Wylosowano grupy el. ME 2016 we Francji. Z kim zagra Polska? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 23.02.2014

Wylosowano grupy el. ME 2016 we Francji. Z kim zagra Polska?

Dzisiaj w Nicei odbyło się losowanie piłkarskich grup dotyczących eliminacji do Mistrzostw Europy w 2016 roku we Francji. W losowaniu wziął udział były bramkarz reprezentacji Polski, a obecnie polityk, Jan Tomaszewski. Wśród polskiej delegacji podczas tego wydarzenia znajdowali się między innymi prezes -u i selekcjoner naszej kadry . Polacy zmierzą się z: Gibraltarem, Niemcami, Szkocją, Gruzją oraz Irlandią.

Euro2016_GB

to debiutant w oficjalnych rozgrywkach międzynarodowych pod egidą UEFA. W listopadzie ubiegłego roku nowy członek UEFA rozegrał de facto swój pierwszy pojedynek przeciwko Słowacji (0:0).  Co ciekawe, Polacy w fazie grupowej premierowy mecz rozegrają właśnie z Gibraltarem. Spotkanie to jednak nie odbędzie się na terytorium należącym do Wielkiej Brytanii, lecz w portugalskim Algarve.

Drugi mecz rozegrają w Warszawie na Stadionie Narodowym. Przeciwnikiem będą z kolei dotychczas niepokonani w historii przez reprezentację Polski nasi zachodni sąsiedzi, .

Trzy dni po tej potyczce podopiecznych Nawałki czeka rywalizacja ze Szkocją, również na Stadionie Narodowym. Ze Szkotami Polacy zmierzą się już niedługo, 5 marca bowiem zostanie rozegrany towarzyski mecz z piłkarzami Gordona Strachana.

to ostatni rywal Polaków w tym roku. Polscy zawodnicy po tym spotkaniu grupowym będą mieli za sobą wówczas cztery pojedynki.

to jedyny przeciwnik Biało-Czerwonych, z którym zmierzą się dwukrotnie w przyszłym roku. W 2015 r.  dojdzie do pierwszej rywalizacji, a mecz kończący zmagania grupowe – być może decydujący o losie naszych piłkarzy – zostanie rozegrany w październiku wspomnianego roku. Rewanżowe spotkania z Irlandczykami odbędzie się w Polsce.

Do finałów Mistrzostw Europy we Francji, gdzie rywalizować będą ze sobą po raz pierwszy aż 24 zespoły, z każdej grupy eliminacyjnej awansują bezpośrednio dwie najlepsze drużyny i najlepszy z trzeciego miejsca. Pozostali przedstawiciele, którzy zakończą zmagania na trzeciej pozycji, zagrają w barażach. Lepsi w tych dwumeczach dołączą do wcześniej zakwalifikowanych drużyn.

Turniej we Francji rozpocznie się 10 czerwca 2016 roku, a zakończy dokładnie miesiąc później. Mecz otwarcia odbędzie się w Marsylii na Stade Velodrome, finał zaś w Paryżu na Stade de France.

Warto dodać, że w eliminacjach po raz pierwszy weźmie udział gospodarz. Trójkolorowi nie będą wszak brani pod uwagę przy końcowej punktacji. Kolejną nowością jest terminarz rozgrywania spotkań. Przedtem mecze były rozgrywane w piątek i we wtorek, a teraz starcia rozpoczną się już w czwartek, a ostatni mecz odbędzie się we wtorek. Po tej zmianie zyskają kibice, ponieważ będą mieli okazje obejrzeć więcej meczów, skądinąd piłkarze będą mieć jeden dzień mniej na regenerację sił. Reprezentacje będą grać bowiem systemem czwartek-niedziela, piątek-poniedziałek i sobota-wtorek.

Grupa D el. do ME 2016 we Francji:

 1. Niemcy
 2. Irlandia
 3. Gruzja
 4. Gibraltar

Terminarz gier Polaków w el. do ME 2016 we Francji:

 • 7 września 2014 r. (godz. 20.45): Gibraltar vs Polska
 • 11 października 2014 r. (godz. 20.45): Polska vs Niemcy
 • 14 października 2014 r. (godz. 20.45): Polska vs Szkocja
 • 14 listopada 2014 r. (godz. 18.00): Gruzja vs Polska
 • 29 marca 2015 r. (godz. 20.45): Irlandia vs Polska
 • 13 czerwca 2015 r. (godz. 18.00): Polska vs Gruzja
 • 4 września 2015 r. (godz. 20.45): Niemcy vs Polska
 • 7 września 2015 r. (godz. 20.45): Polska vs Gibraltar
 • 8 października 2015 r. (godz. 20.45): Szkocja vs Polska
 • 11 października 2015 r. (godz. 20.45): Polska vs Irlandia

 


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

Rafał Bucholc

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>