Czy istnieje pozaziemska cywilizacja? "Prawdopodobieństwo odnalezienia kosmitów jest duże" | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.03.2014

Czy istnieje pozaziemska cywilizacja? „Prawdopodobieństwo odnalezienia kosmitów jest duże”

Brytyjski naukowiec z w Wielkiej Brytanii zamierza szukać martwych kosmitów. Jego zdaniem prawdopodobieństwo ich odnalezienia jest dużo wyższe niż żywych. Wiąże się to z wydzielaniem przez rozkładające się ciała gazu, zwanego metanotionolem. Ulatnia się on w atmosferze przez 350 lat, poczym rozwija się w bardziej stabilny etan. Jeśli zatem w jakimkolwiek układzie planetarnym będzie wykryta jedna z postaci tego gazu, wskazywać to może, że żyły tam jakieś istoty, niewykluczone, że rozumne.

Kiedyś i Słońce stanie się czerwonym olbrzymem...              Foto: NASA

Kiedyś i Słońce stanie się czerwonym olbrzymem…
Foto: NASA

Gaz pojawi się w rezultacie masowego wymierania żywych organizmów – powiedział Jack O`Malley James. – A one umrą, kiedy lokalna gwiazda stanie się czerwonym olbrzymem, zwiększającym swoją objętość. Wraz z nią zniszczone zostanie życie na planetach, które znajdują się obok niej. Taki jest los wszystkich gwiazd wielkości i masy Słońca – konstatuje Jack.

Kiedyś, może za 7 miliardów lat i nasze Słońce stanie się czerwonym olbrzymem, zabijając naszych potomków i czyniąc z nich źródło metanotionolu.

nie będzie istniał długo. Pozostanie z niego tylko gorące i gęste jądro – wielkości Ziemi. Właśnie badaniem tych ostatnich zajmował się zespół Jaya Farihi z Uniwersytetu Leicester w Wielkiej Brytanii.

Naukowcy uważali, że każdy biały karzeł zawiera pierwiastki, które składały się na wchłonięte planety i jej mieszkańców. Dlatego analizując widma emisyjne, można spróbować je odczytać. A ponieważ w naturze, jak mówią, nic nie znika bez śladu, rozpoczęli badania w ramach projektu .

Farih ze współpracownikami zanalizował 146 białych karłów. Znajdowały się one na obszarach wolnych od pyłu kosmicznego, komet i planetoid. Oznacza to, że prawdopodobieństwo wchłonięcia przez gwiazdy substancji z głębi wszechświata było minimalne. Już wstępna analiza widma wykazała, że białe karły są pełne wapnia. Wapń – to twarde skały, ale i … kości.

Dalej: gdzie występował wapń, była zwiększona zawartość wodoru. Wodór to woda. Woda – życie. Wapń i woda łącznie wskazują na skaliste planety z oceanami – jak na Ziemi. Połączenie elementów, wskazujących że wcześniej na tych planetach istniało życie, stwierdzono u 109 białych karłów.

Kolejnym pierwiastkiem zbadanym przez naukowców jest fosfor. Wiadomo, że to główny element kości i zębów. Pierwiastek ten zawierają także rośliny, pobierające go z gruntu. Bez tego elementu życie – jak wiemy – jest prawie niemożliwe. Kanadyjscy astrofizycy z Uniwersytetu w Toronto wykryli go w odkrytej niedawno mgławicy, utworzonej w wyniku eksplozji supernowych. Znajdował się obok innych ważnych pierwiastków – wodoru, węgla, azotu, tlenu i siarki.

Fosforem były nasycone pozostałości po eksplozji gwiazdy , znajdującej się 11 tysięcy lat świetlnych od Ziemi. To nasycenie było 100 razy większe niż gdziekolwiek indziej na Drodze Mlecznej. Źródłem fosforu były prawdopodobnie żywe istoty – z kośćmi i zębami oraz rośliny.

Do eksplozji doszło 300 lat temu i całkiem możliwe, że 11300 lat wcześniej na jakiejś planecie obok Kasjopei A istniało życie.

Profesor uważa, że fosfor będący pozostałością po dawnych mieszkańcach ponownie posłuży powstaniu nowego życia. Gwiazdy wybuchają – napisał profesor Moon w czasopiśmie – a powstałe pierwiastki stają się częścią innych gwiazd, planet – także ludzi.

Kto wie, może i nasz fosfor należał wcześniej do kogoś? Na przykład , słynny amerykański astrofizyk i egzobiolog nie wyklucza takiej możliwości. Jeszcze w ubiegłym wieku twierdził, że źródłem fosforu w DNA człowieka i żelaza w krwi jest „gwiezdny materiał”.

Źródło: Komsomolska Prawda


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>