Znamy jury 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 3.12.2020

Znamy jury 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych

Znamy już nazwiska jurorów, którzy zdecydują o tym, kto otrzyma Wielką Nagrodę 45. Festiwalu Polskich Filmów Fabularnych „Złote Lwy” dla najlepszego filmu, a także pozostałe w trzech konkursach.

Jury Konkursu Głównego: Lech Majewski (Przewodniczący Jury), Grażyna Błęcka-Kolska, Marcin Lenarczyk, Ryszard Lenczewski, Dorota Masłowska, Jan P. Matuszyński, Cezary Pazura, Klaudia Śmieja-Rostworowska

Jury Konkursu Filmów Mikrobudżetowych: Filip Bajon (Przewodniczący Jury), Marcin Koszałka, Agnieszka Wasiak

Jury Konkursu Filmów Krótkometrażowych: Aneta Hickinbotham (Przewodnicząca Jury), Jarosław Sokół, Jagoda Szelc

Biogramy

Lech Majewski
Malarz, poeta, prozaik, reżyser. Urodzony w Katowicach, od 1981 roku pracuje przede wszystkim za granicą. Studiował malarstwo w ASP w Krakowie. Absolwent Wydziału Reżyserii PWSFTviT w Łodzi. Jego filmy, m.​in.: „Rycerz”, „Wojaczek”, „Angelus”, „Ogród rozkoszy ziemskich”, „Młyn i krzyż” oraz „Onirica”, prezentowane były na festiwalach filmowych m.​in. w Cannes, Wenecji, Berlinie, Toronto, Rzymie, Nowym Jorku, Rio de Janeiro, Londynie, Barcelonie, Jeruzalem i Montrealu, zdobywając wiele nagród. Jego najnowszy film „Dolina Bogów” prezentowany był w Konkursie Głównym ubiegłorocznego Festiwalu w Gdyni. Jego wideoarty, fotografie i rzeźby pokazywało wiele muzeów i galerii świata. W 2006 roku nowojorskie Museum of Modern Art uhonorowało jego twórczość organizacją indywidualnej retrospektywy, a rok później instalacja KrewPoety stała się częścią 52. Biennale w Wenecji. Kolejny cykl wideoartów pt. Bruegel Suite był wystawiany w Luwrze, Tel Aviv Museum of Art, National Gallery w Londynie, Prado w Madrycie, w Muzeum Narodowym w Krakowie oraz na 54. weneckim Biennale. Najnowszy cykl „Supermarket Dante” był częścią światowej prezentacji sztuki współczesnej w Fundiçao Progresso w Rio de Janeiro. Prowadził również wykłady na wielu uniwersytetach i uczelniach świata – od Canterbury University w Nowej Zelandii, poprzez Harvard i Berkeley w USA, po Uniwersytet w Pizie i ASP w Rzymie. Jest członkiem Amerykańskiej Gildii Reżyserów oraz Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Grażyna Błęcka-Kolska
Jedna z najlepiej rozpoznawalnych polskich aktorek, dwukrotna laureatka nagród indywidualnych za główne role kobiece na FPFF w Gdyni. Ma na koncie udział w ponad pięćdziesięciu produkcjach filmowych i telewizyjnych (m.​in. „Kogel-mogel”, „Galimatias, czyli kogel-mogel 2” oraz trzecia odsłona serii – „Miszmasz, czyli kogel-mogel 3”). Znana jest również miłośnikom kina artystycznego z filmów: „Jańcio Wodnik”, „Jasminum” (Złota Podkowa za najlepszą rolę kobiecą na Festiwalu Filmowym Wakacyjne Kadry w Cieszynie 2006), „Cudowne miejsce” (nagroda indywidualna na FPFF w Gdyni 1994), „Pornografia”, „Afonia i pszczoły” (Złoty Rycerz dla najlepszej aktorki na Międzynarodowym Forum Filmowym „Złoty Rycerz” w Moskwie 2010) oraz rola w filmie „Ułaskawienie”, która ponownie pozwoliła jej sięgnąć po nagrodę indywidualną na FPFF w Gdyni 2018, a także otrzymać nagrody – na Zielonogórskim Festiwalu Filmu i Teatru 2019 (Klaps – za najlepszą rolę filmową) oraz na Ogólnopolskim Festiwalu Sztuki Filmowej Prowincjonalia we Wrześni 2019 (nagroda specjalna). Jest też utalentowaną aktorką śpiewającą („Piosenki polne i okoliczne”) i teatralną. Na premierę kinową czekają trzy filmy z udziałem aktorki – „Republika dzieci” (reż. Jan Jakub Kolski), „Koniec świata, czyli kogel-mogel 4” (reż. Anna Wieczur-Bluszcz) oraz „Las” (reż. Joanna Zastróżna).

Marcin Lenarczyk
Kompozytor, reżyser dźwięku. Autor instalacji dźwiękowej będącej częścią projektu „Hotel Polonia. Budynków Życie po życiu”, zdobywcy głównej Złotego Lwa na 11. Międzynarodowej Wystawie Architektury w Wenecji w 2008 roku. Jego koncert solo z piwnicy Klubokawiarni Chłodna 25 został nagrany przez Program I Polskiego Radia i wyemitowany w ramach Ars Acustica – corocznej fuzji radiostacji z całej Europy poświęconej sztuce dźwięku. Jest twórcą muzyki do przedstawień teatralnych: „Berlin Alexanderplatz” (reż. Natalia Korczakowska, Teatr Studio), „Natan Mędrzec” (reż. Natalia Korczakowska, Teatr Narodowy), „Uwodziciel” (reż. Katarzyna Warnke, Nowy Teatr), „Auto da fé” (reż. Paweł Miśkiewicz, Stary Teatr). W 2019 roku zrealizował zamówienie kompozytorskie od jednej z najważniejszych polskich orkiestr kameralnych – AUKSO. Koncert zatytułowany „Greek Funeral” został nagrany i wyemitowany przez Program I Polskiego Radia. Jako reżyser dźwięku zajmuje się całym procesem filmowej produkcji dźwięku. Od pracy nad sound designem już na poziomie scenariusza, po nagrania na planie i postprodukcję finalizowaną zgraniem kinowym. Otrzymał liczne nagrody na polskich i zagranicznych festiwalach, m.​in. nagrodę za najlepszy dźwięk do filmu „Interior” Marka Lechkiego na FPFF w Gdyni 2019. Nominowany do Orłów 2016 za najlepszy dźwięk do filmu „Córki Dancingu” (reż. Agnieszka Smoczyńska).

Ryszard Lenczewski
Autor zdjęć filmowych. W 1974 roku ukończył studia na Wydziale Operatorskim PWSFTviT w Łodzi, gdzie wykłada od 2004 roku. W 2010 roku nadano mu tytuł naukowy profesora. Zrealizował zdjęcia do ponad pięćdziesięciu filmów fabularnych w Polsce, Wielkiej Brytanii, Francji oraz USA. Laureat nagród na FPFF w Gdyni, BAFTA, BAFTA Wales, Camerimage. Otrzymał dwie za całokształt twórczości: w 2015 roku nagrodę Golden Camera 300 na Międzynarodowym Festiwalu Autorów Zdjęć Filmowych „Manaki Brothers” w Bitoli oraz nagrodę przyznaną mu przez Stowarzyszenie Autorów Zdjęć Filmowych w 2020 roku. Odznaczony Złotym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis w 2018 roku. Nominowany do Oscara. Członek Brytyjskiej Akademii Filmowej, Europejskiej Akademii Filmowej oraz Amerykańskiej Akademii Filmowej.

Dorota Masłowska
Pisarka. Urodzona w 1983 roku. Autorka głośnej „Wojny polsko-ruskiej pod flagą biało-czerwoną”, za którą otrzymała Paszport „Polityki”, i nagrodzonego Nagrodą Literacką Nike Pawia królowej. Autorka wystawianych na całym świecie dramatów „Dwoje biednych Rumunów mówiących po polsku” i „Między nami dobrze jest”. W 2018 roku ukazała się jej powieść „Inni ludzie”, w 2019 spektakl na jej podstawie w warszawskim Teatrze Rozmaitości, w trakcie realizacji jest film pod tym samym tytułem. Laureatka Samuel Bogumił Linde Preis 2020. Felietonistka „Dwutygodnika” i „Tygodnika Powszechnego”, prowadzi audycję w Radiu Newonce. Mieszka w Warszawie.

Jan P. Matuszyński
Jeden z najlepiej zapowiadających się polskich reżyserów młodego pokolenia. Ukończył reżyserię na WRiTV UŚ w Katowicach i kurs dokumentalny w Szkole Wajdy. Jego filmy były wielokrotnie prezentowane na festiwalach filmowych w Polsce i za granicą. Reżyser pełnometrażowego dokumentu „Deep Love”, za który dostał wiele nagród. Jego pełnometrażowy debiut fabularny „Ostatnia rodzina” stał się prawdziwym zjawiskiem uhonorowanym licznymi nagrodami w Polsce i na świecie. Został uznany za „najdojrzalszy artystycznie debiut ostatnich sezonów”. Na FPFF w Gdyni 2016 film otrzymał Złote Lwy, a także Nagrodę Dziennikarzy czy Nagrodę Publiczności. Poza tym „Ostatnią rodzinę” nagrodzono m.​in. Złotym Aniołem na MFF Tofifest w Toruniu 2016, nagrodą na Festiwalu Młodego Kina Wschodnioeuropejskiego w Cottbus 2016 za najlepszy debiut filmowy i Krakowską Nagrodą Filmową podczas Międzynarodowego Festiwalu Kina Niezależnego Off Camera w Krakowie 2017. Reżyser takich seriali jak: „Wataha”, „Druga szansa” (czwarty sezon) czy „Nielegalni”. W 2020 roku w całości wyreżyserował serial „Król” na podstawie powieści Szczepana Twardocha. Obecnie pracuje nad drugim pełnometrażowym filmem fabularnym „Żeby nie było śladów” o sprawie Grzegorza Przemyka.

Cezary Pazura
Jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych polskich aktorów, twórca autorskiego kabaretu. Ukończył studia na Wydziale Aktorskim PWSFTviT w Łodzi. Zagrał w ponad sześćdziesięciu filmach produkcji polskiej, austriackiej i niemieckiej. Wielokrotny laureat Złotej Kaczki. Dwukrotny zdobywca za drugoplanową rolę męską na FPFF w Gdyni 1991 i 1995. Rola w filmie „Psy 2. Ostatnia krew” przyniosła mu nagrodę na MFF w Valenciennes 1995. Grał m.​in. u Andrzeja Wajdy, Krzysztofa Kieślowskiego, Juliusza Machulskiego, Władysława Pasikowskiego. Niezapomniane aktorskie kreacje stworzył w filmach: „Sztos”, „Chłopaki nie płaczą”, „Kariera Nikosia Dyzmy”, „Kiler”, „Ajlawju”, „Szczęśliwego Nowego Jorku”. Komedia gangsterska „Weekend”, która w ubiegłym roku weszła na ekrany kin, jest jego debiutem reżyserskim, wyprodukowanym przez własną firmę producencką Cezar 10. W styczniu 2012 roku premierę miała kontynuacja kultowej komedii „Sztos”, gdzie zagrał jedną z głównych ról, a jego wyprodukowała film.

Klaudia Śmieja-Rostworowska
Producentka takich tytułów jak „High Life” w reżyserii Claire Denis, z udziałem Roberta Pattinsona i Juliette Binoche, „Obywatel Jones” w reżyserii Agnieszki Holland czy wielokrotnie nagradzanych międzynarodowych koprodukcji: „Barany. Islandzka opowieść” i „Niewinne”. Aktualnie pracuje nad debiutem Aleksandry Terpińskiej „Inni ludzie”, koprodukcją „The Brutalist” Brady’ego Corbeta oraz debiutem anglojęzycznym Agnieszki Smoczyńskiej „Ciche siostry”. Członkini EFA oraz Prezydium Polskiej Gildii Producentów.

Filip Bajon
Reżyser filmowy i teatralny, scenarzysta, pisarz. Absolwent Wydziału Reżyserii Filmowej i Telewizyjnej PWSFTviT w Łodzi. Twórca ponad dwudziestu filmów fabularnych, kilku dokumentów, seriali telewizyjnych. Laureat wielu nagród, m.​in. za „Arię dla atlety”, „Wizję lokalną”, „Wahadełko”, „Magnata”, „Poznań ’56”, „Kamerdynera”. Od 2015 roku dyrektor Studia Filmowego Kadr. Członek Zarządu SFP. Wykłada na WRiTV UŚ w Katowicach oraz w PWSFTviT w Łodzi, gdzie w latach 2008–2016 był dziekanem Wydziału Reżyserii.

Marcin Koszałka
Autor zdjęć filmowych, dwukrotny laureat za zdjęcia na FPFF w Gdyni oraz Brązowej Żaby na Camerimage, trzykrotnie nominowany do Orłów. Członk Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej. Reżyser filmów dokumentalnych i fabularnych, wykładowca akademicki. Za swoje dokumenty wielokrotnie zdobywał nagrody na festiwalach filmowych, m.​in. w Berlinie, Krakowie, Nyon, Karlowych Warach, Chicago, Lipsku, Tampere, Teheranie, Trento. Jego debiut fabularny „Czerwony pająk” prezentowany był na wielu międzynarodowych festiwalach, zdobył sporo nagród, m.​in. Nagrodę Specjalną Jury na Festiwalu Filmowym w Gdyni 2016.

Agnieszka Wasiak
Producentka, współzałożycielka firmy produkcyjnej Lava Films. Absolwentka PWSFTviT w Łodzi i wielu programów szkoleniowych, takich jak EAVE Producers Workshop, Berlinale Talent Campus, EP2C, Sources2 i innych. Za nominowany do Europejskiej Filmowej i nagrodzony Orłem dokument „21 x Nowy Jork” uhonorowana nagrodą KIPA dla najlepszego producenta na Krakowskim Festiwalu Filmowym 2016. Ostatnie projekty, które współprodukowała, to włosko-polska koprodukcja „Sole” w reżyserii Carlo Sironi (MFF w Wenecji, MFF w Toronto) oraz polski kandydat do Oscara „Śniegu już nigdy nie będzie” Małgorzaty Szumowskiej i Michała Englerta. Aktualnie pracuje m.​in. nad debiutem fabularnym Agi Woszczyńskiej pt. „Sucha ziemia”. Członkini Polskiej i Europejskiej Akademii Filmowej.

Aneta Hickinbotham
Producentka filmowa. Dołączyła do Aurum Film w 2015 roku, pełniąc rolę producenta wykonawczego. Członkini PAF oraz Europejskiej Akademii Filmowej. Ukończyła organizację produkcji filmowej i telewizyjnej na WRiTV UŚ w Katowicach. Pracowała przy takich polskich produkcjach jak „Pan Tadeusz” czy „Pianista”, następnie zdobywała doświadczenie produkcyjne przy hollywoodzkich filmach, m.​in. „Troi” (reż. Wolfgang Petersen), „Monachium” (reż. Steven Spielberg) czy „Legendzie Zorro” (reż. Martin Campbell). Wspólnie z Leszkiem Bodzakiem jest laureatką Złotych Lwów na FPFF w Gdyni 2016 za film „Ostatnia rodzina” (reż. Jan P. Matuszyński). Ten sam tytuł otrzymał także m.​in. Nagrodę PISF dla najlepszego producenta filmu polskiego podczas Warszawskiego Festiwalu Filmowego 2016. Laureatka Orłów 2020 za film „Boże Ciało” (reż. Jan Komasa).

Jarosław Sokół
Pisarz, scenarzysta, producent filmowy. Doktor filologii angielskiej. Autor licznych scenariuszy do filmów fabularnych i seriali telewizyjnych (m.​in. „Czas honoru”, „Młody Piłsudski”). Autor trylogii powieściowej „Wyspa zero”. Dwukrotny laureat za najlepszy scenariusz na FPFF w Gdyni.

Jagoda Szelc
Reżyserka i scenarzystka. W 2006 roku ukończyła ASP we Wrocławiu. W 2004 roku była stypendystką Uniwersytetu Arystotelesa w Salonikach, a w 2012 – stypendystką Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego. W 2018 roku ukończyła z wyróżnieniem Wydział Reżyserii w PWSFTviT w Łodzi. Jej filmy były pokazywane na wielu festiwalach, m.​in.: MFF w Karlowych Warach, Hot Docs, Cannes Court Métrage, Nowe Horyzonty czy Brooklyn Film Festival. Jej krótka fabuła „Taki pejzaż” zdobyła główną nagrodę dla filmu studenckiego – Złotą Kijankę na Camerimage 2013. Za film „Wieża. Jasny dzień” otrzymała za najlepszy debiut reżyserski i najlepszy scenariusz na FPFF w Gdyni 2017. Film znalazł się w prestiżowej sekcji Forum MFF w Berlinie 2018. Laureatka Paszportu „Polityki” w kategorii film w 2018 roku. W tym samym roku ukończyła swój drugi pełnometrażowy film „Monument” (Nagroda Specjalna na FPFF w Gdyni 2018). Wykłada reżyserię filmu fabularnego w PWSFTviT w Łodzi. Od 2020 roku jest wykładowczynią AST we Wrocławiu. Jest weganką. Przyjaciółka organizacji Otwarte Klatki.

45. Festiwal Polskich Filmów Fabularnych odbędzie się on-line w terminie 8-12 grudnia 2020 roku.

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.