Merkel otwarta na rozmowy z USA w celu odbudowy zaufania | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 20.07.2014

Merkel otwarta na rozmowy z USA w celu odbudowy zaufania

Niemiecka kanclerz Angela Merkel powiedziała ostatnio, że utracone zaufanie pomiędzy Niemcami a Stanami Zjednoczonymi z powodu zarzutów o amerykańskiej działalności szpiegowskiej może zostać odbudowana tylko przez rozmowy i porozumienia.

Merkel_Obama_lipiec2014

Przemawiająca na konferencji prasowej Merkel zaznaczyła, że oba kraje powinny stosować takie metody rozmów jak chociażby cyberdialogi, aby odbudować zaufanie.

Merkel zakomunikowała, że Stany Zjednoczone są najważniejszym sojusznikiem Niemiec pomimo sporów dotyczących bezpieczeństwa, ochrony danych i współpracy służb wywiadowczych.

Współpraca ze Stanami Zjednoczonymi ma duże znaczenie dla bezpieczeństwa Niemiec” – powiedziała.

Kanclerz stwierdziła również, że Niemcy i Stany Zjednoczone utrzymują bardzo silne partnerstwo oparte na wspólnych wartościach.

„Zarówno dla Unii Europejskiej, jak i Stanów Zjednoczonych ważne jest, aby nadal ściśle współpracować w takich kwestiach, jak i nuklearne z Iranem, a także konflikt na Środkowym Wschodzie” – oznajmiła Merkel.

Relacje między Niemcami a Stanami Zjednoczonymi zostały napięte przez zeszłoroczne doniesienia w sprawie praktyk dotyczących gromadzenia danych przez Amerykanów, a zwłaszcza zarzutów o podsłuchu telefonu komórkowego Merkel.

Najnowsze wieści prasowe sugerują, że amerykański wywiad zwerbował dwóch Niemców do pracy dla nich jako informatorów, co doprowadziło do kolejnych nieporozumień w relacjach amerykańsko-niemieckich.

Przedstawiciel amerykańskich agencji wywiadowczych w Niemczech opuścił w miniony czwartek Berlin i tym samym spełnił wniosek rządu niemieckiego, co jest konsekwencją najnowszej szpiegowskiej afery, która wywołała wielkie oburzenie w Niemczech.

Jak wynika z oświadczenia Białego Domu w tym tygodniu, Merkel i prezydent Barack Obama „wymienili poglądy na temat amerykańsko-niemieckiej współpracy wywiadowczej, a prezydent powiedział, że oba kraje pozostają w bliskim kontakcie w celu poprawy współpracy w przyszłości”.

Źródło: Xinhua

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika