Naukowcy wyjaśnili, dlaczego mężczyźni żyją krócej | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 4.05.2014

Naukowcy wyjaśnili, dlaczego mężczyźni żyją krócej

Genetykom z uniwersytetu w Uppsala na czele z Larsem Forsbergiem udało się dowiedzieć, dlaczego mężczyźni żyją mniej, aniżeli płeć piękna. W sumie, jak się spodziewano, trzeba winić za to chromosom.

ChromosomY

Najnowsze badania szwedzkich naukowców dowodzą wyraźną korelację między utratą chromosomu Y w komórkach krwi i krótszym życiem mężczyzn, co prowadzi do większego ryzyka śmierci z powodu raka narządów wewnętrznych.

Wiadomo, że mężczyźni żyją krócej od kobiet. Co więcej, często cierpią na raka i mają większą śmiertelność z tego powodu. Wszystko ze względu na to, że w ciągu lat dochodzi do zmian w komórkach, które związane są z poważnymi chorobami, takimi jak rak czy cukrzyca.

W czasopiśmie Nature Genetics zostały opublikowane wyniki próbek krwi ponad 1600 starszych mężczyzn. Stwierdzono w nich, że zmiana genetyczna najczęściej objawia się w postaci utraty chromosomu Y w białych krwinkach.

Obserwacje uczestników eksperymentu prowadzono przez wiele lat. Genetycy znaleźli wyraźny związek pomiędzy utratą chromosomu Y a spadkiem średniej długości życia.

Chromosom Y, rzecz jasna, dotyczy tylko mężczyzn. Obecność chromosomu Y wraz z chromosomem X w jądrze komórki determinuje u człowieka płeć męską i uczestniczy w rozwoju plemników. Na razie jednak panuje powszechny pogląd, że zawierają one za mało informacji genetycznej i wnioski są nieco naciągane. Chromosom Y odgrywa ważną rolę w zwalczaniu nowotworów i pozwala wyjaśnić, dlaczego panowie chorują częściej na raka niż panie. Tak więc analiza męskiego chromosomu Y może być w przyszłości użyteczna, aby przewidzieć ryzyko chorób nowotworowych.

Źródło:  Комсомольская правда


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika