Streetwaves czyli weekendowa akcja miejska | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 31.05.2012

Streetwaves czyli weekendowa akcja miejska

to weekendowa akcja miejska, która w tym roku już po raz piąty wyprowadzi działania artystyczne z klubów i galerii w przestrzeń gdańskich dzielnic.

Porzucamy centrum w poszukiwaniu miejsc do tej pory nie odkrytych dla sztuki i działań kulturalnych, miejsc często zapomnianych nawet przez samych mieszkańców. Naszym celem jest pokazanie potencjału Gdańska, który znajdując się na marginesie turystycznych wycieczek stanowi jednocześnie najbliższe otoczenie większości z nas – szukamy miejsc niezwykłych w dzielnicach-sypialniach, w zaniedbanych częściach miasta i osiedlach, o których wspomina się wyłącznie w kontekście planów rewitalizacji.

Streetwaves daje wspaniały pretekst do odwiedzenia tych miejsc i poznania ich mieszkańców dowodząc jednocześnie, że prawdziwa sztuka nie tylko broni się w każdych warunkach, ale też potrafi czerpać inspirację z nietypowego otoczenia. Co roku organizujemy ponad sto akcji artystycznych, a wśród nich koncerty, wystawy, warsztaty, spotkania, wędrówki, performanse, spektakle, pikniki i szereg innych nietypowych ingerencji w przestrzeń miejską.

Streetwaves to również impreza przyjazna rowerzystom – dwuślady i komunikacja miejska to najlepsze sposoby poruszania się między dzielnicami! Szereg praktycznych wskazówek odnośnie komunikacji znajdziecie na naszych ulotkach. Pomogą wam też Punkty Informacji Streetwaves, które funkcjonować będą na Oruni, Biskupiej Górce i Żabiance – zadbamy, by nikt się nie zgubił i nikogo nic ciekawego nie ominęło.

Co roku trasę artystycznych wędrówek przemierzają setki uczestników – grupy przyjaciół, wielopokoleniowe rodziny, rowerzyści, czy przyłączający się do zabawy przechodnie. Nie mamy grupy docelowej, zależy nam na każdym, kto łaknie dobrego towarzystwa, bo Streetwaves to przede wszystkim cudowna, familiarna atmosfera, której służą przypadkowe spotkania, dobrosąsiedzkie rozmowy i zabawa. Streetwaves wierzy, że życzliwość i otwartość są najlepszymi, najtańszymi i najbardziej dostępnymi metodami budowania fajnego miasta, w którym po prostu przyjemnie się żyje.

Więcej informacji na: www.streetwaves.pl

PROGRAM

STREETWAVES Orunia
2 czerwca (sobota), 12.00-17.00

Punkt Informacyjny Streetwaves, skwer przy przystanku „Gościnna” (otwarty: 12.00-15.00)

Skwer przy przystanku „Gościnna”:

  • 12.00-14.00 Łukasz Darski i Anna Perz, „Dziarsko przez Perz” (Orunia – zwiedzanie poza szlakiem) zbiórka przy Punkcie Info
  • 12.00-12.30 Bartek Marciniak, „USB, czyli pierwsze prawo Murphy’ego” (stand-up comedy)
  • 12.00-14.00 „Papergirl 3city” (wystawa), Stowarzyszenie Arteria
  • 12.30-13.30 Plac Oruński: Lachowicz & The Pigs (koncert) „Powłóczmy się!” (włóczkowe graffiti), Jolanta Dudzińska, Agnieszka Baaske + uczestnicy warsztatów „Kotek Puchatka”
  • 13.30-14.00 Rawel (live act), między domami, Głucha 3-4
  • 14.00-14.30 Tomasz Daniluk, „Współtwór” (instalacja interaktywna), przejście w bloku, Ubocze 24 A-B
  • 14.00-14.30 Autone, „Pluralmural” (murales), ściana domu, Przy Torze 14
  • 14.00-16.00 PIKNIK, podwórko, Przy Torze 8 A-B (od strony Serbskiej):

JEDZENIE

Piknikowe jedzenie zapewnią mieszkańcy Oruni i Avocado Catering.
Lubisz pichcić i piec? Podziel się swoimi wypiekami i potrawami z uczestnikami Streetwaves! Przynieś jedzenie, a my zadbamy o sztućce i talerzyki.

KONCERTY

  • 14.00-15.00 Old Time Radio „Stare radyjko gra dla dzieci” (warszaty muzyczno-dźwiękowe oraz koncert)
  • 15.00-16.00 Paula i Karol

WARSZTATY I ZAJĘCIA

~ Agata Klimkowska i Maciej Łepkowski, „Miejski ogródek warzywny”
(tworzenie przydomowego ogródka)
~ PGR ART, „Warsztaty Animacji Poklatkowej”
(warsztaty video na Oruni i Biskupiej Górce) / warsztat dla dzieci i młodzieży w wieku szkolnym, zapisy: tel. kom. 664976235, e-mail: warsztaty@streetwaves.pl
~ Karolina Kotowska, „Pocztówka z nadmorskiego osiedla”
(tworzenie linorytowych pocztówek)
~ PoCoTo, „Bądź, kim chcesz”
(warsztat dekorowania monideł dla dzieci)
~ Henryk Glaza, „Sąsiedzkie twarze”
(warsztat rysunkowo-komiksowy dla dzieci)
~ Dagmara Rusinek, „Magiczne Rzeczy”
(warsztaty robienia kalejdoskopów i „sekretów”)
~ Karolina Bracławiec, Beata Targosz i Mateusz Sawicki, „Origami Design”
(tworzenie papierowych abażurów)
~ Katarzyna Kmita, Stowarzyszenie Arteria, „FOLK IT!”
(tworzenie popkulturowych wycinanek)
~ Zofia Nawrocka i Julia Żabowska, „Projekt Zębatka”
(warsztaty naprawy rowerów dla kobiet)
~ Agnieszka Baaske i Jolanta Dudzińska, „Powłóczmy się!”
(warsztaty robienia na drutach)
~ Dorota, „Wiosna zakwitła włóczką”
(nauka szydełkowania z twórczą niespodzianką dla dzieci)
~ Stowarzyszenie Mikstura ARTura, „Aby Każdy Kotek Domek MIAU”
(warsztaty z budowy domków dla kotów wolno-bytujących)

kontakt: warsztaty@streetwaves.pl

AKCJE

~ Patrycja Świderska i Magdalena Reczyńska + uczestnicy warsztatów „Kółko nie krzyżyk”, „Biżuteria dla miasta”
(zdobienie murów i ścian streetartowym haftem krzyżykowym)
~ Agnieszka Jurecka, „Bujaj się”
(instalowanie huśtawek na sobotniej trasie Streetwaves z mieszkańcami)

  • 16.00-16.30 Oruńskie Warsztaty Fotograficzne, „Oruńskie opowieści” (wystawa), podwórko, Przy Torze 3
  • 16.00-17.00 Autone, „Pluralmural” (mural), ściana domu, Rejtana 2 B
  • 16.00-17.00 BAABA (koncert), podwórko, Trakt św. Wojciecha 93

KOMUNIKACJA:

dojazd z Gdańska Głównego:
autobusy: 151, 189, 200, 205, 207 – wysiądź na przystanku „Gościnna” dojazd z Oruni na Biskupią Górkę: z przystanku „Rejtana” autobusy 151, 189, 210, 232 – wysiądź na przystanku „Zaroślak”

STREETWAVES Biskupia Górka

2 czerwca (sobota) 17.00-24.00

Punkt Informacyjny Streetwaves, Biskupia 34 (otwarty: 17.00-24.00)

  • 17.30-19.00 Łukasz Darski i Anna Perz, „Dziarsko przez Perz” (Biskupia Górka – zwiedzanie poza szlakiem), zbiórka przy Punkcie Info
  • 17.00-02.00 Wojtek Ostrowski, „Trwanie” (wystawa fotografii), Biskupia 35
  • 17.00-24.00 Marcin Różański, „Rewizja” (instalacja), ściana kamienicy, Salwator 9
  • 17.00-24.00 Krzysztof Polkowski, Jacek Kornacki i Jacek Zdybel, „St. Salvator Kirchhof” (instalacja), park lipowy między SP nr 21 a Kanałem Raduni (dojście od ul. Salwator)
  • 17.00-24.00 Anna Królikiewicz i Gosia Golińska, „Drogeria” (instalacja), Biskupia 4 A
  • 17.00-02.00 Ada Dobrzelecka i Justyna Posiecz-Polkowska, „Habitat” (instalacja), Biskupia 4B
  • 17.00-03.00 Cafe Lamus – KLUB STREETWAVES, Biskupia 4 C:
  • 17.00-22.00 Szwalnia (zakład krawiecki i sitodruku), Staklene Bombone+Fanzin Ceger (Serbia)
  • 17.00-20.00 Ola Staniszewska, „I 17.00-21.00 Magdalena Mellin, „Za tą ścianą nic się nie wydarzyło” (spotkania z mieszkańcami)
  • 18.00-20.00 Fajne Baby, sprzedaż babeczek
  • 17.00-22.00 fukafe, wegańska kawiarnia
  • 17.00-24.00 Michał Magdziński „Tusto”, „Urban Apparel” (instalacja), podwórko na tyłach Biskupiej 4
  • 17.00-22.00 Joanna Kozera, „O! Tworek” (warsztaty techniki otworkowej), Biskupia 6/1 A
  • 17.00-02.00 Kol_Kol / Kolektyw Koleżeński, „Pusto/stan” (instalacja multimedialna), Na Stoku 10
  • 17.00-24.00 Panny Aleksandry, „Nie taka straszna jak ją malują” (mural), róg Biskupiej 29 i na Stoku 11
  • 12. 17.00-24.00 Magdalena Danaj, „Bądź” (wystawa rysunku), Biskupia 17 (wejście przez klatkę)
  • 19.00-19.30 LogosQuartet (koncert), po schodach w kier. Kolonii Przyszłość (wejście przy Biskupiej 17)
  • 19.00-02.00 Joanna Skiba, „Bajki” (instalacja), taras po schodkach, Biskupia 21
  • 19.30-20.30 Asia i Koty (koncert), Biskupia 24 C
  • 19.00-21.00 Michał Łagowski, „Skrawki” (instalacja video), klatka schodowa, Biskupia 24 (obok GWSH)
  • 20.00-24.00 Grażyna Rigall, „pływak” (instalacja interaktywna), podwórko z tyłu Biskupiej 30 – zejście od ul. Na Stoku
  • 20.00-22.00 Sławomir Hryniewiecki, „W studni” (wystawa rysunku), Na Stoku 12 B (wejście przez klatkę)
  • 20.00-24.00 Natalia Szostak, „Holy!” (wlepki linorytowe), ściana, Na Stoku 42 A
  • 21.00-21.30 Stefan Wesołowski – „Liebestod” (koncert), podwórko, Na Stoku 41-42
  • 21.30-22.30 Krojc (koncert), podwórko, Na Stoku 37
  • 22.30-23.00 Izes (koncert), w pobliżu bloku, Spadzista 2
  • 23.00-24.00 Niwea (koncert), podwórko, Spadzista 7 / Kaznodziejska 1
  • 24.00-00.30 Krzysztof Chaos-Olechnowicz, „Water Drone” (instalacja), pod wiaduktem kolejowym przy zjeździe z Traktu na Zaroślak
  • 00.30-03.00 AFTER PARTY, Cafe Lamus, Biskupia 4C: koncert Blood on the Stereo, koncert (Irlandia) VVCR (dj set)

POWRÓT do Gdańska Głównego: autobusy nocne i kolejki – sprawdź rozkład w Punkcie Info oraz w Cafe Lamus

STREETWAVES Żabianka

3 czerwca (niedziela), 12.00-19.00

Punkt Informacyjny Streetwaves, w połowie deptaka, przy fontannie (czynny 12.00-18.00)

  • 12.00-13.30 Łukasz Darski i Anna Perz, „Dziarsko przez Perz” (Żabianka – zwiedzanie poza szlakiem), zbiórka przy Punkcie Info
  • 12.00-13.00 Sunday Duo (koncert), deptak
  • 13.00-14.00 podwórko wewnętrzne przed blokiem Gospody 14: „Wioska indiańska – reaktywacja”, pomysłodawca: Przemek Gulda, projektanci i wykonawcy nowej wersji: Tabanda, projektanci oryginału: Maja Kuczyńska, Jacek Krenz Dick4Dick (koncert)
  • 14.00-15.30 „Gladiatorzy Stalówek vs Tytani Fletów” (mecz piłkarski z udziałem trójmiejskich pisarzy i muzyków), autor projektu: Jakobe Mansztajn, komentarz na żywo: Krzysztof Siemak i Paweł Paulus Mazur, czyli „Windą na szafę” LIVE, oprawa muzyczna: Karol Schwarz All Stars z poezją kulturystyczną

boisko między blokami przy ul. Szyprów 2-4:

  • 15.30-16.30 „Szklanka na pająki” (inscenizacja z koncertem), Piórkowska i Latawce w składzie: Jakub Noga – sithar, Agnieszka Kułakowska – wiolonczela, Radovan Jacuniak – bas, Sławomir Kochanek – ilustracja sceniczna, Rybacka 5C, piaskownica
  • 16.30-18.30 PIKNIK, deptak i Plac Kardynała Wyszyńskiego (obok kościoła):

JEDZENIE

O jedzenie zadbają mieszkańcy Żabianki, Avocado Catering, fukafe i uczestnicy Streetwaves – przynieście ciasta i potrawy, podzielcie się ulubionymi przepisami!

KONCERT

  • 17.00-17.30 Mananasoko
  • 17.30-18.00 Space Sugar

WARSZTATY

~ Małgorzata Szymczyk oraz tancerze Zespołu Pieśni i Tańca UG „Jantar” im. Zygmunta Kamińskiego, „Ludowe tańcowanie na Żabianie”
(warsztat tańców narodowych dla każdego)
~ Henryk Glaza, „Sąsiedzkie twarze”
(warsztat rysunkowo-komiksowy dla dzieci)
~ PoCoTo, „Bądź, kim chcesz”
(warsztat dekorowania monideł dla dzieci)
~ Gagani, „Ubieranie zwierząt”
(akcja wspólnego dekorowania zwierząt leśnych dla każdego)
~ Babieloty, „Zrób to sama, czyli jak wymienić koło lub żarówkę w samochodzie”
(warsztaty prostych napraw samochodowych dla kobiet)
~ Dagmara Rusinek, „Magiczne Rzeczy”
(warsztaty robienia kalejdoskopów i „sekretów” dla każdego)
~ Lego Lady, „Lego w mieście”
(dekorowanie Żabianki układankami z klocków dla każdego)
~ Katarzyna Kmita, Stowarzyszenie Arteria, „FOLK IT!”
(tworzenie popkulturowych wycinanek dla każdego)
~ Karolina Kotowska, „Pocztówka z nadmorskiego osiedla”
(tworzenie linorytowych pocztówek dla każdego)
~ Zofia Nawrocka i Julia Żabowska, „Projekt Zębatka”
(warsztaty dętkowe, czyli naprawa rowerów dla kobiet)
~ Agnieszka Baaske i Jolanta Dudzińska, „Powłóczmy się!’
(warsztaty robienia na drutach dla każdego)
~ Dotknij mnie – Polski Dizajn
(warsztaty designu dla każdego)
~ Pan Pepe
(warsztaty tworzenia filcowych opasek dla dzieci)
~ „Powłóczmy się!”, Agnieszka Baaske, Jolanta Dudzińska
(warsztaty robienia na srutach)

AKCJE

~ „OSiR – Ośrodek Sportu i Rekreacji” (zajęcia rekreacyjne)
~ Agnieszka Jurecka, „Bujaj się” (instalowanie huśtawek na niedzielnej trasie Streetwaves)
~ Babieloty, „I co się dziwisz?” (wystawa fotograficzna)
~ „Papergirl 3city” (rozwożenie na rowerach prac z sobotniej wystawy), Stowarzyszenie Arteria
~ Magda Mellin, „przypomnij” (performance, spotkanie, ćwiczenia pamięciowe)

PCHLI TARG + TARGOWISKO ZABAWEK

W pawlaczu zalegają ci zbędne ubrania, książki, drobne sprzęty? Przynieś je na piknik – wymień, oddaj lub odsprzedaj! Znajdziesz tu specjalnie przygotowane stoły i pomoc z naszej strony. A jeśli twoje dziecko znudzone jest starymi zabawkami tu też będzie je mogło wymienić na inne lub odsprzedać!

  • 18.30-19.00 „Gabloria na wysokości” (instalacja/wystawa), Dyrektor Artystyczny Galerii Gablotka – mgr Maciej Salamon oraz Kurator Generalny Galerii Gablotka – mgr Tomasz Wierzchowski, deptak
  • 15.00-20.00 PROJEKT SPECJALNY: „Nie ma jak w domu” (instalacja), Agata Wąs i Sandra Kobryń, koordynacja: Julia Cyrzan, tramwaj kursujący na trasie Jelitkowo-Centrum

STREETWAVES Jelitkowo

3 czerwca (niedziela), 19.00-24:00

  • 19.00-20.00 „Nie ma jak w domu” (instalacja), Agata Wąs i Sandra Kobryń, koordynacja: Julia Cyrzan, tor przy pętli tramwajowej:
  • 19.30-20.30 The Shipyard (koncert), park przy pętli tramwajowej
  • 20.30-21.30 Klimt (koncert), park przy plaży
  • 21.30-22.30 Hatifnats (koncert), plaża przy mostku
  • 22.00-24.00 * (instalacja świetlna), mostek przy plaży
  • 22.30-23.00 ∑BOL▲ ▲P∑ + Hertzshmertz (live act), park przy plaży
  • 23.00-24.00 UL/KR (koncert), plaża przy mostku
  • 23.00-02.00 Mikołaj Ludwik i Dawid Lesiak, „Retrotranspozon” (instalacja świetlna), plaża
  • 24.00-02.00 AFTER PARTY w Restauracji Parkowa: Panny z Wilka (dj set) dyskdżokej z Parkowej do rana

KOMUNIKACJA

POWRÓT: autobus nocny N4 w kierunku Dworca Głównego z przystanku „Kapliczna” o godz. 23.31, 0.51, 1.21, 1.41, 2.11, 3.29

VN:F [1.9.22_1171]
OCEŃ ARTYKUŁ
Wynik: 10.0/10 (wszystkich: 2)
Streetwaves czyli weekendowa akcja miejska, 10.0 out of 10 based on 2 ratings

Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

Redakcja

- Gazeta Bałtycka

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>