Międzynarodowe ćwiczenia morskie "Dynamic Monarch 2014" ruszyły z Portu Wojennego w Gdyni | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 14.05.2014

Międzynarodowe ćwiczenia morskie „Dynamic Monarch 2014” ruszyły z Portu Wojennego w Gdyni

W środę, 14 maja wczesnym popołudniem, okręty biorące udział w ćwiczeniu Dynamic 2014 wyszły z Portu Wojennego w Gdyni. Rozpoczęła się kolejna faza największego na świecie ćwiczenia w ratowaniu okrętów podwodnych.

Międzynarodowe ćwiczenia morskie "Dynamic Monarch 2014" ruszyły z Portu Wojennego w Gdyni

Tuż po zakończeniu ostatniego spotkania na lądzie () i ustaleniu ostatnich szczegółów działań na morzu, okręty podwodne i ratownicze wyszły z Gdyni rozpoczynając kolejną fazę ćwiczenia – praktyczną współpracę na morzu.

Tuż przed wyjściem okrętów na morze wiceadmirał na konferencji prasowej podkreślał, że dla Marynarki Wojennej „ to najważniejsze ćwiczenie od trzech lat.

Teraz przed okrętami cztery dni wzajemnej współpracy na morzu. W jej trakcie okręty podwodne będę kolejno współpracowały z natowskim systemem ratowania załóg okrętów podwodnych oraz z ekipami nurkowymi z Holandii, Izraela, Kanady, Turcji i Polski. W ten sposób sprawdzone zostaną obecnie obowiązujące procedury i przetestowane najnowsze zdobycze techniki morskiej, których wspólnym mianownikiem ma być coraz szybsze i bezpieczniejsze dotarcie do uwięzionych pod wodą marynarzy, których okręt o własnych siłach nie jest w stanie wyjść na powierzchnię.

(fot. M. Kluczyński, P. Leoniak)

Manewry serii „MONARCH” powstały na potrzeby wymiany doświadczeń pomiędzy członkami NATO i krajami zorganizowanymi w ramach licznych programów współpracy międzynarodowej. Ćwiczenia odbywają się w cyklu trzyletnim, a organizowane w tym roku przy udziale Marynarki Wojennej RP na akwenach Polskich są dziewiątą jego edycją. O znaczeniu Dynamic Monarch 2014 świadczy liczba ponad dwudziestu obserwatorów z takich krajów jak Australia, Singapur, Algieria, Kanada, Grecja czy USA, którzy uczestniczyć będą w niemal wszystkich epizodach ćwiczenia.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- dziennikarz Gazety Bałtyckiej.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>