Francuscy monarchiści zgorszeni. W galerii zawisło zdjęcie byłej prostytutki w stroju Marii Antoniny | Gazeta Bałtycka
Opublikowano: 15.04.2014

Francuscy monarchiści zgorszeni. W galerii zawisło zdjęcie byłej prostytutki w stroju Marii Antoniny

Francuscy monarchiści szaleją. Do furii doprowadziło ich zdjęcie młodej byłej prostytutki, która pozowała dla fotografów w stroju Marii Antoniny. Nie byłoby w tym nic takiego nadzwyczajnego, gdyby nie fakt, że fotografia wykonana została przy wsparciu organizacji państwowych i zawisła w prestiżowym francuskim muzeum.

Maria Antonina. Foto: Wikipedia

Maria Antonina. Foto: Wikipedia

Wykonawcami zdjęcia jest znany duet artystów fotografików: Pierr Commoy i Gilles Blanchard. Jako modelka pozowała im w stylowym stroju panującej monarchini Marii Antoniny – 22-letnia była prostytutka Zachia Dehar, znana ze skandalu z piłkarzem Bayernu Monachium – Franckiem Ribérem, z którym współżyła jako 16-latka, za co pomocnik Bayernu stanął przed sądem.  Został jednak po krótkim procesie uwolniony z zarzutów.

Zachia Dechar

Zachia Dechar

Kontrowersyjne zdjęcie jest stylizowane na wzór malarstwa z czasów Marii Antoniny. Poruszenie wywołane zostało tym, że pozuje do zdjęcia gwiazda bulwarowych tabloidów. Większym skandalem jest jednak według francuskich mediów to, że fotografię  wystawiono w ramach pokazu dzieł obrazujących dobę oświecenia w prestiżowej Galerie des Gobelins. Budynkiem, w którym odbywają się wystawy zarządza państwowa organizacja Le Mobilier National, odpowiedzialna za opiekę na antykami i zabytkowymi budowlami.

Obraz wystawiony w galerii otaczają zabytkowe krzesła i sofy z czasów panowania Marii Antoniny. Także nimi zarządza Le Mobilier National, która na samo odrestaurowanie i transport do galerii wydała z kieszeni podatnika blisko 35 tys. euro.

Michele Lorin, rzeczniczka stowarzyszenia „Asociace Marie-Antoinette” , powiedziała że sprawa jest bardzo niepokojąca, zwłaszcza, że zdjęcie Zachii Dehar jest wystawione w siedzibie instytucji państwowych.

Źródło: iDnes.cz

Autor

- niezależny serwis informacyjno-publicystyczny.

Dodaj komentarz

XHTML: Można użyć znaczników html: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>