Kogo obchodzi kwestia kurdyjska ? | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 7.10.2014

Kogo obchodzi kwestia kurdyjska ?

Jak donosiła lokalna gazeta, kilka dni temu marsylski policji na spotkaniu z Kurdami dał im do zrozumienia, iż Francuzi mają dość własnych problemów i nakazał rozbiórkę nielegalnych namiotów kurdyjskich manifestantów, którzy protestowali w Starym Porcie tzn. w centrum miasta przeciwko masakrowaniu ich przez siły IS w Syrii.

francja_konflikt-3

To nie klub kloszardów – zżymał się prefekt. – Wy nie jesteście najważniejsi na świecie. Na waszym miejscu jechałbym tam walczyć o Waszą wolność a nie siedzieć tutaj.

Cieplutkie wtorkowe popołudnie, przed konsulatem tureckim dwóch policjantów: tak, będzie manifestacja kurdyjska, ale nie tu… przed prefekturą, czyli w centrum miasta.

W odległości kilkudziesięciu metrów od nich zaparkowane ze dwa policyjne furgony i kilka wozów patrolowych. Ten konsulat to chyba ma kiepskie , myślę sobie: oberwało mu się mocno niedawno w trakcie dużej manifestacji Ormian. I jako że coś wisi w powietrzu, kręcę się w okolicy…

francja_konflikt-2

Długo nie czekam: kilkunastu chłopaków w arafatkach idzie w stronę budynku osłoniętego stalowym wysokim płotem, na którym widnieje tureckie godło. Rozdzielają się. Po chwili słyszę krzyki i głuche uderzenia: biegnę pod konsulat. Oddziela mnie od niego jedną z głównych ulic: rzeka samochodów przelewa się jak zwykle, ale nie: jednak zwalniają, bo po drugiej stronie może 30-stu śniadych mężczyzn podbiega pod konsulat, krzyczą coś niezrozumiale, obrzucają go bardzo sprawnie kawałkami betonu, kamieniami, metalowymi rurkami. Lecą gazowe petardy.

Policja podbiega, wycofują się na chwilę, ale wkrótce wracają i za wysoki mur lecą znowu betonowe prezenty i petardy. Widoczność spada na chwilę jak w czasie burzy: aż sino od dymu. Potem zadymiarze szybko wycofują się. Nadjeżdża może kilkanaście furgonów, oraz stare policyjne renówki, wyją syreny. Dym opada i niby prawie wszystko wraca do normy. Na ulicy i chodnikach leżą pamiątki po zadymie: metalowe rurki i kamienie. Policjanci łażą po okolicy, radiowozy krążą na sygnale. Przechodnie zatrzymują się, ciekawscy pytają: co się dzieje – czy Kurdowie wrócą?

francja_konflikt-1

Jasne, że nie – głupi nie są. Szybka akcja bezpośrednia pod nosem policji i wycofali się sprawnie. Pracownik konsulatu włazi od wewnątrz na ozdobiony drutem kolczastym mur i ogląda zniszczenia. Okna szczelnie zamykają. A mundurowi zostaną pod konsulatem pewnie do wieczora.

Jaki sens ma kurdyjska partyzantka w Turcji i cała ta krwawa wojna – pytam znajomego Kurda, który jest azylantem we Francji (razem z żoną-orędowniczką politycznego rozwiązania dla narodu którego jeszcze nie ma). Przemycił się z 10 lat temu na Zachód przez Grecję w bagażniku samochodu.

Ano ma – odpowiada – przedtem dla Turcji problem kurdyjski po prostu nie istniał… Nie było oficjalnie naszej mniejszości, języka itd. Ale od czasu, gdy nasza partyzantka dała Turkom popalić, jakoś wreszcie kwestia Kurdystanu zaistniała w mediach. I pokazuje mi zdjęcie brata, bojownika ukrywającego się w górach zachodniej Turcji.

Trwa atak IS na pograniczne miasteczko , bastion kurdyjskich oddziałów. Tureckie służby odganiają od granicy Kurdów, którzy chcąc wspomóc swych pobratymców próbowali przechodzić na syryjską stronę. Czy powtórzy się scenariusz znany z Powstania Warszawskiego?

Kurdowie to dzielny, mały naród. Jednakże problemem małych narodów jest zwykle to, iż w najlepszym wypadku mogą stać się tylko kartą przetargową między mocarstwami. Kurdowie jednakże pokazują w różnych miejscach Europy, że walczą o życie w Syrii.

Za plecami turecki reżim, przed nimi muzułmańscy fanatycy (których „podobno” ktoś wymyślił i wspomaga z dalekiego kraju, będącego oficjalnie przecież stroną konfliktu). Ci dzielni górale nie mają już chyba nic do stracenia. I nie ma w tym żadnej przesady.


Polub Gazetę Bałtycką na Facebooku:

Autor

- korespondent z Francji, autor bloga: http://znadsrodziemnego.wordpress.com

Wyświetlono 1 Komentarz
Napisano

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>