Psy mogą wywęszyć raka u ludzi! | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 27.05.2014

Psy mogą wywęszyć raka u ludzi!

Nasi czworonożni przyjaciele mogą rozpoznać z czterokrotnie większym prawdopodobieństwem choroby u człowieka niźli specjalistyczny sprzęt medyczny.

Pieswykryjeraka

jest dzisiaj jedną z najgroźniejszych chorób w cywilizacji ludzkiej. Zdiagnozować go nie jest wcale tak łatwo. W tym skomplikowanym zadaniu pomagają ludziom psy. Ich zaletą jest węch. W 90% przypadków wykrywają oni bezbłędnie raka prostaty. Tymczasem testy medyczne w 75% nie sprawdzają się w ogóle, co naraża pacjentów na długie i nieprzyjemne badania.

Pierwsze pytanie, oczywiście, jak pies może zidentyfikować niebezpieczną chorobę? Ze względu na swój niebywały węch potrafią wykryć komórki nowotworowe w analizie moczu pacjenta. Ich skuteczność potwierdza się w 9 na 10 przypadków, podczas gdy testy medyczne w trzech na cztery przypadki są błędne.

Psy diagnostycy rozpoczęli w Buckinghamshire. Szef grupy badawczej dr Claire Guest z podziwem stwierdziła, że wyniki badań przeszły jej najśmielsze oczekiwania.

„Psy są po prostu wspaniałe! Teraz państwo może nie wydawaćDrClaireGuestzpsem tyle środków na sprzęt medyczny, ponieważ – jak pokazało doświadczenie z psami – nie dają one wciąż dobrych rezultatów” – oznajmiła dr Guest.

Ponadto te zwierzęta mogą wykryć sygnały bądź inne typy nowotworów, w tym raka pęcherza moczowego, jajników, piersi. Psy, które przechodziły ćwiczenia w ośrodku zdrowia, wyszkolono także w kierunku wykrycia niebezpiecznie niskiego poziomu cukru we krwi.

Wiemy, jak fenomenalny zmysł węchu mają psy, toteż nauczyliśmy się teraz, że te istoty mogą stać się lekarzami i uratować ludzkie życie.

Źródło: Комсомольская правда


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>