz rzeczy, które mogą pochodzić ze skradzionych
samochodów.

Policjanci na poczet przyszłych kar i grzywien zabezpieczyli auto należące do jednego ze sprawców o wartości około 80 tys. zł.

Dzisiaj 27 i 58-latek zostaną doprowadzeni do prokuratury. Z zebranych w sprawie materiałów wynika, że podejrzewani są o co najmniej cztery włamania metodą na „śpiocha” i kradzież mercedesów o łącznej wartości przeszło 1,1 mln. zł.

Sprawa jest rozwojowa. Za kradzież z włamaniem grozi do 10 lat pozbawienia wolności.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano
  1. Jacek pisze:

    Dwa lata miałem to samo.Teraz mam Forteze(barierę mikrofalową) i śpię spokojnie.Polecam poszkodowanym!

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>