Biały Dom omyłkowo ujawnił nazwisko szefa CIA w Kabulu | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 27.05.2014

Biały Dom omyłkowo ujawnił nazwisko szefa CIA w Kabulu

Biały Dom przypadkowo ujawnił nazwisko głównego oficera Centralnej Agencji Wywiadowczej w Kabulu podczas podróży prezydenta Baracka Obamy w miniony weekend do stolicy Afganistanu.

PX*3052984

Lista składającą się z 15 starszych urzędników amerykańskich została najpierw dostarczona dziennikarzom podróżującym z Obamą, a następnie przekazana innym reporterom, którzy figurowali na e-mailu Białego Domu, włączając w to „szefa placówki” w Kabulu,  aby dołączył na wojskowy briefing z prezydentem w wojskowej bazie lotniczej Bagram w północnej części miasta.

Washington Post, który złożył i wysłał przez Biały Dom tak zwaną listę „pool report”, na której znalazło się blisko sześć tysięcy odbiorców, zauważył to i zaalarmował urzędników prasowych Białego Domu na temat błędu.

„Początkowo biuro prasowe nie wniosło sprzeciwu, najwyraźniej dlatego, że wojskowi dostarczyli listę do przekazu do organizacji prasowych” , doniosła gazeta w poniedziałek, zauważając, że „szef placówki” to oznaczenie stosowane przez do ich najwyższego rangą szpiega w kraju.

„Ale wysocy urzędnicy Białego Domu zdali sobie sprawę z błędu i starali się wydać zaktualizowaną listę bez nazwiska oficera CIA” – podała gazeta.

Administracja Obamy zwróciła się do głównych serwisów informacyjnych, aby wstrzymali się z podaniem nazwiska oficera, uprzedzając, że on i jego rodzina mogą znaleźć się w niebezpieczeństwie, jeśli jego godność zostanie opublikowana.

Urzędnicy administracji George’a W. Busha świadomie ujawnili agentkę operacyjną CIA Valerie Plame w 2003 roku, starając się zdyskredytować jej męża, byłego ambasadora, który zaciekle sprzeciwiał się decyzji dotyczącej inwazji amerykańskich wojsk na Irak.

Źródło: Xinhua


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- żurnalista, komentator sportowy. Miłośnik piłki nożnej i sympatyk tenisa ziemnego. Meloman, interesuje się geografią, historią, kinematografią i polityką. E-mail: raffalb@o2.pl

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>