Reforma samorządowa. Ca dalej? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 13.12.2017

Reforma samorządowa. Ca dalej?

PiS zaproponowało zmiany w ordynacji wyborczej do samorządu terytorialnego. Z propozycji partii rządzącej wynika, że zaproponowane zmiany idą w kierunku wzmocnienie dwóch partii, czyli PiS i PO.

PiS proponuje :

 1. Zniesienie JOW w samorządach.
 2. Przedłużenie kadencji władz 4 lat do 5 lat.
 3. Likwidację możliwości głosowania korespondencyjnego.
 4. Zmiany w komisjach wyborczych.
 5. Przezroczyste urny.
 6. Transmisje online z komisji wyborczych.
 7. Zmiany okręgów wyborczych.
 8. Obowiązek Budżetu Obywatelskiego.

Te wszystkie zmiany idą w kierunku wprowadzenia tylnymi drzwiami systemu dwupartyjnego do samorządu. Czyli tak naprawdę do likwidacji samorządu w samorządzie!

Ideą samorządu jest to, by obywatele wybierali swoich lokalnych przedstawicieli, a tym samym współdecydowali o swoich małych ojczyznach – o kwestiach podatków, rozwoju miasta, czy gminy, budowy drogi, remontu chodnika itp.

Nie ulega wątpliwości, że wymaga reformy, ale czy zmiany, które proponuje rządzący, to , czy też na niezależność Polski lokalnej?

Zniesienie JOW spowoduje to, że w samorządzie będą rządzili tylko przedstawiciele partii politycznych. Przedstawiciele lokalnych grup, stowarzyszeń miejskich, przedstawiciele osiedli, nie będą mieli nawet szans na wystawienie .

Plan PiS w kwestii przedłużenia kadencji Prezydentów, Burmistrzów, Wójtów do 5 lat w systemie dwukadencyjności wzmocni lokalne układy i przedłuży męczarnie wielu pokrzywdzonych przez lokalne władze obywateli.

Likwidacja możliwości głosowania korespondencyjnego jest również ograniczeniem praw osób niepełnosprawnych i starszych, ponieważ  po prostu uniemożliwi im udział w wyborach. Natomiast zmiana okręgów wyborczych na rok przed wyborami, z perspektywy partii rządzącej, jest w praktyce zapewnieniem sobie wygranej.

Przezroczyste urny nie są złym pomysłem, ale w ten sposób mogą pojawić się wątpliwości dotyczące tajności głosowania.

Samorząd wymaga reform:

 1. Zmniejszenia progu wyborczego do 1%.
 2. Znaczącego zwiększenia roli referendum obywatelskiego.
 3. Wprowadzenia obowiązku konsultacji z Radami Dzielnic.
 4. Wprowadzenia konsultacji z mieszkańcami online.
 5. Wprowadzenia progu ważności wyborów na Prezydenta, Burmistrza, Wójta, czyli kandydat musiałby uzyskać 51 % przy progu frekwencji 51% mieszkańców. Czyli ważność wyborów byłaby uzależniona od frekwencji, wybory byłyby ważne przy uzyskaniu 51% frekwencji.

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarz śledczy Gazety Bałtyckiej, kierownik redakcji ds. rozwoju. Specjalizuje się w tematyce społeczno-prawnej. Archiwista II stopnia (kursy archiwalne w Archiwum Państwowym w Gdańsku), Członek stały Stowarzyszenia Archiwistów Polskich (prawo do prowadzenia badań historycznych), miłośnik Gdyni, członek Towarzystwa Miłośników Gdyni. Hobby – prawo. Jest członkiem Związku Harcerstwa Polskiego.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>Moto Replika