Jakość powietrza w Gdańsku, Sopocie, Gdyni | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 31.01.2017

Jakim powietrzem oddychają mieszkańcy Trójmiasta?

Smog. Ostatnio to jest najważniejszym tematem w Polsce. W wielu miastach powstał alarm o kryzysowej sytuacji smogowej. Sprawdziliśmy czy Gdańsk ma się czego obawiać.

fot. Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku.

Kilka miesięcy temu, podniósł się w Polsce alarm smogowy. Powietrze jest zanieczyszczone, powstają ustawy antysmogowe, w których rząd chce kontrolować wydzielanie dwutlentku węgla. Podobno jesteśmy najbardziej zanieczyszczonym krajem w Europy, a jak tak dalej pójdzie, niedługo dogonimy Chiny. Duży wpływ na taki stan powietrza mają panujące warunki atmosferyczne, czyli niska temperatura oraz bardzo małe prędkości wiatru. W chłodniejsze dni zwiększa się zapotrzebowanie na ciepło, natomiast paliw stałych jest głównym źródłem emisji dwutlentku węgla do atmosfery. Niskie temperatury tej zimy oraz bezwietrzna pogoda sprzyjały kumulacji zanieczyszczeń w powietrzu.

Co roku Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska w Gdańsku, publikuje na swojej stronie raporty odnośnie stanu zanieczyszczenia powietrza w Gdańsku. W raporcie tym, możemy wyczytać, że największe emitowane ilości dwutlentku azotu w województwie pomorskim występują w Gdańsku- nieco ponad 9 tys. ton rocznie i Gdyni – około 3 tys. ton rocznie. Najmniejsze zaś występuje w Sopocie – ok. 275 ton rocznie. Największy procentowy udział dwutlenku azotu w powietrzu przypada emisji ze źródeł komunikacyjnych, w szczególności na obszarach pozamiejskich i  mniejszych miejscowościach. W przypadku większych miast dodatkowo zwiększa się udział procentowy emisji ze źródeł punktowych. W najmniejszej części na całkowitą emisję NO2 składa się emisja pochodząca z zabudowy niskiej.

W latach 2010-2015 wartość dopuszczalna średniego stężenia dla dwutlenku węgla nie została ani razu przekroczona na żadnej z wybranych stacji. Największe odnotowano w Gdańsku w 2014 roku (21 μg/m³ ), jednak stanowi to niewiele ponad połowę dopuszczalnej wartości. Na stacjach w Starogardzie Gdańskim i w Gdyni można zaobserwować nawet wyraźną tendencję spadkową średniorocznego stężenia dwutlenku azotu. W tych latach nie miało miejsca przekroczenie dopuszczalnej częstości 1-godzinnego stężenia NO2.

– Nad raportem  dotyczącym roku 2016 trwają obecnie prace, których zakończenie przewidziane jest na drugą połowę bieżącego roku, jednak do tej pory w naszym województwie nie zaobserwowaliśmy alarmująco wysokich stężeń zanieczyszczeń powietrza – informuje Radosław Rzepecki, zastępca Pomorskiego Wojewódzkiego Inspektora Ochrony Środowiska.

Ponadto aktualne dane dotyczące jakości powietrza w naszym województwie może śledzić każdy mieszkaniec na stronie internetowej www.airpomerania.pl oraz na portalu Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, a także za pośrednictwem bezpłatnej aplikacji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska „ w Polsce”.

Autor

- dziennikarka. Z zamiłowania fotografka. Miłośniczka siatkówki i filmu.

Wyświetlono 3 komentarze
Napisano
  1. Zibi195350gmail.com pisze:

    Ja już mam dość palenia węglem i drewnem nareszcie w tym roku zmieniam ogrzewanie na gazowe

  2. Waldek pisze:

    Mam wrażenie, że tu się nic nie robi bo rzekomo jest tak dobrze! Kraków za 2 lub 3 lata będzie miał lepsze powietrze!

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>



Moto Replika